herci

Ivan Krajíček: Dáme si repete

Legendárny zabávač by dnes oslavoval 78. narodeniny

Spomínate si na časy, keď sme si s radosťou sadali týždeň čo týždeň k televíznym obrazovkám? Slovenská televízia vysielala v pravidelných intervaloch hneď niekoľko hudobných či zábavných relácií, ktoré sa celoplošne tešili mimoriadnej obľube. A práve týchto zlatých televíznych či rozhlasových čias bol legendárny zabávač Ivan Krajíček nezanedbateľnou súčasťou. 

Čo bolo dobré, to stále dobré je, vráti nám radosť, urobí mladosť a koho treba, toho zahreje“, znela úvodná pieseň populárnej hudobno-zábavnej relácie Repete, do ktorej prišlo v prvom kole neuveriteľných šestnásť tisíc  korešpondenčných lístkov od divákov hlasujúcich za najobľúbenejšiu pesničku. V roku 1993 to bolo rekordných stoosemdesiat tisíc hlasov. Ivan Krajíček stál v pozadí mnohých úspešných projektov. Za obľúbenou tvárou televíznej obrazovky sa však ukrývalo rozhodne viac, ako len vynikajúci moderátor.

https://youtu.be/uLyD_41iMwc

Na husliach hral od piatich rokov

Vojnový rok 1940 dal Slovensku mnoho veľkých osobnosti, ktoré sa zapísali do našich sŕdc ako významní dejatelia zlatej kultúrnej éry. Okrem Milana Lasicu či Zity Furkovej medzi nich nepochybne patril aj Ivan Krajíček. Nielenže bol nadaným športovcom, ale aj všestranným umelcom venujúcim sa hraniu, moderovaniu, spievaniu, ba dokonca divadelnej aj filmovej réžií. Vyštudoval Vysokú školu muzických umení v Bratislave a na dlhú dobu sa mu stalo pracovným domovom divadlo na Novej scéne. Svoju kariéru začínal ako mladý herec v činohre, no vďaka neuveriteľnému speváckemu talentu a láske k hudobno-dramatickému žánru sa neskôr udomácnil ako sólista operetných predstavení.

Nerozlučné priateľstvá

Jeho osoba je často spájaná s ďalšími slávnymi menami ako Oldo Hlaváček či Zora Kolínska, s ktorými boli nerozluční a blízki priatelia po celé desaťročia. Práve vďaka ich plodnej spolupráci uzrelo svet mnoho úspešných projektov vrátane kabaretných či rozhlasových vystúpení, hudobných komédií, muzikálov, ba dokonca niekoľko duetov. Snáď najúspešnejšími boli programy Smiem prosiť? (s pôvodným názvom Diskotéka pre starších a pokročilých), relácia Vtipnejší vyhráva, ktorú milovali diváci celých šestnásť rokov alebo preslávené Repete.

Repete
Ivan Krajíček s nerozlučnou priateľkou Zorou Kolínskou

Nostalgické deväťdesiate roky

Repete bola veľmi obľúbená hudobno-zábavná televízna relácia spojená so súťažením, ktorá sa najmä vďaka geniálnemu moderátorovi niesla aj v humornom duchu. Vysielali ju v 90.-tych rokoch v Slovenskej televízii a Ivan Krajíček v nej zanechal výraznú umeleckú stopu. Písal tiež scenáre a okrem toho v programe aj vystupoval. Vďaka Repete sa dostali do sveta aj jeho vlastné piesne s nádhernými názvami ako Nebezpečná slečna, Song o skalnom kvete, Cesta do neba, Tulipán či Oči čierne. Autorské komické scénky len podfarbili atmosféru jednotlivých hudobných vystúpení.

Kvalitné umenie žije naveky

Na perly kultúrneho sveta, akou Repete nepochybne bolo, sa spomína s úsmevom a zabúda len ťažko. Koniec koncov, koľko nevydarených relácií – a to najmä v dnešnej dobe – pripadne na jednu, ktorú sa naozaj oplatí sledovať? Ivan Krajíček sa napokon odobral do umeleckého neba 5. júna 1997. Po jeho odchode sa ujala štafety Zora Kolínska, ktorá sa rozhodla v tradícii Repete pokračovať. Napokon sa po dlhých rokoch o obnovu relácie postaral Martin Jakubec, ktorý odkaz Ivana Krajíčka zachováva dodnes pod názvom Repete Návraty. Hoci teda legendárny Ivan Krajíček dnes už svoje 78. narodeniny neoslávi, na jeho talent, veselú povahu a smiech budeme mať hodnotnú a hmotnú spomienku navždy.

Text: Martina Píšová
Foto: facebook.combratislavskenoviny.sk, youtube.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button