Akútny žlčníkový záchvat dokáže na počkanie zložiť aj statného chlapa. Patrí spolu s bolesťami zubov a pôrodom všeobecne k najvýraznejším bolestiam vôbec. Ľudia, ktorí s citlivým žlčníkom žijú, sa do vojny s ním už nepúšťajú.
Žlčník je menší dutý orgán uložený pod pečeňou. Je súčasťou tráviacej sústavy a jeho funkciou je zhromažďovať a zahusťovať žlč – telesnú tekutinu, ktorá napomáha tráveniu tukov. Jej hlavnou zložkou býva cholesterol. Keď je ho v tele nadbytok, začínajú sa tvoriť kamene. Tie môžu časom začať upchávať žlčové kanáliky a spôsobiť tak náhlu akútnu záchvatovú bolesť. Pri menej závažných stavoch spôsobujú ťažkosti pri trávení tukov v podobe známeho pocitu ťažoby po jedle či miernej bolesti pod pravým rebrom.
Príznaky sú nenápadné
Samotná prítomnosť drobných kameňov v žlčníku nebolí, preto o ich existencii veľakrát nevieme. Pravidelne sa tvoria najmä z prebytku cholesterolu v tele a cyklicky odchádzajú žlčovodmi cez dvanástnik do tenkého čreva. V druhom rade môže ísť o kamienky obsahujúce vápnik či bilirubín. Jednou z najčastejších príčin žlčníkového záchvatu býva upchatie žlčovodu kameňom, ktorého rozmer presiahol bežnú veľkosť a s ktorou si telo zvyčajne dokáže poradiť samo. Príznaky ochorenia bývajú spočiatku nenápadné. Občasné mierne bolesti pod pravým rebrom sprevádzajú ťažkosti spojené s trávením ako nadúvanie, grganie, pocit ťažoby po jedle či občasná krátkodobá nevoľnosť. Ak sa však žlčník ohlási intenzívnou bodavou bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom, pričom sa jej intenzita pri hlbokom nádychu zväčšuje a pridruží sa svrbenie celého tela, vracanie či zvýšená teplota, s veľkou pravdepodobnosťou vás zasiahol akútny žlčníkový záchvat. Kolika ustupuje samovoľne, môže však pretrvať aj po dobu niekoľkých dní. V takomto prípade je návšteva lekára nevyhnutná.
Takto získate príspevok na rekreáciu pre seniorov
Vyšetrenie ľahko nájde vinníka
Pátranie po príčinách žlčníkových ťažkostí nie je bolestivé. Diagnostika obvykle prebieha sonografickým vyšetrením vnútrobrušných orgánov, prípadne endoskopicky. Práve endoskopickým vyšetrením je možné žlčníkové kamene nielen diagnostikovať a lokalizovať, ale súbežne aj odstrániť. Chirurgický zákrok tak v mnohých prípadoch nebýva potrebný. Pre úplnosť určenia diagnózy je ďalej potrebný celkový krvný obraz a laboratórny rozbor moču pacienta.
Nie každý kameň potrebuje skalpel
Nechirurgická liečba je postavená na podávaní liekov s cieľom rozpustiť žlčníkové kamene a uľaviť pacientovi od bolesti. Ako podporný faktor zohráva úlohu typická žlčníková diéta so zníženým obsahom tukov a zvýšeným podielom vlákniny. Po absolvovaní takejto liečby prichádza pacient na opätovnú kontrolu, kde lekár posúdi aktuálny priebeh ťažkosti a stanoví ďalší postup. Vo väčšine prípadov je medikamentózna liečba úspešná. Jej nevýhodou je však dlhšia doba trvania a netýka sa prípadov, kedy sú kamene väčšie ako 2 cm, prípadne je ich počet vyšší.
Trvajte na právach pacientov
Pri akútnych žlčníkových kolikách je najrýchlejším riešením tzv. lipotripsia – terapia založená na princípe okamžitého rozbíjania kameňov na menšie kúsky tlakovými vlnami. Pomáhajú aj silnejšie lieky od bolesti, tzv. spazmolityká, priamo určené na zmiernenie a uvoľnenie kŕčov.
Ohrození sme všetci
Medzi rizikové faktory patrí hlavne obezita a príliš tučná strava, avšak tvorba žlčníkových kameňov prichádza veľakrát súbežne s inými diagnózami, napr. cukrovkou. Podľa štatistiky sú ohrozenejšou skupinou najmä ženy a ľudia, v ktorých rodine sa ochorenie vyskytlo. U žien je častejší výskyt diagnózy spájaný najmä s vysokým obsahom estrogénu v organizme, preto je vhodné v čase liečby vysadiť hormonálnu antikoncepciu či estrogénovú terapiu počas menopauzy.
Od júla na operáciu do iného mesta?
Prevencia je základ
Predchádzať tvorbe žlčových kameňov je možné najmä prostredníctvom celkovej zmeny životného štýlu. Najčastejšou príčinou ich vzniku je vysoká hladina cholesterolu v organizme, tučná strava, alebo tiež naopak, hladovanie, nepravidelná strava, rýchle chudnutie či dlhodobý stres.
Žlčník síce nepatrí k orgánom nevyhnutných pre život a jeho ochorenia nebývajú život ohrozujúce. Rozhodne sú však nepríjemné, veľmi bolestivé a vyraďujú človeka z jeho pravidelného denného rytmu. Chráňte si preto svoj žlčník a nevystavujte ho zbytočne faktorom, ktoré jeho funkčnosť znižujú.
Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com