Zo života

Snežienky a babička

Príbehy, ktoré píše život

Blíži sa ten čas, kedy spod ustupujúceho snehu vykuknú malé biele kvety. Nazývajú sa aj predchodcami jari. V túto dobu som si spomenul na jeden príbeh.

Na námestí som stretával vždy na jar babičku. Bola taká iná. Na hlave mala ručník a pri nohách batôžtek. Bola oblečená presne tak, ako moja stará mama, na ktorú si pamätám. Okrem toho nemala nič. Iba košík plný snežienok. Pár držala v ruke. Nikomu ich neponúkala. Len stála a čakala. Ľudia chodili okolo. Nevšímali si ju. V ten deň som stál hneď vedľa. Stretol som kamaráta a dali sme sa do reči. Po chvíli sa pri babičke zastavil mladý muž.

„Babi a koľko chcete za tie kvetiny,“ opýtal sa mladík.
„5 korún, junáčik,“ odpovedala babička.
„Zoberiem tri, ale za 10 korún,“ povedal rázne mladý muž.
„Dobre môj,“ povedala tichým hlasom babička, „som veľmi rada, že sa ti snežienky páčia.“

Vzápätí podala snežienky jednou rukou a do druhej vzala desať korún. Mladý muž odišiel. Tento príbeh sa odohral už dávnejšie. Ešte platili slovenské koruny a nie eurá. Len pre priblíženie situácie, jedny snežienky by v eurách stáli 17 centov. Ale v súčasnosti som si naň spomenul.

Pri pokladni stál mladý pár. Mali platiť za tovar, ktorý si kúpili. Boli to dve plechovky energetického nápoja. Cena bola dve eurá a sedemdesiat tri centov. Pokladníčke dali do ruky tri eurá s odpoveďou, „to je dobré!“ a odišli. Rozdiel v cene bol 27 centov. Túto sumu nechali niekomu, koho ani nepoznajú. Na druhej strane sú to ich peniaze a môžu si s nimi robiť, čo chcú.

Žijeme v zvláštnej dobe. Osudy ľudí okolo sa nám zdajú vzdialené a nezaujímajú nás. Babička, ktorá začiatkom jari pravidelne stávala na námestí, v zime a v nečase, nám je cudzia. A ľudia, ktorých vidíme prvýkrát sú nečakane obdarovaní za niečo, čo neočakávajú.

Príbeh babičky, ktorá častokrát stála na námestí aj celý deň, by mal byť príkladom. Nikto si neuvedomil, koľko práce je za zberom snežienok, ich zviazaním a pripravením do malej, ale úhľadnej kytičky. Takej, ktorá urobí radosť.

Babičku som už nevidel. Možno sa jej príbeh skončil. Ale snežienky zakvitnú aj tento rok. Spomeňte si na svojich blízkych a urobte im radosť. A možno aj malou kytičkou tohtoročných snežienok.

A čo vy, zažili ste niečo podobné?
Ak áno, napíšte nám: info@zivotseniora.sk alebo na stránke našu Facebook stránku Život seniora. Vaše príbehy uverejníme a stanú sa súčasťou projektu www.zivotseniora.sk

Text: Jozef Čičmanec
Foto: Pixabay.com, 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button