JanuárZáhrada

Funkčná bylinková záhrada sa rodí v zime

Bylinková záhradka dokáže celoročne spríjemniť okolie domu

Leto bez byliniek si hádam ani nevieme predstaviť. Grilovanie s priateľmi sa teší veľkej obľube a dlhé teplé večeri sprevádzané vôňou a farebnosťou byliniek sú neodmysliteľnou súčasťou letnej atmosféry. Nehovoriac o úrode liečivých rastlín, z ktorých čaj nám urobí príjemnú spoločnosť na jeseň či v zime. Ešte nemáte tú pravú bylinkovú záhradku? Práve teraz je ten správny čas na jej naplánovanie a zahájenie prvých krokov k realizácii.

Prečítajte si tiež: Založenie bylinkového záhona jednoducho

Od myšlienky k realite

V prvom rade je veľmi dôležité vybrať si vhodné miesto pre nový záhon a určiť jeho budúcu veľkosť a tvar. Potom stačí už len rozhodnúť sa, ktoré druhy byliniek chcete pestovať a zakúpiť si osivo. Je vždy veľkým plusom navrhnúť si predbežný vzhľad bylinkovej záhradky na papier. Inšpirovať sa môžete v našej galérii, prípadne na internete.

Sadenice takmer zadarmo

Bylinková záhradka či záhon dokáže celoročne spríjemniť okolie domu či altánku nielen svojou zeleňou a podmanivou vôňou, ale aj záplavou drobných kvietkov v rôznych ročných obdobiach. Samotné pestovanie byliniek je nenáročné. Niektoré druhy dokážete vypestovať doma zo semien, sadenice iných si jednoducho zakúpite v ktoromkoľvek záhradnom centre. Aby konečná hodnota nákupu nepresiahla astronomickú výšku a vy ste sa mohli pýšiť rozmanitosťou a množstvom byliniek vo svojom záhone, pomôžeme vám vypestovať tie najznámejšie druhy svojpomocne a v domácich podmienkach.

sejeme bylinky
Bazalka vypestovaná zo semien

Bylinky vhodné na pestovanie zo semien

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) patrí medzi liečivé rastliny. Čaj z vysušených listov pôsobí blahodarne na trávenie. Vo svete kulinárskeho umenia sa používa ako korenie zvýrazňujúce chuť paradajkových omáčok, šalátov či mäsa. Tepelnou úpravou si zachováva všetky liečivé látky. Dorastá do výšky 20 – 40 cm a vyznačuje sa bohatosťou kvitnutia.

Pamajorán (Origanum vulgare L.) ďalšia liečivá rastlina, ľudovo nazývaná tiež oregáno. Pomáha zbaviť sa závislosti na alkohole či cigaretách, citových závislostiach a účinne čistí pečeň a detoxikuje organizmus. V sušenej podobe sa používa ako výrazná korenina pri príprave rôznych jedál. Bez oregána si nemožno predstaviť ani pravú taliansku pizzu. Dorastá do výšky 40 – 60 cm, bohato sa rozrastá a kvitne, podľa druhu, najčastejšie však fialovým kvetom.

Rumanček kamilkový (Matricaria recutita) je nízka liečivá rastlinka, dorastajúca do výšky 15 – 20 cm. Ľudovo jej hovoríme aj harmanček. Kamilkový čaj pôsobí silne protizápalovo nielen na celkové vnútorné prostredie organizmu, ale zmierňuje aj zápalové procesy na koži. Pôsobí silno preventívne proti rôznym ochoreniam.

Koriander siaty (Coriandrum sativum) dosahuje výšku až jedného metra, preto ho sadíme do zadných či okrajových časti záhona. Podporuje trávenie, je príbuzný rasci či anízu a dodá tú správnu chuť bravčovému a jahňaciemu mäsu.

Ligurček lekársky (Levisticum officinale) patrí do čeľade zelerovitých, a preto svojou výraznou chuťou pripomína známe polievkové korenie. Pomôže vám pri varení vynechať bujón. Hodí sa na prípravu mäsa, do polievok, omáčok či ryže. Dá sa sušiť aj mraziť. Jeho vňať je druhá najčastejšie používaná pri varení hneď po najpoužívanejšej petržlenovej.

Nakupovanie semien

Pokiaľ ste sa rozhodli vziať bylinkový záhon do vlastných rúk, prvým krokom je určite nákup kvalitných semien. V obchodoch sa začínajú objavovať stojany so semienkami. Inou možnosťou je pohodlný nákup osiva cez internet, vďaka ktorému máte dostatok času prečítať si odporúčania výrobcu aj nemalé informácie o budúcej rastline, čo sa vzrastu, či doby zberu a kvitnutia týka. Po dôkladnom premyslení budúceho záhonu sa s nákupom poponáhľajte. V mesiaci február bude potrebné bylinky zasiať a my vás naučíme ako.

Výsledný bylinkový záhon

Informácie o nákupe či osadení ostatných rastliniek do záhona, ktoré je ťažké dopestovať svojpomocne so semien, ako napríklad levanduľu, šalviu, mätu, medovku či rozmarín, prinesieme v mesiaci apríl. S našimi radami budete mať tento rok ukážkovú a hlavne funkčnú bylinkovú záhradku.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button