herciZo života

Štefan Kvietik: „Odišiel som v pravý čas.“

Legenda hereckého sveta oslavuje 85 rokov

Samo Pichanda, barón von Goldring či Jan Komínek. Kto by si nepamätal tieto výrazné postavy silného charakteru a nezlomnej vôle, ktoré získali svoje zosobnenie v jedinom hercovi? Štefan Kvietik vo svojom živote stvárnil viac než tristo rôznych mužov, a to nielen na doskách, ktoré znamenajú svet, ale aj na nesmrteľnom filmovom plátne. Hoci by ešte hereckému svetu rozhodne mal čo ponúknuť, v roku 1998 sa rozhodol ukončiť svoju takmer 40-ročnú kariéru. Prečo?

Príbeh veľkého herca sa začal písať v roku 1934, keď sa v obci Dolné Plachtince narodil svojej iba 17-ročnej matke. Jedna z jeho najranejších spomienok patrí práve divadlu, kde jeho rodičia v hre Hrob lásky stvárnili tragickú mileneckú dvojicu. „Otec v hre umiera a mama nad jeho hrobom kvíli. Ja ako štvorročný som sedel v hľadisku v lone starkej a pri pohľade na túto scénu som prepukol v srdcervúci nárek až do chvíle, kým sa mi otec spoza kulís neukázal. Určite to nebol náznak hereckých daností, ale úprimný prejav detskej duše,“ povedal v rozhovore pre denník Pravda. To ešte ani len netušil, že o niekoľko rokov neskôr bude žiť a umierať na divadelných doskách aj on sám.

Dotácia na dovolenku: Najčastejšie otázky

Čítaj tu

Svetu zanechal perfektne stvárnené postavy aj šikovné deti

Bývali časy, keď sa túžil stať lekárom, no VŠMÚ v Bratislave znamenala prelom vytyčujúci ďalší smer v živote Štefana Kvietika. Sám podobné etapy nazýva „medzníky šťastia“, pričom zdôrazňuje, aký je vďačný za všetko, čo mu bolo dané. Nemá totiž pocit, že by mrhal časom a svetu zo seba nič nezanechal – práve naopak. Z chlapca z dediny vyrastajúceho na zelených lúkach a pasienkoch sa stal veľký herec, ktorý však nestratil nič nielen z pôvabu, ale ani z úprimnej lásky k prírode. Tá je spolu s jeho manželkou Evou a ich potomkami najväčším požehnaním jeho života. A veru má byť na čo pyšný – jeho staršia dcéra pôsobí na univerzite v New Yorku, mladšia je expertka na patentové právo. Syn Martin sa radí medzi najbohatších Slovákov. Za zmienku rozhodne stojí aj Štefanov vnuk Matúš, ktorý sa rozhodol pokračovať v dedových šľapajach. Dnes je z neho známy herec.

Štefan Kvietik
Štefan Kvietik

Dôchodok v súkromí a objatí prírody

O charizme hereckej legendy sa nedá pochybovať. V čase filmov ako Sám vojak v poli dostával od obdivovateliek stovky listov denne. Keďže sám bol zaneprázdnený natáčaním aj divadlom, triedila ich zaňho svokra, s ktorou mal mimoriadne vrelý vzťah. Štefan Kvietik si veľmi cenil aj úprimný obdiv, ktorý mu vyjadrovali ľudia v hľadisku či na ulici. Nikdy sa nebránil podaniu ruky, objatiu alebo milým slovám.

Považoval ich za najvyššie ocenenie, no ani spomienky na takúto priazeň, ba dokonca ani fakt, že herectvo mu chýba, ho nedonútia vrátiť sa na javisko. „Niektoré pravdy sú nemenné. A ak sa menia, tak sa vymýšľajú. Mal som filozofiu, že nemusím zomrieť na javisku. Odísť v pravý čas považujem tiež za umenie. Pretože ak trpí herec na javisku, tak trpí aj divák v hľadisku,“ vyjadril sa v rozhovore pre Nový čas, pričom zdôraznil, že nič neľutuje. Pre dôchodok sa rozhodol najmä z toho dôvodu, že túžil po pokoji a súkromí. Spoločenský život nebol nikdy tak úplne jeho šálok kávy. „Nepatrím medzi celebrity. Na doskách SND som prežil 39 rokov a nikomu som nič nezávidel. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale v niektorých prípadoch, aby celebritou bol ten, čo číta správy… Tak to pardon. Mám trochu iný názor na to, v čom spočívajú umelecké a iné hodnoty.“

Štefan Kvietik
Štefan Kvietik prežíva spokojný dôchodok v lone prírody

Je možný súbeh dôchodku a PN-ky?

Čítaj tu

Umelcovo sklamanie zo sveta politiky

Štefan Kvietik sa stal legendou vďaka charizmatickému vystupovaniu aj výnimočnému talentu, no to neznamená, že to mal v živote vždy jednoduché. Najväčšej kritiky sa mu dostalo najmä kvôli politickej angažovanosti. Po revolúcii v roku 1989 totiž pôsobil ako poslanec NR SR. Hoci nikdy nepôsobil v žiadnej strane a do tejto sféry vstúpil najmä kvôli láske k svojmu národu, politický doj v podobe útokov na jeho osobu naňho doľahli v plnej sile. „Niečo také som v divadle nikdy nezažil,“ konštatuje sklamane a na toto obdobie nespomína v dobrom najmä kvôli egoizmu politikov.

Svojím pôsobením medzi nimi si napokon narobil množstvo nepriateľov. V tomto bode s ním súhlasia aj ďalší umelci, ktorých zlákala možnosť svojmu národu nejako prispieť, no napokon z politiky odchádzali frustrovaní a pripravení o ilúzie. Dnes už je však všetko inak. Štefan Kvietik žije mimo dosahu kamier a fotoaparátov a užíva si zaslúženú slobodu v súlade so zbožňovanou a obdivovanou prírodou okolo seba. My mu k narodeninám prajeme všetko najlepšie a ešte mnoho rokov prežitých v takomto zdravom, šťastnom a blahodarnom duchu.

Komu prispeje zamestnávateľ na dovolenku až 275 eur?

Čítaj tu

Text: Martina Píšová
Foto: Kinorama.sk, Fotogalerie.osobnosti.cz, Moviespictures.org

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button