VšeobecnéZdravie

Mýty a fakty o koronavíruse

Zdieľaná informácia zo zdravotnej poisťovne

Internetom sa šíria rôzne informácie a návody, ako sa brániť koronavírusu SARS-CoV-2.

Škodlivé mýty a overené fakty

1/ Kloktanie Betadine vraj spoľahlivo vydezinfikuje ústnu dutinu a pôsobí aj proti vírusom.    – NIE!

Táto rada je prevzatá z Ázie a Oceánie, kde skutočne existuje kloktadlo Betadine. Na Slovensku však tento prípravok nie je registrovaný. U nás existuje Betadine len ako dezinfekcia kože a v žiadnom prípade nie je vhodný na kloktanie.
Kloktanie hrdla môže byť vhodné preventívne i pri príznakoch ochorenia, ale len bežnými na to určenými prípravkami, ktoré sú dostupné na našom trhu. Prípadne postačí i slaná voda.

korona vírus
Betadine dostupný na Slovensku (zelený) a Betadine predávaný v Austrálii (červený)
2/ Ak mám príznaky ochorenia a bol som v postihnutej oblasti, musím ísť do nemocnice?      – NIE!

Väčšina ochorení COVID–19 má mierny priebeh, ktorý človek zvládne aj v domácom prostredí. Ísť hneď k lekárovi znamená vystaviť desiatky ďalších ľudí riziku nákazy. Kontaktovať svojho praktického lekára alebo pohotovostnú službu treba telefonicky v prípade, že sa u vás počas 14 dní objavia príznaky ako kašeľ, horúčka, sťažené dýchanie, bolesť hrdla, hlavy, kĺbov. Upozornite na svoj pobyt v rizikovej oblasti. V prípade, že lekár vysloví podozrenie z nákazy, pošle vás na infektologické pracovisko, ktoré určí ďalší postup liečby.

Šťastie nehľadajme, šťastie si vytvárajme

Čítaj tu

3/ Rúško na tvár mi pomôže predísť ochoreniu? – NIE!

Rúško pred nákazou neochráni a preventívne chodiť s nimi po ulici je nezmysel. Pomôže však spomaliť šírenie nákazy, ak si ho nasadí človek, ktorý už má príznaky ochorenia. Musí ho však pravidelne vymieňať, pretože vlhké rúško stráca svoju funkčnosť.
Pomôcť môže aj používanie jednorazových rukavíc, napríklad u pracovníkov, ktorí majú obmedzený prístup k hygiene a sú v kontakte s cudzími ľuďmi (napríklad zamestnanci supermarketov). Podvedomie bráni človeku dotýkať sa svojej tváre rukavicami. Nie je však vhodné mať ich na rukách celý deň a takisto ich treba vymieňať.

4/ Ak má ochorenie jeden člen rodiny, nakazia sa všetci ostatní? – NIE!

Aj keď je v rodine obývajúcej jeden byt alebo dom pravdepodobnosť nákazy ostatných členov naozaj vysoká, má zmysel pokúsiť sa tomu zabrániť. Jednak izoláciou nakazeného, ale aj izoláciou starých a oslabených členov rodiny, pre ktorých predstavuje COVID-19 vyššie riziko ohrozenia života. Nesmú prísť do kontaktu s chorým, nesmú používať ten istý uterák, dotýkať sa tých istých vecí a podobne. Naopak, k chorému, ktorý musí byť v samostatnej miestnosti, by mal vstupovať iba najsilnejší a najzdravší člen rodiny a to vždy s ochranou úst, nosa a očí a v rukaviciach. Zároveň je nevyhnutná dezinfekcia všetkého, s čím prišiel chorý, resp. ošetrovateľ do kontaktu.

Odchod do dôchodku – potrebné informácie

Čítaj tu

Ako sa dostane vírus SARS-CoV-2 do tela?

Predpokladá sa, že k prenosu môže viesť kontakt so všetkými sliznicami. Najmä úst, nosa  i očí. Preto sa nedotýkajte svojej tváre neumytými rukami.

Ako dlho prežije vírus mimo tela?

Podľa vonkajších podmienok – najčastejšie niekoľko hodín, ale v prípade chladného a vlhkého prostredia aj niekoľko dní. Najkratšie prežíva v teple a v suchu.

V obchodoch sú vykúpené dezinfekčné gély na ruky, čím sa dajú nahradiť?

Dezinfekčný gél funguje na alkoholovom základe, obsahuje etanol. Je to dobrý hygienický doplnok, keď nie je prístup k tečúcej vode a mydlu. Inak ho nie je potrebné používať – rovnaký účinok má aj dôkladné umytie rúk bežným mydlom a tečúcou vodou po dobu minimálne 20 sekúnd.

Informácie ohľadom nového koronavírusu nájdete aj na stránke uvzsr.sk, prípadne sa môžete obrátiť na ďalšie telefonické linky alebo emailom na novykoronavirus@uvzsr.sk.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – 0917 222 682
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici – 0918 659 580
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave – 0917 426 075
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre – 0948 495 915
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave – 0905 903 053
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trenčíne – 0911 763 203
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach – 0918 389 841
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Prešove – 0911 908 823
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Žiline – 0905 342 812

Text / zdroj: Dôvera – Zdravotná poisťovňa
Foto: Dôvera, Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button