Liečba stravouReceptárVšeobecnéZdravie

Aj konzumácia minerálnych vôd má svoje pravidlá

Dopĺňajme minerály bezpečne a prirodzene

Minerálne látky si ľudský organizmus nedokáže vytvárať sám. Je teda odkázaný na ich dostatočný prísun prostredníctvom bohatej stravy či pitného režimu. Za ich nedostatkom v tele stoja najmä fádna strava alebo naopak, jedlá rýchleho občerstvenia, ale aj zvýšené potenie, fyzická námaha alebo užívanie niektorých liekov. Nedostatok minerálnych látok pritom sťažuje správne fungovanie srdca a mozgu, spôsobuje osteoporózu, svalové kŕče, rôzne deformácie pohybového aparátu, chudokrvnosť či nespavosť. Stojí však aj za zvýšenou únavou a vyčerpanosťou, suchou alebo ekzematickou kožou a vypadávaním vlasov.

Jednou z možností, ako si doplniť hladinu dôležitých minerálov a stopových prvkov do tela, je pitie minerálnych vôd s ich vysokým obsahom. Minerálky majú štatút bezchybnej podzemnej vody a vyznačujú sa vysokou čistotou.  Na Slovensku vyviera hneď niekoľko vzácnych minerálnych prameňov, u ktorých sa preukázala stálosť zloženia či výnimočné výživové vlastnosti, vďaka ktorým boli Ministerstvom zdravotníctva SR uznané za prírodný minerálny zdroj.

Seniori nemusia odovzdávať penziu domovu dôchodcov

Čítaj tu

Zásady pitia minerálnych vôd

Či už zvolíte čerpanie minerálky priamo z prameňa alebo prostredníctvom balených vôd, aj ich pitie má svoje pravidlá. Dodržiavaním zásad ich správnej konzumácie bezpečne dodáte organizmu potrebné minerálne látky prirodzeným spôsobom a užijete si ich ozdravný účinok. Na každodenné pitie sú určené minerálky, u ktorých obsah rozpustných látok nepresahuje 1000 miligramov na liter. Tie s obsahom nad 2000 sú považované za liečivé a ich konzumácia je vhodná pri konkrétnych ochoreniach. Množstvo minerálnych látok nájdete na etikete, rovnako ako informáciu, či je alebo nie je určená na každodenné pitie. V zásade by však minerálne vody mali tvoriť najviac 60 percent denného príjmu tekutín a jeden druh sa odporúča piť najviac šesť týždňov.

Ľudia trpiaci opuchmi akéhokoľvek typu či vysokým krvným tlakom by sa mali poobzerať najmä po minerálkach s čo najnižším obsahom sodíka, akou je napríklad Korytnica.

Názov minerálnej vody Obsah rozpustných látok v mg/l Pôsobenie
Baldovská 2189 obohatená o ozón, dopĺňa minerálne látky
Budiš 1690 trávenie, dýchanie, obličky, pečeň, žlčník
Fatra 1628 žalúdok, tráviaca sústava
Gemerka 1998 najvyšší zdroj vápnika a horčíka
Kláštorná 1876 fyzická záťaž, šport
Korytnica 3110 výborná pre nízky obsah sodíka
Matúšov prameň 327 vhodná ako pitný režim
Mitická 1536 dopĺňa vápnik a horčík
Salvator 3795 tráviaci systém, látková výmena, cukrovka, dna
Slatina 1464 dopĺňa minerály do organizmu
Santovka 3394 cukrovka, dna, žalúdkové problémy
Ľubovnianka 2694 bohatý zdroj magnézia
pitie minerálok
Z minerálnej vody si poľahky spravíte zdravú a chutnú limonádu

Zlato ukryté v podzemných vodách

Gemerka obsahuje vyvážený pomer vápnika a horčíka v pomere 3:1 a je určená na každodenné pitie. Dostatok kalcia a magnézia v ľudskom organizme podporuje zdravú imunitu, optimálnu stavbu a hustotu kostí a zubov, ale tiež správnu zrážanlivosť krvi. Ich nedostatok sa prejavuje najmä nízkym tlakom, srdcovou arytmiou, rednutím kostí, vypadávaním vlasov, ale aj ekzematickou pokožkou.

„Salvatorka“ je vysoko mineralizovaná kyselka so zvýšeným obsahom sodíka a nie je určená na každodenné pitie. S obsahom rozpustných látok až 3795 miligramov na liter ju považujeme za liečivú. Pre svoje slabo kyslé zloženie je veľmi vhodná ako podporná liečba pri žalúdočných a črevných ochoreniach, pri poruchách látkovej výmeny, cukrovke, dne, ale tiež pri náchylnostiach na tvorbu kamienkov v močových cestách.

Dôchodky v roku 2020: Čo nás čaká?

Čítaj tu

Budiš patrí medzi vody, ktoré sú vhodné na každodennú konzumáciu, pretože obsah minerálnych látok dosahuje najviac 1690 miligramov na liter. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém, dýchací systém a na činnosť obličiek. Môže však aj výborne podporiť pečeňovo-žlčové funkcie. „Budiška“ je svojim obsahom vhodná pre ľudí trpiacich občasným nedostatkom minerálov, pretože optimálne a bezpečne dopĺňa ich hladinu. Deťom do sedem rokov ju však nepodávajte.

Fatra je stredne mineralizovaná minerálna voda s obsahom rozpustných látok 1628 miligramov na liter. Pre svoj skôr zásaditý charakter pomáha zmierňovať zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny, upravuje prostredie žalúdka a celkovo pôsobí priaznivo na ľudský organizmus. Je vhodná na každodenne pitie, pretože prirodzeným spôsobom dopĺňa chýbajúce minerály.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Pokojne si preto doprajme dva poháre kvalitnej minerálky denne. Telo sa nám poďakuje prílivom energie a zlepšením celkového zdravotného stavu.

Text: Alena Kytková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button