VšeobecnéVšeobecné infoZdravie

Ako zvládnuť vplyv jesenného premenlivého počasia vo vyššom veku

Nachladnutie či chrípka na nás vďaka ochladeniu číhajú častejšie

Najteplejšie mesiace a dni už zrejme máme za sebou. Na dvere klope jeseň s premenlivým počasím. Deprimovať nás môžu teplotné výkyvy. Pri prechode z tepla do zimy sa prirodzene možno obávať sychravejšieho počasia i skracovania dĺžky dňa. Nachystať sa preto treba na nižšie denné teploty, viac chladu a menej denného svetla. Častejšia býva náladovosť. Zmocní sa nás len tak, bez logického opodstatnenia. Rovnako bežným javom je clivota. Spôsobuje jesenný smútok v duši. Reálnou hrozbou sú i vírusové infekcie. Očakávajme teda  „lepšie i horšie“ dni.

Čo s tým? Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Za tohto predpokladu nie je to nič mimoriadne, čo by sa nedalo zvládnuť. Ak máme relatívne zdravé srdce a imunitu pod kontrolou, vieme účinnými opatreniami spomínaným jesenným atakom zamedziť, prípadne ich obísť. Rozhodujúce sú 2 zásadné princípy.

Prevencia

Znamená predchádzať problémom a hľadať efektívne riešenia. Jej praktický prínos v uvedenom kontexte spočíva v posilňovaní imunity. Výživovo hodnotnou stravou, obohatenou najmä o vitamíny, dôslednou hygienou, vetraním, spánkom, pohybom, ale aj postupným otužovaním, štartuje obranyschopnosť organizmu.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Prechladnutie či chrípka?

Už pri obyčajnom prechladnutí potrápi kohokoľvek upchatý nos, kýchanie a zaslzené lesklé oči. Pri vírusovej nákaze pocítime nielen zvýšenú únavu, nechuť do jedla, ale sprievodným javom býva nepríjemná zimnica a bolesť celého tela (hlavy, svalov, stuhnutý chrbát…). S najväčšou pravdepodobnosťou máme dočinenia s chrípkou. Zvýšená teplota signalizuje problém. Horúčka je vysoká teplota a ak sa ju nepodarí zraziť, vyčerpáva organizmus do takej miery, že dostane „stopku“. To znamená, že sa jej treba čo najskôr zbaviť.

Najideálnejšie je zostať ležať doma v posteli, potiť sa a viac krát denne sa sprchovať vlažnou vodou. Aby sme pri tom predišli dehydratácii, chce to pravidelný a dostatočný prísun tekutín (voda, čaj). Hotovým zázrakom s liečivým protizápalovým účinkom, je podľa našich babičiek čaj z kvetov bazy čiernej. Neobyčajným je i teplý zázvorovo-mätový čaj, obohatený medom a citrónom. Ak už spomíname mätu, od nepamäti sa pridávala do roztoku na inhalovanie pri zápale čelových a nosových dutín, priedušiek.

domáce lieky chrípka nachladutie
Zázvorový čaj pôsobí silne protizápalovo a je účinný v boji proti chrípke a nachladnutiu

Užitočný je v danom momente spánok a odpočinok. Žiadna námaha. Nezaťažíme tak srdce. Lekári totiž varujú pred možným srdcovým zlyhaním. Ak aj zvládneme horúčku do 2-3 dní, nie je na škodu kontaktovať lekára.

Výška dôchodku: Ženy ťahajú za kratší koniec

Čítaj tu

Čas na teplejší odev

Prechladnutiu, studeným rukám, boľavému ramenu alebo pokašliavaniu vieme predísť, ak sa uchránime pred chladom. Obzvlášť v pokročilejšom veku je dôležité si chrániť krk, hrudník a nohy. Reagujú najcitlivejšie na chladné dni a noci. Na udržiavanie celkovej telesnej teploty vyhovuje termooblečenie a teplá obuv. V prostredí domova zahreje teplý flísový šál, spolu s vestou z rovnakého alebo z prešívaného materiálu.

Tri dôvody, prečo poisťovňa neschváli návrh na kúpele

Čítaj tu

Nuž a na záver, snáď si ešte užijeme príjemné babie leto a po ňom, bez väčšej ujmy na zdraví i výkyvy jesenného sychravejšieho počasia. Akokoľvek, pozornosť je teraz treba upriamiť v prvom rade na seba, na svoje zdravie a komfort. Jesenné čaro, s typickou paletou farieb, sa dá vychutnať na čerstvom sviežom vzduchu v lese, v milovanej záhrade, kde doznieva vôňa hrozna, jabĺk, škorice, pri zaujímavom čítaní alebo zahrievajúcom wellness pobyte. Tešme sa z každého dňa i z toho, že sme súčasťou prenádherne zladeného jesenného šantenia.

Text: Marika Tomová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button