Koronavírus

Prejavy COVID-19 vykazujú typické symptómy respiračného ochorenia

Mám chrípku alebo som sa infikoval novým typom koronavírusu?

Koronavírusy sú obrovskou skupinou vírusov, ktoré môžu spôsobiť rôzne ochorenia. Od bežného nachladnutia, až po tie závažné. Koronavírusy sú zodpovedné za syndróm náhleho zlyhania dýchania, označovaného aj ako SARS-CoV. Názov získali na základe toho, že pod mikroskopom ich vzhľad pripomína korunku. Tá sa po latinsky povie corona. Koronavírus, ktorý momentálne vo svete vzbudzuje obavy, je novým druhom. Získal názov 2019-nCoV a spôsobuje ochorenie s názvom COVID-19.

Ako prameň pôvodcu nákazy sa donedávna predpokladali zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan koncom roku 2019. Čínski vedci však identifikovali celkom 266 ľudí, ktorí sa vírusom nakazili skôr, ako pred koncom minulého roka. Podľa ľudí z lekárskej komunity v Číne si ale lekári uvedomili, že ide o nový typ vírusu, až koncom decembra. Vládny dokument Číny uvádza, že prvým človekom s vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu pomenovanú COVID-19, a teda svetový pacient číslo 1, bol 55-ročný muž z provincie Chu-pej, ktorý sa nakazil 17. novembra.

 

Online: 21 potvrdených prípadov na Slovensku

Čítaj tu

Aké sú prejavy ochorenia COVID-19?

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie – vírusovú pneumóniu (zápal pľúc). Prejavuje sa všeobecnými príznakmi virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas, pri tomto type koronavírusu, sa uvádza 2 až 14 dní, priemerne však 6 dní.

Je nutné povedať, že u niektorých ľudí prebieha bezpríznakovo, a teda sa stávajú nenápadnými nositeľmi nákazy. Priebeh ochorenia sa môže prejaviť celým spektrom intenzity. Od ľahších prípadov až po ťažší priebeh.

Ako sa môžem nakaziť a ako prebieha liečba?

Čítaj tu

Ako sa lieči ochorenie COVID-19?

COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Neúčinkujú naň antibiotiká. Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická.

U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie. K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta. Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami, je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia.

Mýty a fakty o koronavíruse

Čítaj tu

Váš Život seniora

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button