DôchodokFinančné okienkoPoradňaSociálna poisťovňa

Trinásty dôchodok versus štedrejší vianočný príspevok

Slovenskí dôchodcovia vraj na tom nie sú až tak zle

S konceptom trinásteho dôchodku sa kompetentní pohrávajú už najmenej poldruha roka. Kým časť slovenských dôchodcov sa teší takejto vízií, iní sa búria a uvítali by skôr plošné zvýšenie penzie ako takej. V niektorých vyspelejších krajinách Európy s vysokou životnou úrovňou však trináste dôchodky realitou sú. V Rakúsku dostávajú penzisti dôchodok až 14- krát za rok. Netreba však opomínať, že aj na našich dôchodcov sa predsa len nezabudlo a poteší aspoň vianočný finančný príspevok, ktorý môže mať výšku až 200 eur a to už v tomto roku.

 

Vďaka posunutej hranici maximálnej výšky poberaného dôchodku z pôvodných 60% priemernej mzdy na Slovensku na 65 %, stúpol aj počet dôchodcov, ktorým vznikol nárok na vianočný príspevok. Tieto Vianoce sa tak na peniažky navyše môže tešiť až 1,3 milióna penzistov. Súbeh dôchodkov však na osobu nesmie presiahnuť 658,50 eur. Priemerný dôchodca sa v uvedenom limite nachádza. Len pre zaujímavosť, sociálna poisťovňa eviduje len niečo viac ako 5000 osôb, ktoré poberajú nadštandardný dôchodok v sume nad 1000 eur a 135 poberateľov penzie, ktorí prekročili prah veku 100 rokov.

Môžem pracovať na dohodu a poberať čiastočný dôchodok?

Čítaj tu

Vyšší dôchodok, nižší príspevok

Vianočný príspevok v roku 2019 bude dvojnásobný, najviac však dostanú tí, ktorí poberajú najnižšie dôchodky. V praxi to bude vyzerať tak, že 200 eur pribudne do rozpočtu penzistom, ktorých mesačný dôchodok neprevyšuje čiastku 210,20 eura. Naopak, nanajvýš 13 eur zaskočí penzistu, ktorý poberá práve maximálne stanovenú hranicu, a to 658,50 eur. Aj keď prideľovanie vianočného príspevku podlieha presnému algoritmu, práve tí, ktorí poberajú vyššie penzie, nie sú dvakrát nadšení. Jeho prideľovanie má teda viac sociálny a solidárny rozmer, aj keď naďalej platí, že vyplácaný bude v dvojnásobnej výške, ako sme boli doteraz zvyknutí. Pri výške penzie 350 eur bude jednorazová dávka predstavovať 149,60 a pri napríklad 500 – eurovom dôchodku len málo nad 70 eur, presnejšie 70 eur a 12 centov.

vianočný príspevok seniori
Najvyšší vianočný príspevok bude v sume až 200 eur pre dôchodcov s najnižšou penziou

Rezort práce vidí výdavky súvisiace s výplatou vianočného príspevku v roku 2019 zhruba na 154,3 milióna eur plynúceho z rozpočtu. Presnú kalkulačku, vďaka ktorej si môžete vypočítať výšku vianočného príspevku nájdete na stránkach sociálnej poisťovne.

Častý problém s určením výšky dôchodku

Čítaj tu

Slovensko nie je na tom až tak zle

Mnoho vyspelých krajín prešlo v uplynulých rokoch rôznymi dôchodkovými reformami a ich hlavným cieľom bolo znížiť hranicu chudoby obyvateľov na penzii. Úspechy v okolitých krajinách možno považovať za výhru, čo sa sociálnych programov týka. V krajinách OECD predstavuje výška príjmov osôb nad 65 rokov až 86 % celkových príjmov obyvateľstva danej krajiny. Vo Francúzsku a Luxembursku je to takmer 100%. V severských krajinách, akými sú Švédsko či Fínsko, je však stále mnoho ľudí, ktorí, naopak, poberajú minimálny dôchodok. Ich počet je stále nad hranicou 40%. V Slovenskej republike, podobne ako v Nemecku či Maďarsku, poberá minimálnu penziu len približne 2% dôchodcov.

Dostávate dôchodok v hotovosti alebo na účet a chcete to zmeniť?

Čítaj tu

Zdvojnásobenie vianočného príspevku dôchodcom však možno naďalej považovať za úspech. Napriek tomu, že Slovensko má ambíciu a disponuje vôľou priblížiť sa k modelu trinásteho dôchodku, stále je to takzvanou „hudbou budúcnosti“: „Konkretizovať budúci model nastavenia a časový horizont je v tejto chvíli ešte predčasné, tohtoročné zdvojnásobenie príspevku je však výrazným krokom aj k postupnej transformácií,“ uviedol Michal Stuška, hovorca Rezortu práce.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button