DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Valorizácia neznamená aj zvýšenie minimálneho dôchodku. Ako je to možné?

Ako Sociálna poisťovňa od 1. januára 2019 valorizuje minimálny dôchodok

Sociálna poisťovňa informuje, že v týchto dňoch valorizuje dôchodky a ich poberateľom posiela rozhodnutia o ich zmene. V tejto súvislosti sa vo svojom Informačno-poradenskom centre často stretáva s otázkami, či a akým spôsobom sa od 1. januára 2019 valorizuje minimálny dôchodok. Upozorňuje preto, že tzv. každoročná valorizácia dôchodkov nemusí vždy v konečnom dôsledku znamenať aj zvýšenie minimálneho dôchodku.

Ako prebieha valorizácia minimálneho dôchodku

Valorizácia minimálneho dôchodku má svoje špecifiká, ktoré vyplývajú zo zákona.

V prvom kroku sa vždy zvyšuje pôvodný starobný alebo invalidný dôchodok, z ktorého bol minimálny dôchodok určený. Ak je tento pôvodný dôchodok po zvýšení o valorizovanú sumu nižší ako minimálny dôchodok platný pre daný rok, dôchodca naďalej dostáva zo Sociálnej poisťovne svoj minimálny dôchodok tak ako doteraz.

Ako sa zvýšia minimálne dôchodky?

Čítaj tu

Ak je však pôvodný dôchodok po valorizácii vyšší ako pre daný rok určená hranica minimálneho dôchodku, začne dôchodca dostávať zvýšený dôchodok. O novej výške dôchodku dostal každý poberateľ dôchodku zo Sociálnej poisťovne písomné rozhodnutie.

Sociálna poisťovňa ďalej informuje, že mnohí poberatelia minimálneho dôchodku, ktorým po valorizácii nebol zvýšený, sa cítia poškodení. Ich pôvodný veľmi nízky dôchodok však už bol „valorizovaný“ tým, že im bol zvýšený na úroveň minimálneho dôchodku.

Zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok

Čítaj tu

Presná tabuľka zvýšenia dôchodkov 

TABUĽKA

Až 100 eur na opravu zubov či protézy od Vašej zdravotnej poisťovne! Ako na to?

Čítaj tu

Text: Život seniora

Zdroj: Sociálna poisťovňa – socpoist,
Foto: pixabay.com

Ukázať viac

Váš Život Seniora

Napíšte nám na info@zivotseniora.sk alebo zavolajte na: 0907 723 203. Hľadáme šikovné dopisovateľky a šikovných dopisovateľov. Ozvite sa!

Súvisiace články

Back to top button