KúpelePobytySeniorske pobytyWellness pobyty

Zážitkový darček pre seniorov – nenahraditeľná skúsenosť

Staršie ročníky obľubujú najmä dovolenky na Slovensku

„Svet ťa volá späť do života. Počúvaj. Prenikavú vtáčiu pieseň. Rieku, čo sa prediera cez ľad. Dážď po suchu. Slnko po búrke,“ povedala Pam Brownová, austrálska poetka. Odchod z aktívneho pracovného života je príležitosťou zamyslieť sa, započúvať sa, prehodnotiť, ako sa čo najlepšie vrátiť späť do života. Užívať si voľné chvíle. Každý máme iné potreby, iné ciele. Tiež je pravda, že tak trochu budeme pokračovať v tom, čo nám bolo blízke. Ak niekto nebol celý život pri mori, ťažko ho v tomto období  presvedčíme o jeho blahodarných účinkoch.

Nech sa rozhodneme akokoľvek: Krásy Slovenska, more, wellness pobyt, kúpele, turistika… Doma či v cudzine – vždy je to o ľuďoch. Naša generácia miluje cestovanie a zážitky. Čo už kúpiť rodičom, starým rodičom k sviatku, majú relatívne všetko. Zážitkový darček je super nápad. Vyberajme teda podľa aktivít a podľa zdravotných možností.  Vek ani v tomto prípade nehrá rolu. Vek je iba číslo, čo potvrdzujú mnohí seniori.

Doma či v cudzine?

Pýtala som sa seniorov, najmä z môjho blízke okolia, aký zážitkový darček by  uvítali. Väčšina by sa rozhodla pre krásy Slovenska. Z odpovedí vyberám:

 • Keď sme boli mladí, každé leto sme išli k moru, hlavne k vôli deťom. Dnes sa teším doma – Slovensko je také krásne.
 • Už si dávam čas iba na poznávanie krás Slovenska.
 • Milujem Prahu, krásy Slovenska, Moravy a Čiech.
 • Cestujem za pamiatkami, ktoré sú zapísané do Zoznamu UNESCO, najmä na Slovensku a v okolitých krajinách.
 • Slovensko je krásne v každom ročnom období, je veľa miest, ktoré ešte túžim navštíviť. Mám ešte veľké plány, ak chcete – ešte veľké sny.
 • Ak sa rozhodnem pre more, tak iba kvôli vnúčatám. Zaspomínam a odovzdám skúsenosti.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Wellness alebo turistika?

Odpovede sa rôznili. V zásade môžeme povedať, že je to 50:50. Žiaľ, niektorí wellness a kúpele dávajú na jednu úroveň a pritom je v tom značný rozdiel. Turistiku už rozdeľovali na náročnú, menej náročnú a na chôdzu.

Z času na čas padne wellnessový pobyt viac ako dobre

Wellness verzus kúpele?

Ak by sme chceli byť dôslední, wellness nie je len o kúpeľoch, víkendových pobytoch, nie je iba jednorazovým odpočinkom. Wellness je súčasťou alternatívnej medicíny. Predstavuje rovnováhu tela, mysle a ducha. Wellness je teda životným štýlom.

Naproti tomu liečebné kúpele sú miesta, ktoré sú vybavené zdravotníckymi, ubytovacími a stravovacími službami, v ktorých sú prírodné liečivé zdroje.

Viac seniorov býva sklamaných, že ich welllnes pobyt nemal termálnu vodu. Nemal, lebo väčšinou používajú úžitkovú vhodnú najmä na plávanie či cvičenie. Iba výnimočne majú sedacie kúpele s horúcou vodou. Zato majú bazény vybavené rôznymi vírivkami, inými vodnými atrakciami a saunou. Z odpovedí vyberám tie najčastejšie:

 • Kúpele a iba na skupinu A (celú liečbu hradí podľa diagnózy zdravotná poisťovňa), žiaľ na skupinu B nemám finančné prostriedky (zdravotná poisťovňa hradí iba procedúry, ubytovanie, stravovanie si hradí pacient).
 • Wellness pobyt, maximálne však na 2 noci.
 • Welllness pobyt, maximálne na týždeň.
 • Wellness pobyt zásadne mimo sezóny a prostredníctvom Zľavomatu alebo z inej akciovej ponuky.
 • Akciové pobyty  napríklad vo Vysokých alebo Nízkých Tatrách.
 • Akciové ponuky- termálne kúpaliska, jeden deň,  maximálne týždeň.

Takto získate príspevok na rekreáciu pre seniorov

Čítaj tu

Turistika verzus chôdza

Hobby vhodné pre seniorov. S radosťou putujú po krajine, spoznávajú pamiatky. Najčastejšie je to pešia turistika pre náročných i menej náročných. Menej často  cykloturistika. Najvhodnejším a najprirodzenejším pohybom je chôdza. Je naozaj zdravá, rýchla či pomalá. Ideálna je tá rezká. Pravda, každý podľa svojich zdravotných možností. Rozhodne netreba preceňovať svoje sily. Opäť vyberám  najčastejšie odpovede:

 • Venujem sa pomalej chôdzi, denne prejdem 5-7 km.
 • Chodím pomaly, meriam si kroky, program mám v mobile, denne prejdem  10 000 a viac  krokov.
 • Jar a jeseň, teším sa na turistiku. Žiaľ iba pre menej náročných.
 • Turistika je mojou veľkou záľubou, som členom turistického klubu.
 • Mojim snom bola a je cykloturistika, využívam každú voľnú chvíľu.
 • Kráčam a chudnem.

Komu a koľko prispeje mesto na obed alebo večeru?

Čítaj tu

Poteším sa, ak sa necháte inšpirovať. Je  úžasne krásne a zmysluplné využiť darček, spoznať nové prostredie a podporiť si zdravie. Tiež je veľa seniorov, ktorí si dokážu a hlavne si dovolia, aj z dôchodku, raz začas venovať darček, iba tak pre radosť. Nie je to iba vec výšky dôchodku, ale aj životného štýlu a postoja k životu.

Peniaze boli a budú, len my nebudeme!

Text: Anna Čunderlíková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button