Kosti a kĺbyZdravie

Ako sa zbaviť bolesti kĺbov

Horia vám kĺby? Netolerujte to!

Aj vy ste si už zvykli na nepríjemnú bolesť kĺbov v domnienke, že je prirodzeným výsledkom pribúdajúcich rokov? Máte kĺby v jednom ohni, vaše dni sprevádza neznesiteľná pulzujúca bolesť, nehovoriac o tom, že sa vám ráno čoraz ťažšie vstáva z postele? Prestaňte akceptovať bolesť vo svojom živote a spoznajte svojho nepriateľa hneď teraz.

Za bolesťou sa skrýva zápal

Reumatoidná artritída (autoimunitné ochorenie), osteoartróza a osteoartridída sú nepríjemné a bolestivé ochorenia kĺbov, kde často pod povrchom bolesti, okrem mechanického poškodenia, nemilosrdne úraduje zápal kĺbového tkaniva, šliach a svalov. Liečba spomenutých ochorení nie je jednoduchá, postihuje z veľkej väčšiny najmä ženy a mnohokrát sa k nim pridružujú postihnutia aj iných orgánoch či oblasti ľudského organizmu. Správnu diagnózu, závažnosť postihnutia, aj postup pri liečení, určuje zásadne lekár.

Vitamín C ničí voľné radikály na počkanie a pôsobí tak mimoriadne protizápalovo. A čo viac, priamo znižuje riziko vzniku artrózy.

Potlačiť zápalové procesy v tele znamená zvíťaziť nad bolesťou

Ľudské telo je zložitý organizmus, ktorý si mnohých prípadoch dokáže s ochorením poradiť aj sám. Pokiaľ však vaše telo neustále vysiela signály v podobe akútnej či chronickej bolesti sprevádzanej horúcimi, začervenanými a opuchnutými kĺbmi, je čas vziať zodpovednosť za zmiernenie spomenutých príznakov nekompromisne a neodkladne do vlastných rúk.

Bolesť kĺbov, ako na to.
Bolesť kĺbov nemusí byť vaším každodenným spoločníkom.

Silná protizápalová strava ako účinná cesta von z bludného kruhu

Predĺžiť bezpríznakové obdobie, resp. potlačiť prejavy nepríjemných symptómov počas akútnej fázy ochorenia, vám efektívne pomôže vyriešiť zmena stravovacích návykoch. Skúste namiesto hľadania stále nových a nových chemických liekov účinne podporiť a doplniť tradičnú liečbu tanierom a lyžicou!

5 krokov k trvalému víťazstvu nad zápalom a bolesťou

Základom je vyvážená, na vitamíny bohatá strava s obsahom esenciálnych mastných kyselín.

Ananás a enzým bromelín

Vedeli ste, že už jeden pohár čerstvej ananásovej šťavy denne dokáže spoľahlivo zmenšiť zápalový proces v tele takmer na minimum? A to vďaka zázračnému enzýmu zvanému bromelín. Mnohé štúdie hovoria práve o tom, že táto ojedinelá látka dokáže efektívne zmierňovať artritické bolesti a svojím pôsobením sa veľmi približuje protizápalovým liekom. Pokiaľ Vám ananásová šťava, vďaka výraznej chuti, jednoducho nechutí, rovnakú službu pre Vás spravia vitamínové doplnky obsahujúce bromelín.

Bolesť kĺbov, strava proti bolesti
Vypitie jedného pohára čerstvej ananásovej šťavy denne, dokáže spoľahlivo zmenšiť zápalový proces.

Mastné ryby si pripravte aspoň trikrát do týždňa.

Vitamín C a betakarotény

Dnes je už všeobecne známe, že niektoré voľné radikály majú v obľube napádať práve zdravé kĺby a systematicky ich poškodzovať. Vitamín C ničí voľné radikály na počkanie a pôsobí tak mimoriadne protizápalovo. A čo viac, priamo znižuje riziko vzniku artrózy. Pohár pomarančovej šťavy denne obsahuje však ďalšieho efektívneho spolubojovníka a tým je betakarotén, ďalší silný antioxidant. Preto si naložte na tanier viac oranžových a červených druhov ovocia a zeleniny, najlepšie však denne.

Omega – 3 mastné kyseliny

Notoricky známe a všeobecne odporúčané esenciálne mastné kyseliny majú v rukáve ešte jedno magické eso, vhodné najmä pre ľudí trpiacich bolesťami pohybového aparátu zápalového charakteru. Konzumáciou tučných rýb, najlepšie však z voľného chovu, podporíte v tele tvorbu protizápalových tukov, ktoré sa svojím pôsobením veľmi približujú účinku protizápalového lieku aspirínu. Mastné ryby si pripravte aspoň trikrát do týždňa. Nevyhýbajte sa ani orechom či semenám. Kvalitný rybí olej z lekárne, obohatený o ďalšie vitamíny, tiež nebude krokom vedľa.

Vyskúšajte: 3 najchutnejšie recepty ako si rýchlo pripraviť makrelu či tuniaka

Kvercetín

Menej známa chemická zlúčenina zo skupiny flavonoidov, ktorá má však skoro až zázračný protizápalový účinok. Dokonca silno potláča rôzne alergické prejavy organizmu. V ktorých potravinách kvercetín určite nájdete? Čo tak skúsiť prastaré a overené prírodné lieky ako cibuľu a cesnak, rôzne bobuľové ovocie ako napríklad ríbezle, červené hrozno, hroznová šťavu, červené víno a kvalitný zelený čaj. Zelený čaj preukázateľne zmierňuje, okrem zápalových procesov v tele, aj samotné príznaky artrózy.

Vyskúšajte: 5 najlepších a najchutnejších protizápalových čajov a korenín

A ktoré potraviny majú v boji proti zápalom jasnú stopku?

Mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku, tučné bravčové mäso, rastlinné oleje a transtuky. Pýtate sa, z akého dôvodu sú práve tieto potraviny pri liečbe zápalových ochorení na čiernej listine? Z jedného jednoduchého dôvodu. Nasýtené tuky obsiahnuté v týchto potravinách produkujú v tele zápalové varianty podobné hormónom, čím prítomnosť zápalu v tele, proti našej vôli, priamo podporujú

Presvedčili sme Vás?

Boj so zápalom v tele v žiadnom prípade nemusí predstavovať boj s veternými mlynmi a bolesť viac nemusí byť Vaším každodenným spoločníkom. V momente, keď začínate spoznávať svojho protivníka, získavate do rúk fantastický prostriedok, vďaka ktorému budete tentokrát stáť sebavedome na strane víťaza! Tak čo, skúsite naše rady?

Možno vás bude zaujímať: Viete, kedy máte nárok na kúpeľnú liečbu hradenú poisťovňou?

Ako si jednoducho vybaviť kúpeľnú liečbu

Dodal Vám článok potrebnú odvahu a informácie? Ak áno, zdieľajte ho s ostatnými!

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button