VšeobecnéZdravie

Šťavnatý slovník: Viete si schuti zanadávať?

Príležitostné používanie nadávok je zdraviu prospešné

Hrubé slová sa nám obvykle spájajú s hulvátmi, podguráženými jedincami a tínedžermi s cigaretou v ústach, ktorí sa „nevedia zmestiť do kože“. Často ich skrátka považujeme za znak zlej výchovy či nízkej inteligencie. To však neznamená, že je trestné z času na čas vypustiť z úst šťavnatú nadávku. Práve naopak – môže to dokonca pomôcť nášmu zdraviu!

Narazený necht, hlboký škrabanec, popálená ruka či rozrezané bruško prsta sú bežné drobné poranenia, s akými sa väčšina z nás pasuje pravidelne. Nejde o žiadne veľké nehody, no napriek tomu dokážu aj takéto maličkosti celkom slušne podráždiť naše nervové zakončenia. A to ešte nehovoríme o nočnej more každého rodiča či prarodiča – o chodidle na kocke lega!

Vynadávajte sa z bolesti

Zatnúť zuby a pretrpieť pár sekúnd bolesti je síce úctyhodné, no nášmu telu by omnoho viac pomohlo, keby si uľavíme niektorým zo slov skrývajúcich sa na samom okraji našej slovnej zásoby (samozrejme, za predpokladu, že drobec, ktorý nechal spomínané lego v ceste, nás nemôže počuť). Fyzická a citová reakcia, ktorá vzniká pri vyslovovaní nadávok, nám totiž dodá presne takú dávku energie, akú v danej bolestivej chvíli potrebujeme.

Nadávať je zdravé
Nadávky uvoľňujú stres

Nadávky zvyšujú výkonnosť a uvoľňujú stres

Jazyk teda neslúži len na komunikáciu či vnútorné vyjadrenie našich vlastných myšlienok, ale aj na úľavu od bolesti či frustrácie. Pomáha dokonca aj pri nadmernej fyzickej námahe – napríklad pri poriadne tvrdom tréningu. Nadávať iba v duchu – a to aj na trénera či precvičovateľa – však nemá rovnaký liečivý efekt. Skôr naopak – keď trpíme potichu, iba sami seba utvrdzujeme v tom, že to, čo robíme, je namáhavé a bolestivé. A celý proces si tým iba sťažujeme. Použitie vulgárnych slov so zapojením príslušných emócií je teda na mieste – nielenže zvyšuje výkonnosť o 2-4 % a silu až o 8 %, no výrazne pomáha aj uvoľneniu stresu.

Krajšie vzťahy vďaka škaredšiemu jazyku

Nadávky skrátka pôsobia ako ventil, ktorý zaistí, že nebudeme držať všetky emócie „pod pokrievkou“ len nato, aby potom plnou silou nekontrolovateľne vytryskli von práve v tej najnevhodnejšej chvíli. V priateľskom prostredí navyše privodzujú dojem úprimnosti a otvorenosti, čo môže viesť k zdravším, pevnejším medziľudským vzťahom. Napriek všetkým pozitívam používania vulgárneho slovníka však treba myslieť na to, ako takéto konanie pôsobí na väčšinu ľudí a vyhnúť sa mu v nesprávnych situáciách. Koniec koncov, sami nielen na základe životných skúseností, no aj inštinktívne cítime, kedy nám menšie vypustenie šťavnatého slova pomôže a kedy je – naopak – lepšie držať jazyk za zubami.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button