Kolorektálny karcinóm: Na 95 % liečiteľný – a predsa čoraz častejší
Boj proti rakovine hrubého čreva a konečníka začína skríningovými testami, ktoré plne hradia všetky zdravotné poisťovne
Počuli ste už o kolorektálnom karcinóme? Ide o zhubný nádor spôsobujúci rakovinu hrubého čreva a konečníka, ktorého výskyt sa zvyšuje z roka na rok. Paradoxne pritom ide o jediný druh rakoviny, ktorý by za predpokladu správnej prevencie nemusel ani existovať – až 95 % prípadov zistených včas je totiž liečiteľných. Zdravotné poisťovne na Slovensku preto spustili program, ktorého cieľom je odhaliť ľudí postihnutých týchto ochorením a čo najskôr začať s ich liečbou.
Na odhalenie kolorektálneho karcinómu slúžia dve preventívne vyšetrenia – označujú sa skratkami TOKS a PSK. TOKS je jednoduchý a bezbolestný test, ktorý dokáže vo vzorke stolice identifikovať stopy krvi. Práve tie by mohli signalizovať prítomnosť nádoru v tele, avšak jeho pozitívny výsledok rozhodne priamo nepoukazuje na rakovinu. Krv v stolici totiž môžu spôsobovať aj iné faktory od polypov (výrastkov sliznice) až po Crohnovu chorobu. Test TOKS je teda považovaný za minimum, ktoré môžete pre seba v rámci diagnostiky ochorenia urobiť.
Ako získať štátnu dotáciu 50 eur na dovolenku?
Kolonoskopiu by sme mali podstúpiť aspoň raz za desaťročie
PSK – inými slovami „primárna skríningová kolonoskopia“ – je vyšetrenie, ktoré sa u ľudí nad 50 rokov bez príznakov vykonáva raz za 10 rokov. Preplácajú ho u nás všetky poisťovne (v prípade, že ste rizikovým pacientom alebo máte príbuzných trpiacich na ochorenie tráviaceho traktu, môžete PSK podstúpiť aj v mladšom veku). Kým napríklad v Unione si môžete vybrať, či ako zdravý poistenec budete využívať možnosť PSK každých desať rokov alebo TOKS test každé dva, VŠZP započala boj proti kolorektálnemu karcinómu prostredníctvom náhodných skríningových testov.
Včasná diagnostika kolorektálneho karcinómu je pre vyliečenie kľúčová
Po 15. januári 2019 začala Všeobecná zdravotná poisťovňa v rámci skríningu (preventívneho vyhľadávania jedincov vo včasných, bezpríznakových štádiách rôznych ochorení) onkologických chorôb rozposielať 12.800 náhodne vybraným poistencom balíčky. Tie do rúk dostane 6975 žien a 5825 mužov vo veku 50-74 rokov, pričom budú obsahovať imunochemický test na zistenie prítomnosti kolorektálneho karcinómu, návod na jeho použitie a sprievodný list. V tomto poisťovňa testovaným poistencom vysvetlí, že ich úlohou je odobrať si vzorku stolice a do troch dní ju spolu s vyplneným formulárom priniesť ich obvodnému lekárovi, ktorý vyhodnotí výsledky. VŠZP sa takto snaží nielen upovedomiť verejnosť o nebezpečenstve kolorektálneho karcinómu, ale tiež včas odhaliť čo najviac zatiaľ bezpríznakových pacientov. Na Slovensku sa totiž ročne diagnostikuje viac ako 5000 prípadov ľudí s týmto ochorením, avšak 3000 z nich obvykle prichádza k lekárovi už vo vysokom štádiu choroby, kedy šanca na vyliečenie rapídne klesá.
8 najdôležitejších odpovedí o dôchodkoch, ktoré by ste mali vedieť
Kľúčovými bodmi prevencie sú dobrá imunita a zdravý životný štýl
Rakovina hrubého čreva je v rámci celého sveta považovaná za najfrekventovanejšie nádorové ochorenie. Najčastejšie postihuje mužov vo veku vyššom ako 50 rokov, pričom sú jej hlavnými príčinami dedičnosť, niektoré chronické zápalové ochorenia, no predovšetkým nezdravý životný štýl zahŕňajúci fajčenie a požívanie alkoholu a veľkého množstva živočíšnych tukov. Kľúčovým faktorom je tiež imunita, keďže silný imunitný systém dokáže nežiaduce látky v tele včas sám odhaliť a zlikvidovať – posilnenie imunity je teda skvelou prevenciou. Najčastejšími príznakmi choroby sú dlhodobé podozrivé pocity v bruchu – hnačky, zápcha, nadúvanie, bolesti či zdanie neúplného vyprázdnenia. Silný varovný príznak je tiež už spomínaná krv v stolici. Ak ste u seba postrehli náznak niektorého z týchto príznakov, neváhajte vyhľadať svojho lekára, ktorý urobí všetko preto, aby ste sa cítili byť opäť zdravý, silný a vo výbornej kondícii.
Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?
Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com