Zo života

Odkiaľ sa vzali povery?

Najznámejšie mýty, ktorým stále veríme

Aj vy patríte k tým, ktorí veria, že piatok trinásteho prináša nešťastie? Alebo ak vám cez cestu prebehne čierna mačka, že budete mať smolu? A čo rozbité zrkadlo? Sedem rokov nešťastia? Niektoré povery majú negatívny charakter, ale sú aj také, ktoré sa spájajú so šťastím. Zaujímavé je, že ľudia sú ochotní veriť jedným aj druhým. Ale pravda je taká, že povery nás sprevádzajú už veľmi, veľmi dlho.

Piatok trinásteho

Táto povera má niekoľko prameňov. Jedným je, že trinásť apoštolov bolo prítomných pri poslednej večeri Ježiša Krista, ktorého ukrižovali na Veľký piatok. Ale skutočný pôvod povery vychádza z faktu, že uväznenie veľmajstra Rádu templárov a ďalších vysokopostavených rytierov, bolo práve v piatok, 13. októbra 1307 kráľom Francúzska Filipom IV. V tento deň uväznili a mučili tisíce templárov. Následne, po ich vynútenom priznaní, boli popravení. Od tohto dňa ho nasledovníci templárov považovali za diabolský a nešťastný deň.

Čierne mačky

Starí Egypťania ich uctievali. Ale 13. storočie bolo pre čierne mačky doslova pohromou. Pápež Gregor IX. ich označil za Satanových sluhov a už sa to s nimi doslova viezlo. Od tých čias začalo kántrenie mačiek, a hlavne čiernych, po celej Európe. Úbytok mačiek znamenal premnoženie ich hlavnej potravy – krýs. A zašlo to až tak ďaleko, že sa na starom kontinente rozmnožili choroby prenášané týmito hlodavcami a vznikla morová nákaza v 14. storočí.

Povery, čierna mačka
Čierna mačka na ceste vraj prináša smolu

Hapčí a na zdravie

Ak niekto kýchne, povieme mu „na zdravie“ alebo „pozdrav Pánboh“ a podobne. Druhé kýchnutie je sprevádzané slovom „na šťastie“ a tretie slovo sa zvykne použiť „na lásku“. Prianie dobrého zdravia pri kýchnutí súvisí s pápežom Gregorom I. V 6. storočí nášho letopočtu, pri prvej pandémii moru, sa často stávalo, že tí, čo opakovane kýchali, následne nečakane zomreli. A to bol dôvod, prečo vtedy Gregor I. vyzval svoje ovečky, aby pri kýchnutí opakovali vetu „ Boh ťa žehnaj“. Z toho vzniklo neskoršie na zdravie, ktoré vyjadruje prianie, aby sa dotyčnej osobe vyhli choroby. V súčasnosti je prianie „na zdravie“ na kýchnutie prejavom slušného správania a dobrej výchovy.

Rozbité zrkadlo

Sedem rokov nešťastia. Už v minulosti ľudia verili, že v odraze v zrkadle je aj kúsok duše. A keď sa zrkadlo rozbije, tak sa stane práve duša človeka zraniteľnou a človeka postihnú katastrofy, nešťastia a pohromy. To, že nešťastie pri rozbití zrkadla sa vzťahuje na sedem rokov má korene ešte v starom Ríme. Práve starí Rimania verili, že duša a telo sa opäť obnovujú po siedmich rokoch. Po uplynutí tohto času sa duša obrodila a nešťastie pominulo. Starý Rím už neexistuje, ale povera prežila aj jeho pád a pretrváva dodnes.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button