Kosti a kĺbyZdravie

Osteoporóza: Plačú vaše kosti za vápnikom?

Za kritický nárast počtu ľudí trpiacich osteoporózou môže najmä súčasný životný štýl

Nedostatok fyzickej aktivity, strava chudobná na prospešné látky, vápnik v nedohľadne – to všetko sú dôvody, pre ktoré naše kosti strácajú svoju pevnosť. Ak k tomu pridáme ďalšie faktory ako fajčenie či vyhýbanie sa slnečným lúčom, nábeh na osteoporózu je na svete. Ako teda napraviť hriechy súčasného životného štýlu a vyhnúť sa tak zbytočným zraneniam?

„Šla som na motorke. Keď som sa z nej chystala zosadnúť, len som položila nohu na zem a puk – holenná kosť mi praskla po celej dĺžke,“ spomína na bolestivý zážitok Jarmila, päťdesiatšesťročná žena v domácnosti, ktorej telo dalo jasne najavo, že nutne potrebuje vápnik. Zo škaredého zranenia sa liečila niekoľko mesiacov. Jej skúsenosť dokazuje, že osteoporóza môže zaútočiť nečakane a bez akéhokoľvek predchádzajúceho varovania. Stáva sa to najmä ženám, a to hlavne za posledných dvadsať rokov, kedy sa toto ochorenie kostí nebezpečne rozšírilo. Na svedomí to má predovšetkým pasívny životný štýl.

Vápnik si telo nedokáže vytvoriť samo

Na preventívny boj proti osteoporóze pritom ani nepotrebujeme žiadne zbrane ťažkého kalibru. Stačí pravidelné cvičenie (ktoré je samo o sebe riešením mnohých fyzických aj psychických problémov, nie iba prevenciou proti „rednutiu“ kostí), prísun vitamínu D z momentálne všadeprítomných slnečných lúčov, zbavenie sa cigariet, no najmä dostatok vápnika. Ten si telo nedokáže na rozdiel od mnohých iných látok vytvoriť samo, a tak mu ho musíme dodávať v podobe zdravých potravín.

osteoporóza
Vysoký obsah vápnika nájdete aj v zelenine tmavozelenej farby

Jedálny lístok pre pevné kosti

Už v škole nás učili, že na to, aby sme boli zdraví, musíme piť veľa mlieka. Skutočne neboli ďaleko od pravdy – mlieko a mliečne výrobky predstavujú vynikajúci zdroj vápnika, bez ktorého sa naše kosti a zuby jednoducho nezaobídu. Podporuje tiež činnosť srdca a blahodarne pôsobí aj na vysoký krvný tlak. Doplniť si ho môžeme aj vďaka maku, listovej zelenine, rybám (opäť raz pripomíname nutnosť pridať do svojho jedálneho lístku lososa) či strukovinám. Nielen v prípade zdravého životného štýlu však opäť raz platí, že všetko treba robiť s mierou – škodiť nám môže nielen nedostatok, ale aj výrazný prebytok vápnika v tele.

Záťaž nie je negatívna vec

Na to, aby si kosti zachovali svoju pevnosť a pružnosť, je potrebné ich pravidelne zaťažovať. Pochopila to aj Jarmila, ktorá po komplikovanej zlomenine a následnej dlhej rekonvalescencii s odstupom času priznáva: „Bola to moja vina. Všetky tie reči o zdravom životnom štýle som kedysi brala na ľahkú váhu. Až keď som na svoju ľahostajnosť doplatila a lekári mi dali odporúčania, ako sa o svoje kosti počas zotavovania a aj po ňom starať, došlo mi, čo všetko som kedysi robila zle – zelenina bola mojím najväčším nepriateľom, slovo ‚šport‘ sa mi hnusilo a ešte aj na prvé poschodie, kde mám byt, som sa vždy vyviezla výťahom… No poučila som sa. Kúpila som si psa, každý deň chodievame na dlhé prechádzky a do jedálnička som zaradila množstvo mliečnych výrobkov. Stravujem sa pravidelne a rozmanito. To všetko mi pomáha nielen pri udržaní si zdravej kostry. Nikdy by som nepovedala, ako málo stačí na to, aby sa človek cítil tak dobre.“

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button