Stredoveká Praha či typická vôňa chrámov a palácov?
Objavte úžasné pražské miesta známe i neznáme
Naposledy sme našimi potulkami Prahou navštívili Pražské Jezuliatko či Petřín. Dnes budeme pokračovať obhliadkou mesta a naša púť nás dovedie na jedno z najkrajších námesti metropoly Česka, kde sa vyníma hneď niekoľko obdivuhodných palácov či historických sakrálnych stavieb.
Za pokladmi veľkomesta vyrazíte električkou č.22, na ktorú nastúpite práve pri Pražskom hrade alebo na Hellichovej ulici (Pražské Jezuliatko), či na zastávke Újezd (Petřín) smer prekrásne Malostranské náměstí. Tu vystúpite a ďalšia obhliadka sa môže začať.
Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?
Vitajte pri najväčšom chráme v Európe
Chrám svatého Mikuláše je najväčšia stavba, ktorú najprv výdatne poobchádzate dookola, kým vôbec prídete k hlavnému vchodu. Je postavený na mieste, kde pôvodne stál kostol. Základný kameň mu položil cisár Leopold I. začiatkom 18. storočia.
Povesť o stropnej freske, nazývanej Oslovenie sv. Mikuláša, hovorí o tom, že majster Jan Lukáš Kracker nechcel svoje dielo nikomu pred dokončením ukázať. Jeden zvedavec ale chodil tajne maliara sledovať. Keď to majster zistil, nakreslil zvedavca, ako vykúka, ukrytý za stĺpom. Pri odhalení fresky sa všetci dobre pobavili, pretože každý spoznal, kto maliara špehoval. Súčasťou chrámu je aj Profesný jezuitský dom.
Na Malostranskom námestí je viac palácov. Navštíviť môžete Lichtenštejnský, Kaiserštejnský, Šternberský či Palác Smiřických a tiež bývalú Malostranskú radnicu.
Sedemstoročná krčmička
Len čo prejdete k Zámeckým schodom, pozvoľne po Zámeckej ulici, určite si všimnite na ulici Thunovská (vľavo) stredoveké pohostinstvo Krčmu krále Brabantského. Krčma je v nepretržitej prevádzke od 14. storočia, keď sem chodili králi v prestrojení, ale aj najväčší zbojníci či šarlatáni. Vedú odtiaľ vraj viaceré tajné chodby. Ak si objednáte stôl na večeru s predstavením, budete unesení. Musíte mať však zmysel pre dobrodružstvo a humor. Prinesú vám „žrádelník“ a buchnú po chrbte akože na „privítanú“. Hrubé (ale veľmi vtipné) zaobchádzanie dokresľuje stredovekú atmosféru. Do programu zapájajú aj dobrovoľníkov spomedzi hosťov. Celý strop krčmičky je vyzdobený lebkami.
Zopár kostolíkov po ceste
Ak radi vídate Božie stánky, určite navštívte nádherne vyzdobený kostol „U svatého Tomáše“ na Letenskej ulici. Dostanete sa k nemu priamo z Malostranského námestia. Zaujímavý je tiež malý kostolík „Sv. Jozefa“ situovaný oproti (Josefská ulica z Letenskej). Súčasťou kostola je aj kaviareň, kde si môžete oddýchnuť v skutku príjemnom prostredí.
Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?
No a v prípade, že chcete venovať deň iba samotným Hradčanom, určite sa zastavte v Jazdiarni, Kráľovskej záhrade či pri veži Daliborke. Aby ste ušetrili peniaze za vstupné, ak predsa len túžite navštíviť Zlatú uličku, nechajte si ju ako poslednú. Po 18,00 hodine je totiž vstup do nej zdarma. Ale vyplatí sa priplatiť si a potúlať sa po tejto jedinečnej uličke s miniatúrnymi domčekami, v ktorých sú obchodíky a rôzne dielničky.
Zaujímavé je české príslovie: „Nouze naučila Dalibora housti“, čo značí, že prvý väzeň na Pražskom hrade – istý Dalibor z Kozojed – sa z nudy naučil hrať na husle. Jeho hudba vraj smutne znela celým hradom ako znak toho, že bol odsúdený neprávom. Avšak v skutočnosti to vraj vôbec pravda nebola. Dalibor bol odsúdený za to, že poskytol útočisko nevoľníckym povstalcom z Litoměťicka. Tí dobyli a prinútili svojho pána, aby ich prepustil z nevoľníctva. Dalibor bol odsúdený na trest smrti sťatím, čo bolo vykonané práve pred známou Daliborkou.
Praha je krásna, no neskúseným vytiahne z vrecka priveľa peňazí
Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Pixabay.com, Ľubka Jenčíková Ovenka, Wikipedia