Liečba stravouReceptárZdravie

Dary mora sú darom pre naše zdravie

5 dôvodov, prečo jesť viac morských plodov

Keď sa povie „morské plody“, mnoho ľudí si pod týmto pojmom automaticky predstaví najrôznejšie druhy chobotníc, mušlí či slizkých kalamárov a bez akejkoľvek predošlej skúsenosti s podobným jedlom či iného racionálneho dôvodu sa rozhodnú dary mora radšej ani neskúsiť. Siahnuť po niečom novom sa však v tomto prípade naozaj oplatí – oceán totiž predstavuje nevídaný zdroj vitamínov a živín pre náš organizmus.

Občas sa hovorí, že každému najviac prospieva jesť to, čo sa dá komplet pripraviť zo surovín rastúcich v okolí jeho rodiska. Na to bol vraj prispôsobený jeho žalúdok a roky evolúcie ho v tom ešte utvrdili. My, Slováci, by sme teda boli odkázaní najmä na miestne ovocie, zeleninu, strukoviny a zemiaky, mäso hydiny, kráv či ošípaných a potraviny vyrobené z obilnín. Nebolo by však pre nás stratou zostávať len pri overených chutiach a neskúšať nič nové? Rozhodne!

Ideálna potrava pre zdravie nášho srdca

Globalizácia nám otvorila dvere do sveta, no platí to aj opačne – dovolila svetu preniknúť k nám. A tak, hoci nie sme ani zďaleka prímorský národ ako napríklad Chorváti či Gréci, vďaka dovozu si môžeme vychutnávať poklady typické pre ich kuchyňu, medzi ktoré patria aj ryby a dary mora. Nielen že si tak rozšírime obzory, no obohatíme našu stravu o rozmanité prvky, ktoré organizmus skutočne ocení. Jedným z dôvodov, prečo zaloviť v pultoch s týmito dobrotami, je ich bohatstvo na prospešné omega-3 mastné kyseliny. Tie sú vyhlásené za najzdravšie tuky mimoriadne prospešné najmä nášmu srdcu.

Potešenie pre chuťové bunky, výživa pre mozog

DHA – kyselina dokosahexaenová – je jednou z najdôležitejších prvkov pre rozvoj nášho mozgu a zraku. Pritom ju zo všetkých potravín na svete obsahujú jedine ryby! Dostať je ju síce možné aj vo forme doplnkov výživy, no čerpať živiny priamo z ich zdroja je vždy jednoduchším (a chutnejším) riešením. Nečudo, že losos sa považuje za takzvanú superpotravinu, ktorú by sme mali do svojho jedálneho lístka zaradiť v ideálnom prípade až dvakrát týždenne.

dary mora
Konzumácia morských plodov prispieva k dobrej nálade

Lepšia nálada vďaka zdravšiemu jedlu

Sme tým, čo jeme – staré a známe, no vysoko podceňované pravidlo. Čo sa organizmu týka, pravdou zostáva, že naozaj všetko súvisí so všetkým, a tak aj to, čo konzumujeme, vplýva na mimoriadne veľa ďalších vecí. Inými slovami, jedlo má priamy súvis s naším fyzickým aj psychickým zdravím. Výskumy preukázali, že látky obsiahnuté v rybách a morských plodoch dokážu úspešne potláčať symptómy depresie a v mnohých prípadoch by dokonca mohli plne nahradiť takzvané antidepresíva!

Armáda živín pre sivú hmotu

Omega-3 mastné kyseliny majú zásluhu nielen na zdraví srdca – existuje totiž aj súvis medzi nimi a dobrou pamäťou. Rozhodnutie spestriť svoju stravu a pridať do nej viac rýb a darov mora sa teda skôr či neskôr pozitívne odzrkadlí aj na našom mozgu. Nečudo, že látky obsiahnuté v týchto potravinách sa používajú mimo iného aj pri výrobe medikamentov spomaľujúcich progres Alzheimerovej choroby. Výborne pôsobia aj ako jej prevencia.

Znížené riziko vzniku rôznych ochorení

Cukrovka typu 1 či reumatoidná artritída – aj proti týmto autoimunitným ochoreniam nás môže konzumácia toho správneho jedla účinne ochrániť. V prípade všetkých zdravotných benefitov pritom nezáleží na tom, či konzumujeme ryby a morské plody varené, sušené, grilované, pražené či pečené (niektoré z nich, ako napríklad isté druhy sushi obsahujúce surovú rybu alebo určité mušle je možné konzumovať aj bez tepelnej úpravy). Samozrejme, v každom prípade platí, že všetko, čo jeme, musí byť čerstvé a správne pripravené. Potom sú dary mora skutočným gurmánskym potešením, z ktorého profituje nielen telo, ale aj duša.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button