JanuárZáhrada

Založenie bylinkového záhona jednoducho

Keď sa liečivé poslanie snúbi s krásou

Bylinková záhradka je neodmysliteľnou súčasťou každej okrasnej či úžitkovej záhrady. Pestovanie byliniek nie je náročné. Stačí si osvojiť pár pravidiel a nový záhon určite zaujme svojou funkčnosťou. Nemenej dôležitá je však aj estetická stránka budúceho záhonu. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi a v lete sa aj vy môžete tešiť z bylinkového záhonu.

Pripravujeme pôdu v januári

Počasie v januári býva nevyspytateľné a pokiaľ je krajina pod snehom, väčšina záhradkárov je mysľou v jarných mesiacoch a zaoberá sa plánovaním, čo je chvályhodné a zárukou budúceho úspechu. Tento rok je však počasie výrazne teplejšie ako býva zvykom, čo môže v nadchádzajúcom roku spôsobiť nemalé škody na úrode. Na druhej strane nám dáva možnosť na skorú reorganizáciu záhrady. Ak viete, kde chcete svoj budúci bylinkový záhon umiestniť, zrýľujte pôdu už teraz.

Správna kompozícia byliniek

Správne usporiadanie byliniek v záhradke plní hlavne okrasnú funkciu. Pri plánovaní výsadby záhona rastlinkami berieme na vedomie hlavne ich rastové možnosti. Niektoré bylinky sa rozrastajú do šírky, iné viac do výšky. Všeobecne však platí, že vyššie sadíme do pozadia, nižšie druhy do popredia.

Tvar budúceho záhonu

Efektívne pri zakladaní bylinkového záhona je tzv. šachovnicové usporiadanie. Štvorcový (príp. obdĺžnikový) záhon môžeme pravidelne rozdeliť na menšie časti v tvare šachovnice a striedavo osadiť rastlinami. Je na vás, či hranice výsadby zvýrazníte záhradnými rozdeľovačmi, použitými tehlami alebo štvorcami záhradnej dlažby. Výborne vyzerá bylinkový záhon aj bez definovaných hraníc.

Tradične sa bylinky sadia v skupenstvách spolu so zakrpatenými ružami, najmä ružovej či bielej farby, a fialovej levandule, ktoré svojou nežnosťou vhodne dopĺňajú ich upokojujúcu zelenú. Spolu s výraznou vôňou dosiahnete stredomorskú atmosféru priamo u seba v záhrade.

Ďalšou efektívnou alternatívou, kde zriadiť bylinkový záhon, je na okrajoch terasy či okolo altánku, grilu alebo ohniska. Najpraktickejšie je však mať bylinky vždy po ruke, nezakladajme preto bylinkový záhon príliš ďaleko od kuchyne.

Okrúhly záhon, vysadený striedavo v podobe nakrájaného koláča, sa svojim tvarom stáva dominantou záhrady a vyžaduje si citlivé umiestnenie a väčší priestor. Okraje  je vhodné doplniť nízkymi fialkami. Zaujímavým a inšpiratívnym riešením je osadenie byliniek do starého kolesa od vozu, kde jeho konštrukcia zároveň slúži ako ohraničenie záhonu, či do tvaru špirály.

Bylinková záhrada
Bylinková špirála

Bylinky vyniknú aj v kvetináčoch

Bylinková záhradka sa zmestí na akýkoľvek pozemok. Aj na ten najmenší. Pokiaľ túžite po pravej letnej atmosfére a rozmery záhrady sú viac než skromné, vysaďte rastliny do akýchkoľvek prenosných nádob. Bude sa im dariť rovnako dobre. Bylinky najkrajšie vyniknú v hlinených kvetináčoch, ktoré však na ich pestovanie určite nie sú podmienkou.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button