Všeobecné infoZo života

Poznáte najsilnejší prostriedok proti starnutiu?

Láska znamená dať dobro druhému

„Najsilnejším prostriedkom proti starnutiu je láska,“ povedal John Stuart Mill, britský filozof a politický ekonóm. Myšlienka obsahujúca veľký kus pravdy. Starnuť spoločne – starnuť spokojne, je veľké šťastie. Tiež je pravda, že to nepríde samo od seba. Musíme si pomôcť.   

Spoločné starnutie a optimizmus seniorov sa môže stať ich novým životným štýlom. Netreba sa v žiadnom prípade vzdávať. Tak, ako to robili počas aktívneho života, aj teraz by mali prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutie. V tomto prípade, ako využívať svoj „zaslúžený odpočinok“.

Každý vek ma svoje čaro

Zo skúsenosti viem, že oveľa viac je aktívnych žien. V ostanom čase však pribúdajú aj muži, najmä čo sa týka športu. Rôzne „športiády“ sú toho príkladom. Veľa žien – starých mám – si povzdychne: „rada by som, ale …“. Opatrujú vnúčatá, pomáhajú svojich deťom. Na druhej strane sú aj také dospelé deti, ktoré nevedia alebo nechcú pochopiť svojich rodičov, že aj oni majú právo na voľný čas. A tak pokojne označia svojich rodičov za nevďačných či sebeckých. Osobne si myslím, že všetko treba robiť s mierou. Bez výčitiek využiť svoj voľný čas a z času na čas pomôcť pri výchove vnúčat. Užiť si lásku svojich deti a vnúčat. Dbať na to, aby sa z opatery nestalo pravidlo. Iba tak sa budú navzájom na seba tešiť a vážiť si osobnú prítomnosť.

Poznáte práva pacientov? Nadajte sa odbiť nikým a ničím

Čítaj tu

Združenia seniorov – áno či nie?

Poznám veľa seniorov, ktorým nevyhovuje združovanie sa v spolkoch. Vystačia si s jednou, dvomi priateľkami. Pre takých je výhodnejšie:

  • navštevovať knižnice (čitateľské krúžky, bohatý program knižníc, najmä však krsty kníh, prípadné výstavy),
  • navštevovať divadelné predstavenia (činohry, opery),
  • navštevovať rôzne tematické výstavy,
  • cestovať – poznávacie zájazdy, wellness pobyty na Slovensku, ale tiež pobyty pri mori,
  • študovať Univerzity tretieho veku.

Seniori, ktorí dávajú prednosť kolektívnym združeniam a spoločným aktivitám, si dokážu tiež vybrať. Takmer v každom meste i obci pôsobí  Jednota dôchodcov Slovenska prostredníctvom denných klubov.  Mne osobne sú sympatické „komunitné centra“, kde sa stretávajú ľudia rôznych generácii. Ich spájanie je nesmierne dôležité. Starší ľudia odovzdávajú svoje skúsenosti a  delia sa o svoje zručnosti. Podporujú tak zachovávanie tradícii pre súčasné i budúce generácie. Mládež a deti naopak potešia seniorov svojou prítomnosťou a úprimnou radosťou zo života. Zaujímavé je aj celoslovenské združenie seniorov, ktoré má príznačný názov AkSen – aktívny senior.

starnutie
Užívajme si lásku svojich blízkych

Dôležitá je i fyzická sebestačnosť

Práve obavy z nedostatočnej starostlivosti o seba oberajú veľa seniorov o radosť zo života. Dôležitá je nielen dĺžka života, ale i jeho kvalita. Potenciálna odkázanosť spôsobuje mnohým psychické traumy. Tak, ako pribúdajú roky, žiaľ, pribúdajú i choroby. Tomu sa nedá vyhnúť. Kvalitu života v tomto období výrazne ovplyvňujú kontakty s ľuďmi a sociálne prostredie. Opäť platí, že najsilnejším prostriedkom proti starnutiu a osamelosti je láska. Je ideálne, ak v tomto období stoja pri senioroch ich deti a vnúčatá. Ak tomu tak nie je, účinne môžu napomôcť zdravotnícki či sociálni pracovnici alebo dobrovoľníci. Nie dávno som mala možnosť vidieť babičku na nemocničnom vozíku, zrejme s ňou bola sanitárka na vyšetrení. Pohľad na bezmocnú babičku bol smutný, ale vzápätí ma potešila práve spomínaná ošetrovateľka, ktorá sa babičke láskavo prihovorila a nežne ju pohladila po vlasoch. Dobrí a láskaví ľudia ešte žijú!

Tri dôvody, prečo vám poisťovňa neschváli návrh na kúpele

Čítaj tu

Pravý význam lásky

Je nesmierne veľa definícii, čo je láska. Vo vzťahu k seniorom ma zaujala práve táto:  „Definícia lásky obsahuje 3 D:  dať – dobro – druhému.“

Každé dievčatko či každý chlapček raz bude babka, dedko. Tiež budú potrebovať lásku. Veďme k tomu svoje deti. Ako? Príkladom. Nezabúdajme! Najrozumnejšia forma výchovy je vlastný príklad.

Ako požiadať o predčasný dôchodok? Podmienky

Čítaj tu

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button