ŠportZdravie

Joga a meditácia menia naše gény

Zlepšite život sebe aj svojim potomkom

Joga. Kedysi len čudne znejúce slovo spojené s čímsi hlboko spirituálnym je dnes bežnou súčasťou každodenného života mnohých z nás. Na svete sa za pár rokov stala veľmi populárnou a nie je tomu inak ani na Slovensku. Jej nezanedbateľné prínosy pre našu fyzickú a psychickú pohodu poznajú najmä ľudia, ktorí sa jej pravidelne venujú.

Joga ako fyzický, duševný a spirituálny smer vznikla už v starovekej Indii a v priebehu stáročí sa rozvíjala až do podoby, v akej ju poznáme dnes. Kým vo východnom svete si však zachovala aj svoj pôvodný cieľ – a to oslobodiť dušu od tela a priviesť ju do stavu čistého vedomia – u nás ju berieme skôr ako mimoriadne zdravé a prospešné fyzické cvičenie. Bola by ale večná škoda oddeľovať dve veci, ktoré k sebe neodmysliteľne patria, a to jogu ako telesný aspekt tejto filozofie a meditáciu ako duševný. Obe nám totiž do života prinášajú mnohé pozitíva.

Telo, myseľ a duša v rovnováhe

Že ste jogu nikdy v živote necvičili? Pravdou je, že nikdy nie je neskoro s ňou začať. Nielenže je určená pre všetkých bez ohľadu na možnosti či vek, ale je po všetkých stránkach aj ľahko prispôsobiteľná každému z nás. Joga obsahuje široké spektrum cvičení od najjednoduchších až po doslova krkolomné, no aj tie, od ktorých sa na začiatku odrážame, majú na zdravie želaný účinok. Spravidla platí, že už po niekoľkých cvičeniach si začnete sami figúry sťažovať a hľadať stále nové a nové výzvy, pretože, hoci ani nebudete vedieť ako, sila a flexibilita vášho tela sa budú neustále zlepšovať. Všetky figúry sú pritom prostredníctvom dýchania, koncentrácie a rovnováhy prispôsobené tak, aby spájali telo, myseľ a dušu do harmonického súladu.

cvičenie pre seniorov
Wellness joga pre seniorov

Bez bolestí je život omnoho krajší

Ako už vieme, joga prináša do nášho života mnoho dobrého. Okrem bezprostrednej relaxácie, spevnenia svalov, zdravších kĺbov či pokojnejšej mysle nás zbavuje aj bolestí chrbta, posilňuje náš imunitný systém a robí nás celkovo šťastnejšími. Benefity pritom často prichádzajú ruka v ruke. S ľahším dýchaním sa zlepšuje cirkulácia krvi, tá zas dodáva kyslík svalom, ktoré správnou funkciou chránia našu kostru, a tak ďalej. Koniec koncov, už len fakt, že bez bolestí je život krajší, by nám mal postačiť na to, aby sme joge dali aspoň šancu.

Joga mení náš život na molekulárnej úrovni

Najnovšie vedecké štúdie však vyzdvihujú ešte jedno nezanedbateľné pozitívum tohto fyzického a myšlienkového smeru, a to je zmena génov viažúcich sa k stresu, chorobám a depresiám. Britskí vedci tvrdia, že vplyv jogy a meditácie potláča prejavy práve týchto génov a zabraňuje im tak spustiť v tele reťazovú reakciu vedúcu od rôznych zápalov (ktoré často bývajú odpoveďou na stres) až po závažnejšie ochorenia, ku ktorým môžu viesť. Inými slovami, ten, kto sa pravidelne venuje joge, zmierňuje na molekulárnej úrovni dôsledky stresu na svoj organizmus.

Cvičením ku zdraviu tela a šťastiu duše

Amanda MacMillan, autorka článku o modifikácii génov prostredníctvom jogy, v časopise Time hovorí: „Oba faktory – prostredie aj životný štýl – rozhodujú o tom, vplyv ktorých génov sa prejaví a ktorých, naopak, bude potlačený. A to môže mať skutočné dôsledky na riziko vzniku rôznych chorôb, dlhovekosť, ba dokonca aj na to, čo dáme do vienka naším budúcim generáciám.“ Joga je teda skvelý spôsob, ako zlepšiť život nielen sebe, ale aj naším potomkom.

Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button