herciVšeobecné infoZo života

Tak toto ste o Mrázikovi určite nevedeli

Film Mrázik a Vianoce patria už roky k sebe

Nikoho neprekvapí, že symbol Vianoc sa spája v našich zemepisných šírkach aj s ruskou rozprávkou Mrázik. Pre tých, ktorí sa učili v školách ruštinu uvádzame aj originálny názov – Морозко (Morozko). Rozprávka bola natočená v roku 1964 a režisérsku taktovku prevzal Alexandr Arturovič Rou. Ten s ňou získal Zlatého leva v Benátkach.

Niekoľko zaujímavostí

To, že Babu Jagu stvárnil úžasný ruský herec Georgij Milľar, je známa vec. Ale vedeli ste, že Starček hríbik bola žena? Stvárnila ju Galina Borisovová. V origináli by ste sa ale mohli spliesť, lebo túto postavu nahovoril opäť mužský herecký kolega, Michail Janšin. Presvedčte sa.

Tvárte sa prirodzene, ako keby ste jedli jablká

Presne takýto mohol byť pokyn z réžie. A skutočne. Kvôli šetreniu financií, ktorých v tom čase nebolo na rozhadzovanie, museli herci doslova hrať aj jedenie jabĺk. Miesto jabĺk v rozprávke jedia herci cibuľu. A Marfuška – anjelik pod jedličkou tiež. A to, že jej skutočne bola zima, nemusíme ani písať. Pôvodne sa malo točiť v blízkosti hlavného mesta, vtedy ešte Sovietskeho zväzu – Moskve. Ale malo to jednu chybičku krásy. V čase natáčanie nebol v tomto regióne sneh. Preto sa točilo na poloostrove Kola, za polárnym kruhom.

Nastenka mala len 14 rokov

Predstaviteľka Nastenky – Natália Sedychová mala v čase natáčania len 14 rokov. Zaujímavosťou je, že herečka, ktorá stvárnila Starčeka hríbika, bola od nej len o pár rokov staršia. Mala 21 rokov. A pečené prasiatko na stole museli členovia štábu natrieť petrolejom, aby im ho herci a komparzisti počas prestávok pri natáčaní nezjedli.

Skutočná svadobná hostina

Točilo sa v neľahkých podmienkach a šetrilo sa doslova, kde sa dalo. Svadobná hostina na konci rozprávky je skutočná. Boli to svadobní hostia Georgija Milľara, predstaviteľa Baby Jagy. Len ich obliekli do kostýmov.


Smutný osud krásavca Ivana

Predstaviteľ rozprávkového Ivana, Eduard Izotov nemal po skončení natáčania na ružiach vystlané. Vo filmoch hral len vedľajšie úlohy a zomrel ako 66 – ročný v roku 2003, v tom čase bol už pripútaný na invalidný vozík. Dokonca mohol skončiť vo väzení, nakoľko údajne špekuloval s valutami. Cesty osudu sú však rôzne. To čo jedným rozprávka Mrázik vzala, to iným dala. A vrchovato. Herečka Inna Čurikovová, predstaviteľka rozmaznanej Marfušky, sa po rozprávke stala jednou z najpopulárnejších sovietskych a neskôr ruských herečiek.

Čo ste o Michalovi Dočolomanskom nevedeli. Prečítajte si náš článok o hercovi, ktorý nemal konkurenciu

Prejsť na článok Úsmevný fejtón

Text: Život seniora
Foto: anc, youtube

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button