Zo života

Medzinárodný deň žien oslavujeme 44 rokov

Ako si na tento sviatok spomíname?

Začiatkom marca, ešte predtým ako svoje meno oslávia Jozefovia a skôr ako zahájime veľkonočnú šibačku, pripomenieme si všetci Medzinárodný deň žien. Každý máme vo svojom okolí aspoň jednu ženu, ktorej radi vyjadríme úctu a lásku niektorým z prvých jarných kvetov.

Medzinárodný deň žien na Slovensku každoročne oslavujeme 8. marca už 44 rokov. Oslavy MDŽ sa v minulosti viedli v duchu uvoľnenej pracovnej aj školskej atmosféry. Ženy sa do práce obliekli o čosi krajšie ako po iné dni. Od vedenia dostávali kvety spolu s praktickým darčekom na pamiatku a po pracovnej dobe veselo oslavovali. Nechýbali pritom tradičné chlebíčky, káva či zákusky. Deti do škôl nosili kvietky a namiesto učenia spolu s pedagogickým zborom spievali či recitovali.

Ako si na oslavy MDŽ spomínajú naši čitatelia?

V Zornici, tak sa náš odevný podnik volal, pracovali prevažne ženy, a tak oslava sviatku MDŽ bola vždy veľmi príjemným dňom. Riaditeľ pre nás pripravil posedenie, každej osobne zablahoželal a okrem kvetu sme dostávali poukážku na nákup v obchodnom dome Prior v hodnote 100 korún. Po práci sme si ešte v rámci kolektívu z našej kancelárie zašli sadnúť do neďalekej reštaurácie. Vo veľkých podnikoch sa veľa nezmenilo ani dnes. Od vedenia dostávame poukážky na nákup v hodnote 10 eur a chodíme v rámci kolektívu na večeru na neďaleký ranč,“ s úsmevom si zaspomínala pani Alenka z Prievidze.

Na podnikové oslavy MDŽ si pamätajú aj muži:  „Dlhé roky som pracoval na Banských stavbách. Zameranie nášho podniku mohlo vzbudzovať dojem, že tam pracovalo málo žien. Ale opak je pravdou. Mali sme žeriavničky, skladníčky, sústružníčky a v kanceláriach pracovalo mnoho účtovníčok a sekretárok. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien im vedenie pripravilo posedenie so slávnostným občerstvením v zasadacej miestnosti, riaditeľ podniku sa hneď v úvode ďakovne prihovoril. Na rad prišli kvety a vždy nejaký vecný dar pre všetky pracovníčky. My chlapi sme si obvykle pripili na ich zdravie. Moja žena mala dve dobré kamarátky a všetky tri si zvykli chodiť posedieť ešte na kávu. Každý rok s nimi šiel jeden z nás manželov ako šofér. Dnes sa už MDŽ veľmi neoslavuje. Ale manželke, dcére aj neveste vždy kúpim nejaký pekný kvet,“ prezradil svoje spomienky aj pán Jozef.

 „Celý život som učila na základnej škole na druhom stupni. Žiaci mi na MDŽ nosili kvety a každý rok ma na tabuli čakalo napísané blahoželanie. V ten deň som nikdy neskúšala a nedávala úlohy. Riaditeľ školy obdaroval všetky pracovníčky vrátane kuchárok zo školskej jedálne a pani upratovačky kvetom. V kolektíve sme mali aj vlastnú školskú zubárku. Mám ešte doma odloženú krištáľovú cukorničku, ktorú sme jedného roka dostali. Dnes pravdaže naďalej oslavujeme Medzinárodný deň žien, ale už je to bez posedenia v riaditeľni a bez kultúrneho programu našich žiakov. Manžel aj obaja synovia však nikdy nezabudnú aspoň na kvet pre mňa aj pre obe staré mamy,“ podelila sa snami aj pani Hanka, učiteľka na základnej škole.

MDŽ vo svete

Týmto dňom si však pripomíname aj rovnoprávnosť postavenia žien v pracujúcej spoločnosti, ktoré sa za ostatných sto rokov posunulo významnou mierou vpred. Ustanoveniu Medzinárodného dňa žien predchádzal štrajk 40 tisíc newyorkských robotníčok, ktoré pracovali desať hodín denne zavreté v krajčírskych dielňach za veľmi nízke platy. K zmene neľudských pracovných podmienok a k zrovnoprávneniu žien viedol až tragický požiar krajčírskej dielne, pri ktorom zahynulo viac ako sto pracujúcich žien. Medzinárodný deň žien preto symbolizuje mier, rovnoprávnosť a solidaritu a vo svete sa oslavuje 73 rokov.

Oslavy MDŽ
Farba kvetov prezradí viac

Povedzte to kvetom

Niet na zemi ženy, ktorú by nepotešili kvety od muža. Kvet od nepamäti symbolizuje záujem a uznanie. Dávame si ich plánovane aj neplánovane, vo sviatok aj vo všedný deň. Osmy marec však už tradične predznamenáva, že množstvo žien kvetinu či dezert dostane. Málokto na tento sviatok zabudne. Nie je však kvet ako kvet. Ich farby hovoria svojím vlastným jazykom. Či už kvety dostávate, alebo sa chystáte ich darovať, naučte sa porozumieť ich reči.

Biela a ružová

Táto farba je často spájaná s nevinnosťou, pokorou a úctou. Biele kvety evokujú jednoduchú krásu a symbolizujú vernosť. Či už darujete biele ruže alebo malé zvončeky, touto farbou vyjadríte skromnosť aj eleganciu. Kvety ružovej farby vyjadrujú mladosť, nevinnosť a radosť. Sú symbolom nežnej romantiky, priateľstva ale aj lásky. Spájajú vášeň červenej a jemnosť bielej. Ružová symbolizuje úprimný záujem, obdiv a rodinné putá.

Žltá a oranžová

Farby slnka vyvolávajú pocity radosti, bezstarostnosti a optimizmu. Symbolizujú tiež neutrálny postoj. Kytica v žltých a oranžových tónoch najlepšie vyznie, ak je darovaná kolegom, rodine alebo niekomu, ku komu nemáte romantický ani priateľský vzťah. Traduje sa totiž, že žltá farba na pôde partnerstva symbolizuje žiarlivosť.

Červená a zelená

Červená farba dokáže aj jednoduchý a nenápadný kvet premeniť na posla lásky a vášne. V závislosti od jej odtieňa môžete vyjadriť plamienok začínajúcej lásky pomocou svetločervenej alebo nespútanú vášeň pomocou sýtočervenej. Pozor však na príliš tmavú červenú podobnú čiernej. Touto kvetinou vyjadríte koniec vzťahu. Zelená obdarovanému popraje zdravie, mladosť, šťastie a pokoj. Preto v každej kytici nájdete vždy kúsok zelenej. Kvety celé ladené do zelených tónov tiež znamenajú ospravedlnenie či nádej na obnovu vzťahu a odpustenie.

Text: Alena Kytková

Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button