VšeobecnéZdravie

Život so skrytou cukrovkou nebolí

Preventívna prehliadka odhalí kolísanie cukru v krvi

Cukrovkou trpí približne dva až päť percent obyvateľov. Mnohí však nevedia, že za špecifickými zdravotnými prejavmi sa skrýva diabetes. Rizikovou skupinou sú ľudia nad 55 rokov, aj keď hranica nástupu ochorenia postupne klesá. Dedičnosť hrá v tomto prípade nemalú úlohu. Najzákernejšou zbraňou cukrovky je dlhodobé bezpríznakové obdobie. Avšak následky skrytého procesu na organizmus môžu byť vážne.

Diabetes mellitus (cukrovka) je ochorenie látkovej premeny, pri ktorej dochádza k nedostatočnému spracovaniu prijatých cukrov, tukov, minerálnych látok a vody. Organizmus prakticky nevyrába inzulín, alebo produkuje len jeho veľmi nízke hladiny. Neliečená cukrovka má neblahé následky na organizmus. Poškodzuje cievy, obličky, zrak, ohrozuje srdce, mozog a pri akútne nízkej hladine cukru v krvi môže skončiť kómou.

Nenápadné prejavy

Keď sa objavia typické príznaky, ide už o rozsiahlu fázu ochorenia. Najčastejšie sa jedná o neprimeraný smäd, kedy človek siaha po enormných množstvách vody, rádovo vypije štyri až päť litrov denne. Odhliadnuc od veľkého množstva prijatých tekutín, ďalším príznakom je časté močenie rovnako počas dňa ako aj v noci. Mnohokrát sa pridruží úbytok telesnej hmotnosti či svrbenie tela. Veľké výkyvy hladiny cukru v krvi spôsobujú malátnosť, bolesti hlavy, únavu a vyčerpanosť. Pokiaľ sa k tomu pridá zvracanie, točenie hlavy a potenie, obozretnosť je na mieste.

Preventívna prehliadka

Odhaliť cukrovku včas môžeme jedine vďaka preventívnej prehliadke. Vyšetrenie krvi na diabetes je jej súčasťou a je robené automaticky. Normálna hladina cukru v krvi na lačno sa pohybuje od 4,5 – 5,5 mmol/l. Po jedle by hodnoty nemali presiahnuť 7,8 mmol/l. V prípade, že sa pri testovaní dvakrát objavia vyššie hodnoty krvného cukru, hovoríme o cukrovke. Pri pohľade na výsledky krvných testov mimo odporúčaných noriem sa netreba hneď ľakať. Kolísavosť cukru v krvi ovplyvňuje strava, stres a nedostatok pohybu. Stáva sa, že laboratórne vyšetrenia ukážu hraničné hodnoty. Lekár vtedy môže odporučiť špeciálny krvný text nehradený poisťovňou, ktorý dokáže zmapovať hodnoty cukru spätne za obdobie dvoch mesiacov. Jeho cena je približne 7 eur.

Cukrovka nie je iba jedna

Diabetes 1. typu je spôsobený neschopnosťou organizmu produkovať dostatočné množstvo inzulínu. Liečba je preto postavená na jeho podávaní zvonku. Úprava stravy je nutná. Dietické obmedzenia sa týkajú najmä príjmu cukru, avšak nielen jeho rafinovanej podoby. Sacharidy je potrebné dávkovať kontrolovane v presne stanovenom čase a množstve. Odporúča sa jesť každé dve až tri hodiny, aby nedochádzalo k hypoglykémii (veľmi nízka hladina cukrov v krvi) či hyperglyglykémii (príliš vysoká hladina cukrov v krvi).

Diabetes 2. typu radíme medzi civilizačné ochorenia. Vzniká na základe nedostatočnej sekrécie inzulínu alebo jeho nedostatočným vstrebávaním. Dá sa úspešne kontrolovať a liečiť zmenou stravy, znížením hmotnosti a pravidelným pohybom. K jeho zvládnutiu môže pomôcť podávanie liekov.  Medzi rizikové faktory vzniku cukrovky 2. typu patrí najmä dedičnosť, nadmerný príjem jedla, nedostatok pohybu, obezita, stres a niektoré faktory vonkajšieho prostredia.

Cukrovka
Diéta cukrovkárov je v skutočnosti racionálna strava

Ľudia s cukrovkou nemôžu takmer nič jesť

Najrozšírenejší mýtus spojený s ochorením diabetes. Pravdou je, že cukrovkári sa musia stravovať racionálne a vynechávať potraviny s vysokým glykemickým indexom. Takto upravený jedálny lístok je však odporúčaný v rámci zdravého životného štýlu aj ľuďom, ktorí cukrovkou netrpia. Jedinou pravdivou podstatou tohto tvrdenia je fakt, že skrytý rafinovaný cukor je pridávaný takmer do všetkých priemyselne spracovávaných potravín. Pravdivosť sa ukrýva aj v tom, že sacharidy, z ktorých cukrovkárom prudko stúpne hladina cukru v krvi, sú bežne používané potraviny. Tie naozaj treba vymeniť za ich zdravšie, racionálne verzie.

Prečítajte si tiež: Rýchla makovo – jablková štrúdľa bez cukru

Potravinoví pomocníci

Preukázateľne pozitívny vplyv na život cukrovkára má olivový olej.  Už jedna lyžica denne prekvapivo znižuje a kontroluje hladinu cukru v krvi. Škorica rovnako dokáže udržiavať hodnoty cukru na uzde. Cieľom je prijať aspoň pol lyžičky denne. Posypať ňou môžete jablčnú či ovsenú kašu. Rovnakú službu spraví pridaním do kávy či čaju. Netreba zabúdať na mäso, vajcia alebo syr. Bielkovina na tanieri je potrebná aspoň dvakrát denne. Vylúčiť ovocie z obavy vysokého obsahu fruktózy nie je nutné ani rozumné. Z dôvodu zvýšenej potreby vitamínov a minerálov by cukrovkári mali počas dňa konzumovať aspoň dve porcie ovocia a zeleniny prevažne na desiatu či olovrant. Je potrebné sa však vyhýbať druhom ako napríklad mango, hrozno a banán.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button