PobytyPobyty so zľavou a dotácieSeniorske pobyty

Dotáciu na dovolenku dostane o dvetisíc dôchodcov viac

Vláda navýšila rozpočet na zľavnené dovolenky pre seniorov o stotisíc eur

Rok 2020 má svoj začiatok úspešne za sebou a mnohí dôchodcovia sa začínajú zamýšľať nad využitím štátnej účelovej dotácie na dovolenku pre dôchodcov počas nadchádzajúcej sezóny. Nielen zmenou novely zákona o Sociálnom poistení, ale aj prirodzeným vývojom pribudli do radov seniorov čerství dôchodcovia, prípadne sa nimi v priebehu roka stanú. Zvýšenému dopytu po zľavnených týždňových rekondičných pobytoch vyšla vláda v ústrety navýšením celkového rozpočtu. Na finančný príspevok od štátu sa tak môže tešiť o dvetisíc dôchodcov viac ako v minulom roku.

Čerpanie nenávratného príspevku na 7-dňový seniorsky dovolenkový pobyt na Slovensku schvaľuje pravidelne začiatkom jari Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) za pomoci Konfederácie odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR), pričom brány ubytovacích zariadení a zľavnených dovoleniek sa zvyčajne pre seniorov otvárajú v mesiaci apríl daného roku. Nebude tomu inak ani v roku 2020. Štátna účelová dotácia bude predmetom rokovaní, ktoré sa uskutočnia v marci, pričom zľavnené rekondičné pobyty by mali byť v predaji už po Veľkej noci. Dovolenky sú každoročne tradične organizované v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku či Sieťou hotelov na Slovensku – súkromnou spoločnosťou Sorea.

Pre koho je príspevok určený

Štátna účelová dotácia na dovolenku v celkovej výške 50 eur na osobu je určená nepracujúcim dôchodcom, poberateľom predčasného starobného, starobného a výsluhového dôchodku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky a slúži najmä na skvalitnenie ich života. Ceny sedemdňových rekondično-liečebných pobytov pre seniorov sú aj po odpočítaní príspevku finančne zvýhodnené a lacnejšie oproti štandardným týždňovým dovolenkám. Príspevok sa však zo zákona nevzťahuje na invalidných dôchodcov.

Ako získať štátnu účelovú dovolenku na dovolenku

Čítaj tu

Ako možno dotáciu získať

„Som seniorka už tretí rok a ešte sa mi nepodarilo dostať sa na rekondičný pobyt so štátnou dotáciou 50€. Žijem v Banskej Bystrici, kde mi jednota dôchodcov oznámila, že už aj na rok 2020 sú všetky kúpeľné pobyty obsadené – vypredané. Ako môžem postupovať?“, spýtala sa nás pani Martina.

Jednota dôchodcov má viac ako 80 000 členov a v roku 2019 jej bolo pridelených 5000 poukazov na aktuálny rok, pričom dodatočne dostali ďalších 2000. Šancu na zľavnenú dovolenku tak, bohužiaľ, nedostanú všetci uchádzači. V prípade záujmu o absolvovanie dotovaného rekondičného pobytu prostredníctvom JDS je nutné kontaktovať svoju základnú organizáciu. Členovia JDS, ako aj jej nečlenovia, však môžu nenávratný príspevok získať pomocou súkromných sprostredkovateľov rekondičných seniorskych dovoleniek. Jednou z možností je zakúpiť si pobyt cez spoločnosť Sorea, ktorá ponuku aktuálnych rekreácií na rok 2020 zverejni až po prebehnutí všetkých rokovaní, najneskôr však do konca marca.

príspevok na dovolenku seniori
Ceny pobytov na cenníkoch ubytovacích zariadení sú uvádzané už po zľave 50 eur

Ako získať pobyt

  • Senior potrebuje potvrdenie o poberaní dôchodku zo Sociálnej poisťovne,
  • členovia JDS – je nutné kontaktovať svoju základnú organizáciu Jednoty dôchodcov na Slovensku a uchádzať sa o niektorý z ponúkaných rekondičných pobytov,
  • nečlenovia JDS – je nutné si dovolenku svojpomocne vybrať z ponuky dotovaných pobytov na sorea.sk, prípadne ich s neformálnou žiadosťou kontaktovať na email: obchod@sorea.sk.

Po vybratí konkrétneho zájazdu sa dôchodca preukáže na recepcii hotelového zariadenia pri procese ubytovania potvrdením o poberaní dôchodku ako aj čestným prehlásením, že patrí medzi nepracujúcich dôchodcov.

Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

 Čítaj tu

Uplatnenie zľavy

Mnohí seniori sa mylne domnievajú, že ceny zájazdov, uvedené na cenníkoch, sú pred odpočítaním zľavy a príspevok v hodnote 50 eur im bude následne vrátený. Nie je tomu tak. Všetky ceny rekondičných pobytov sú uvádzané už po odpočítaní štátnej účelovej dotácie, a teda sú konečné.

100 eur na zubára aj v roku 2020

Čítaj tu

Ako prebieha dovolenka

Rekondičný pobyt v dĺžke 7 nocí / 6 dní, zakúpený prostredníctvom JDS, sa začína v pondelok obedom a končí nasledujúcu nedeľu raňajkami. V prípade dovolenky cez Soreu je nástup na pobyt v nedeľu zahájením večere a ukončenie nasledujúcu sobotu obedom. Počas celej dovolenky je v cene zahrnutá plná penzia a vybrané kúpeľné procedúry. Každý klient si môže vybrať, či má záujem o 6 liečebných procedúr denne alebo o 12. V závislosti od ich počtu sa líši výsledná cena rekreácie. Aj v roku 2020 si môžu seniori vybrať z množstva týždňových dovoleniek na známych turistických destináciách na Slovensku.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.sk

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button