Zdravie

Zdravý život s Michalom: Odbúrajte bloky a strach z cvičenia

Druhá časť seriálu „Ži zdravšie“ s trénerom Michalom Drienikom

Chcete začať cvičiť a žiť zdravšie. Neustále o tom premýšľate, predstavujete si samých seba v pohybe, vidíte sa behať po lese, robiť kľuky, naháňať sa so psom, dvíhať činky a máte z toho všetkého dobrý pocit… Napriek tomu sa tieto myšlienky akosi stále nezhmotňujú do reality. Prečo? Čo vám bráni začať so zdravým životným štýlom? Odpoveď je jednoslovná: bloky.

Každý z nás to veľmi dobre pozná. Líhame si do postele a vravíme si, že na to, čo už tak dlho odkladáme, nám možno výjde čas „zajtra“. Čarovné slovíčko. Najmä preto, že sa dá s nevyslovenou nádejou do budúcnosti opakovať stále dookola, no pritom nikdy nenastane. Nič ako „zajtrajšok“ totiž nejestvuje – každý deň je skrátka iba dnešok. Ak je však vaším cieľom začať zdravšie žiť, akým spôsobom sa rozhýbať a zbaviť sa blokov a rôznych malých fóbií z cvičenia už dnes?

Nie, nikto po vás nebude zazerať

Keď sme sa opýtali Michala, čo najčastejšie seniorov odrádza od cvičenia, odvetil: „Je to celkovo najfrekventovanejší blok, ktorý trápi ľudí v každom veku. Skrátka sa hanbia. Boja sa cvičiť pred ostatnými ľuďmi s obavami, čo si o nich tí ďalší pomyslia.“ Samozrejme, cvičiť môžeme vždy aj sami, no predsa len sme sociálne tvory, ktorým okolie poskytuje psychickú podporu, motiváciu, chuť do cvičenia, ale aj určitú inšpiráciu a podporu. „Ľudia si sami od seba v hlave vytvárajú akýsi blok. Myslia si, že iní budú na nich zazerať alebo sa im vysmievať. Vôbec si pritom neuvedomujú, že každý človek, ktorý ide cvičiť – či už do posilňovne, vonku alebo hocikde skupinovo – tam ide v prvom rade kvôli sebe a nie preto, aby sa zaoberal osobami navôkol. Ak náhodou vidím, že niekomu niečo nejde, skôr za ním prídem a snažím sa mu pomôcť. Rovnako zmýšľajú aj všetci dlhodobo cvičiaci ľudia. Sme jedna rodina, ktorá sa venuje pohybu, a to nás spája. Každého z nás pohyb baví, a tým pádom chceme, aby bavil aj ostatných.“

cvičenie seniorov
Poúrazové stavy rozcvičujeme postupne

Ak neviete, ako na to

Druhým najčastejším mentálnym blokom odrádzajúcim ľudí od cvičenia je pocit, že nevedia, ako na to a následná obava, že sa pri tom zrania. „Myslím si, že tieto obavy sú na mieste. Keď som sa rozhodol cvičiť ja, šiel som len tak s kamarátom, ktorý mi povedal, že ma všetko naučí. Dopadlo to tak, že som si na trištvrte roka zranil plece,“ opisuje Michal vlastnú skúsenosť. Ak teda neviete, ako začať alebo aký druh pohybu je pre vás najlepší, je dobré si na začiatok nechať poradiť od skúseného trénera. „Môže sa vám venovať, povedzme, dva či tri mesiace, kým sa naučíte samostatne cvičiť. Poradí vám základné cviky a správne techniky, vďaka ktorým si neprivodíte zbytočné zranenia. Taktiež sa môžete inšpirovať internetom – napríklad na YouTube je množstvo voľne prístupných videí s návodmi, ako na to. Rovnakým spôsobom sa dajú využiť knihy,“ dodáva. Skúsený tréner veľmi dobre vie, že cesta vedie aj cez ne. Sám jednu, ktorá sa venuje nielen telu, ale aj duši, napísal.

Na cvičenie nie sme nikdy príliš starí

„Ja som na to už príliš starý.“ – Koľkokrát ste túto výhovorku v poslednom čase použili vy? „Človek je starý natoľko, nakoľko sa sám cíti,“ stojí si za svojím Michal, ktorého viac ako sedemdesiatroční starí rodičia aktívne športujú aj trénujú s činkami. Napriek tomu, že je trochu iná situácia, keď máme nejaké zranenia alebo zdravotné problémy – a vtedy je vhodné poradiť sa aj s lekárom – pravda je, že na cvičenie nikdy nie sme pristarí. „Aj dvadsaťroční ľudia, ktorí sa rozhodnú pre zdravší životný štýl, musia niekde začať. To isté platí aj o senioroch. Vždy im opakujem, že prvé týždne postačia na rozhýbanie aj nenáročné prechádzky a záťaž pridávame postupne. Budú sa čudovať, čo dokážu po krátkom čase len vďaka základným variantám jednotlivých cvičení či ľahkému pohybu,“ hovorí Michal a jedným dychom dodáva, že cvičenie si rozhodne zamilujete. Stačí len myslieť na to, že nikdy nie je neskoro začať.

Text: Martina Píšová
Foto: Martina Píšová

Michal Drienik – sprievodca seriálom „Ži zdravšie“
YouTube: http://www.youtube.com/user/MichalDrienik
Projekt BeDifferent: http://www.bedifferent.sk/
Kniha Rozvíjaj rovnako telo aj myseľ: http://www.martinus.sk/?uItem=295175

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button