DôchodokPoradňaSociálna poisťovňa

Zmenou zákona vznikol nárok na predčasný dôchodok mnohým poistencom

Vybavte si ho ešte pred voľbami

Od 1. januára 2020 vstúpil do platnosti zákon o sociálnom poistení, v ktorom vek odchodu do dôchodku definuje presná tabuľka. Tá rovnako vymedzuje dôchodkový vek aj ženám narodeným v sporných ročníkoch 1958, 1959 a 1960. Mnohým z nich tak začiatkom roka vznikol nárok aj na predčasný dôchodok, pokiaľ o tento majú záujem. Pracovníčky Sociálnej poisťovne odporúčajú využiť čo najviac ich rezervačné online systémy a kalkulačky. Podstatne sa tým urýchli proces jeho vybavovania.

Okrem dovŕšenia dôchodkového veku musí žiadateľ o predčasný dôchodok spĺňať niekoľko ďalších zákonom stanovených podmienok, konkrétne je potrebné byť dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov, do dovŕšenia dôchodkového veku mu môžu chýbať najviac 2 roky a suma predčasného starobného dôchodku musí byť vyššia ako 1,2 násobok sumy životného minima.

Všetky podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok

Čítaj tu

Ako zistím, či mi vznikol nárok na predčasný dôchodok?

Najjednoduchšou cestou, ako zistiť, či a kedy vzniká poistencovi nárok na odchod do predčasného dôchodku je použitie online kalkulačky Sociálnej poisťovne na určenie dôchodkového veku. Tá zohľadňuje všetkých poistencov, nezáleží pritom na tom, či budúcemu seniorovi vznikol nárok na dôchodok pred alebo po 1. januári 2020. Pripomíname, že do predčasného dôchodku môže poistenec odísť iba v prípade, že mu do riadneho starobného dôchodku chýbajú najviac dva roky. Na určenie veku odchodu do dôchodku však výborne poslúži aj tabuľka, v ktorej si budúci dôchodca vek odchodu do penzie môže taktiež pozrieť.

Tabuľka definujúca dôchodkový vek platná od 1. januára 2020

Čítaj tu

Objednajte si termín vopred

Časy, keď poistenci čakali húfne na úradoch sú dávno za nami. Nový rezervačný systém umožňuje objednať si na vybavovanie dôchodku presný termín na ktorejkoľvek pobočke, pričom požiadať online cestou možno o všetky typy dôchodkov. Odpoveď Sociálnej poisťovne, vrátane presného termínu budúcej návštevy, dostane budúci dôchodca v priebehu pár hodín aj s menom pridelenej pracovníčky. K správe je taktiež priložený zoznam tlačív a potvrdení, ktoré je nutné si priniesť so sebou (samozrejme, pokiaľ ich už poistencov spis z dôvodu žiadania napríklad o invalidný dôchodok neobsahuje).

predčasný dôchodok
Do predčasného dôchodku môžu ísť aj poberatelia invalidného dôchodku

Online termín a vybavovanie predčasného dôchodku si s nami vyskúšala pani Helena z Prievidze: „Som poberateľkou čiastočného invalidného dôchodku, ročník 1959, mám dve deti. Po troch operáciách kolena a po dlhej rekonvalescencii nebolo pre mňa jednoduché sa v posledných rokoch zamestnať. Posledný rok som bola vedená na ÚPSVaR ako nezamestnaná napriek vysokoškolskému vzdelaniu. Zmenou zákona o sociálnom poistení mi od januára tohto roku vznikol nárok na predčasný dôchodok. Dohodla som si termín na prievidzskej pobočke Sociálnej poisťovne. V stredu som posielala žiadosť a v piatok o 13tej som sa mala dostaviť. Už ma čakali, celý proces netrval dlhšie ako 15 minút, jediné tlačivo, ktoré mi k žiadosti o predčasný dôchodok chýbalo, bol výpis o obdobiach nezamestnanosti od ukončenia školy. Ten mi na počkanie vystavili na úrade práce.“

Podľa slov pracovníčky Sociálnej poisťovne môže pani Helena očakávať vyjadrenie o schválení predčasného dôchodku najneskôr do 90 dní, pričom dôchodkovú dávku jej doplatia spätne odo dňa jej podania. Online termín môžu poistenci taktiež využiť na to, aby nahliadli do svojho spisu, zistili chýbajúce doklady či poradili sa ohľadom odchodu do starobného či predčasného starobného dôchodku.

Komu patrí odchodné pri odchode do dôchodku?

Čítaj tu

Chcete vedieť, koľko máte odpracovaných rokov?

Poistenec Sociálnej poisťovne môže mať prehľad o odpracovaných rokoch a ich započítaní pre účely dávok, najmä dôchodku (teda o svojom individuálnom účte vedenom v Sociálnej poisťovni) aj bez toho, aby žiadal o výpis z účtu v papierovej podobe: „Informáciu o zmenách stavu svojho individuálneho účtu (s údajmi od 1. januára 2004) môže získať elektronicky – prostredníctvom Grid karty. Jej vybavenie je veľmi jednoduché. V ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovne mu vystavia bezplatnú Grid kartu doslova do niekoľkých minút a poistenec získa on-line prístup k účtu, z ktorého sa dozvie, či má zaevidované všetky obdobia platenia poistného. Tento elektronický prístup získa týmto spôsobom natrvalo – aj v budúcnosti bez telefonovania, písania žiadostí alebo navštevovania pobočky bude mať z pohodlia domova aktuálnu informáciu o účte dostupnú po prihlásení sa do e-Služieb Sociálnej poisťovne,“ informuje poisťovňa na svojej webovej stránke.

Pokiaľ teda máte o odchod do predčasného dôchodku záujem a vznikol vám zákonný nárok, poponáhľajte sa s podaním žiadosti. Podmienky jeho nároku sa s príchodom novej vlády môžu totiž zmeniť.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Sociálna poisťovňa – Socpoist.sk
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button