Pobyty so zľavou a dotácieSeniorske pobyty

Príspevok na dovolenku pre seniorov v roku 2021

Šesť najčastejších otázok o štátnej účelovej dotácii

Aktualizované 12.7.2021

„Dobrý deň, na vašich web stránkach informujete, že príspevok 50€ na dovolenku bude aj v r. 2021. Sme manželia dôchodcovia (2x64r), spĺňame všetky požiadavky na získanie tejto dotácie. Máme rezerváciu (August 2021) v Sorea Urán (T. Lomnica). Z hotela Sorea Urán mi odpísali (citujem): „Čo sa týka pobytov pre dôchodcov (so štátnou účelovou dotáciou), tieto pobyty schválené neboli, preto nie je možné ani takýto pobyt objednať.“

Prosím, môžete preveriť, kde je pravda a informovať aj ostatných čitateľov na tejto vašej veľmi peknej a užitočnej web stránke? Ďakujem. S pozdravom Anton.

Pre množstvo podobných dopytov, ktoré denne na túto tému dostávame a za ktoré s úctou ďakujeme, sme sa rozhodli zodpovedať šesť najčastejších otázok týkajúcich sa štátnej účelovej dotácie na rekondično-relaxačný pobyt pre seniorov.

Príspevok 50 eur na dovolenku na Slovensku pre nepracujúcich dôchodcov bol schválený aj pre rok 2021. Poukazy boli pridelené dvom organizáciám. Prvou je Jednota dôchodcov Slovenska (JDS – počet poukazov 7 000, v celkovej výške 350-tisíc eur) a Konfederácia odborových zväzov (KOZ SR – počet poukazov 6 000, v celkovej výške 300-tisíc eur).

Pre pandémiu súťaž nebola

Očakávalo sa, že KOZ SR ďalej, ako po minulé roky, vyhlási verejné obstarávanie (súťaž), vďaka ktorému by realizácia dovoleniek so štátnym príspevkom prešla na jej víťazov. Sieť hotelov Sorea je každoročne stabilným organizátorom rekondičných pobytov pre seniorov. Tento rok však z dôvodu pandemickej situácie KOZ SR súťaž nevyhlásila, a preto obľúbené hotely zostali bez možnosti organizovať pobyty so štátnou účelovou dotáciou: „Tento rok nebola zo strany KOZ SR vyhlásená súťaž – verejné obstarávanie, čiže sa nikto nemohol do súťaže prihlásiť, ani Sorea s.r.o. V tomto pandemickom roku, keď boli všetky hotely až do júna zatvorené a očakáva sa možná tretia vlna na jeseň, vlastne ani nebol priestor na vyhlásenie verejného obstarávania na realizáciu pobytov so štátnou účelovou dotáciou pre rok 2021, nakoľko súťaž trvá niekoľko mesiacov. Kúpele sa prevádzkujú v inom režime ako hotelové a ubytovacie zariadenia na Slovensku,“ objasňuje situáciu Beáta Toroková, obchodná a marketingová riaditeľka spoločnosti Sorea (aktualizované 12.7.2021) Mnohé hotely to však nevzdali a pre dôchodcov pripravili vlastné pobytové balíčky za atraktívne ceny.

Zmenou zákona vznikol mnohým nárok na predčasný dôchodok

Čítaj tu

V kúpeľoch je iná situácia

Rekondičné pobyty so štátnym príspevkom pre seniorov sa tento rok preto uskutočňujú takmer výhradne v kúpeľných zariadeniach. Pre záujemcov o dotovanú“ dovolenku so štátnym príspevkom je pripravených 14 zariadení v nasledovných oblastiach:

Kúpele: Trenčianske Teplice, Lúčky, Nový Smokovec, Bardejovské kúpele, Vyšné Ružbachy, Číž, Sliač, Turčianske Teplice, sanatórium Tatranská Kotlina, Nimnica, Piešťany.

Hotely: Hotel Prameň Dudince, MVSR Družba Bardejov, Merk Reality.

Ich kompletný zoznam vrátane všetkých potrebných detailov, jednotlivých cien aj poskytovaných služieb nájdete na linku – prehlad-pobytov-2021-a-cien-(1). Uvedené ceny sú už po odpočítaní štátnej účelovej dotácie. Pobyty mimo hlavnej sezóny sú cenovo výhodnejšie.

Ako získať pobyt

Členovia občianskeho združenia Jednota dôchodcov Slovenska (JDS), ktorí majú o príspevok na dovolenku záujem, sa môžu priebežne prihlasovať u predsedov základných organizácií v jednotlivých mestách a obciach.

Nečlenovia, t.j. všetci ostatní, môžu kontaktovať priamo ubytovacie zariadenie, o ktoré majú záujem a rekondično-relaxačný pobyt si rezervovať.

dotované dovolenky pre seniorov
Piešťanské kúpele

Pobyt sa skrátil na 5 nocí

Kým v uplynulých rokoch trvali rekondičné pobyty so štátnou účelovou dotáciou pre seniorov sedem dní, dnes boli skrátené na päť prenocovaní a organizujú sa prevažne počas pracovného týždňa. Víkendové ubytovanie a služby si však záujemcovia môžu doobjednať, no nevzťahuje sa na ne štátny príspevok. Medzi ubytovacími zariadeniami sa ale nájdu aj také, ktoré ponúkajú dotované pobyty v štýle „Last minute“, vďaka ktorým je možné získať 6-dňový pobyt za cenu 5-dňového, pričom posledná noc je zdarma. Pri výbere termínov sa tak oplatí pozerať aj akciové ponuky.

Cena 5-dňovej dovolenky zahŕňa

  • 5 x prenocovanie,
  • 5 x plná penzia,
  • 1 x vstupná lekárska prehliadka,
  • 6 alebo 12 kúpeľných procedúr na základe odporúčania lekára.

Cena nezahŕňa

  • Kúpeľný poplatok (daň za každé prenocovanie).

Takto sa zvýšili dôchodky v roku 2021

Čítaj tu

Kto má na príspevok nárok

Nárok na príspevok majú iba poberatelia starobného, predčasného starobného alebo výsluhového dôchodku, ktorí nemajú príjem zo zamestnania či podnikania alebo inej závislej činnosti, majú slovenské občianstvo a trvalý pobyt na Slovensku.

Dôchodcovia zamestnaní na dohodu ani poberatelia invalidných dôchodkov nemajú na príspevok nárok.

Súčasťou dotačného poukazu je aj čestné vyhlásenie účastníkov o tom, že spĺňajú vyššie uvedené skutočnosti.

Dotované pobyty môžu využiť aj starobní dôchodcovia, ktorí sú zdravotne ťažko postihnutí a sú odkázaní na cudziu pomoc. Musia však prísť s vlastným sprievodcom, ktorý si musí zakúpiť pobyt v plnej výške, pretože štátna dotácia sa na sprievodcu nevzťahuje.

V prípade manželského páru, kde jeden z dvojice pracuje, si tento rovnako bude musieť uhradiť pobyt v plnej výške.

Penzista sa musí preukázať rozhodnutím Sociálnej poisťovne o pridelení dôchodku.

Výška príspevku je 50 eur na jedného nepracujúceho dôchodcu, avšak nevzťahuje sa na ňu právny nárok. To znamená, že ho nedostanú všetci, ktorí oň prejavia záujem.

Text: Alena Kytková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Back to top button