Zo života

Deň otcov: Ďakujeme vám, tatinovia!

Sviatok oslavujúci otcovskú rolu tento rok pripadol na 17. júna

Tretia nedeľa v mesiaci jún už od roku 1966 oficiálne patrí mužskej osobe rodiča. Jeho tradícia však siaha ešte do doby o päťdesiatšesť rokov skôr, keď si istá Američanka povedala, že otcovia si – rovnako ako matky – zaslúžia svoj deň. Jej meno bolo Sonora Smartová Doddová.
 
Sonora pochádzala zo šiestich detí. Po smrti jej matky zostala spolu so súrodencami úplne odkázaná na svojho otca, Williama Jacksona Smarta, veterána americkej občianskej vojny. Ten musel svojim potomkom – vrátane novorodenca, pri ktorého narodení prišla jeho manželka o život – zastúpiť rolu matky i otca. Sonora ho pre jeho obetavosť a silu vnímala ako hrdinu, a preto ju pri kázni k o niečo staršiemu dňu matiek napadla myšlienka podobným spôsobom si uctiť aj otcov. Idea dňa patriacemu im sa v priebehu nasledujúcich rokov rozšírila do celých Spojených štátov – a odtiaľ neskôr do celého sveta.

 

Otcovská rola v modernom svete

V tradičnom modeli rodiny otec odjakživa zastupoval rolu živiteľa a ochrancu, kým matke pripadala starostlivosť o domácnosť a výchova detí. Dnešný, meniaci sa svet však tieto rozdiely výrazne stiera. Existuje napríklad mnoho slobodných matiek, rodín, kde je živiteľkou matka a o deti sa stará otec, ba dokonca nie sú výnimkami ani homosexuálne domácnosti s dvoma matkami či dvoma otcami. No kým sa moderný svet raduje z pokroku, niektorí psychológovia upozorňujú na o to väčšiu dôležitosť mužského a ženského vzoru. Tie sú ako dva póly, ktoré sa navzájom dopĺňajú a dieťatku vytvárajú harmonické rodinné zázemie.
Deň otcov
Rola otca je v rodine nezameniteľná

Tatko, spravodlivý sudca ale aj tajný spojenec

V čom sú teda otcovia takí výnimoční? Predstavujú silu, ochrannú ruku a múdrosť, no zároveň priateľa, ktorý je tu vždy pre nás. Aby nás pochopil, vzal za ruku a ukázal nám pravé hodnoty dosiaľ neznámeho sveta. Spomínate si, za kým ste v detstve išli, keď ste niečo rozbili či pokazili? Určite skôr za mamičkou, lebo potrebu otcovského pokarhania často pochopíme až vtedy, keď sa sami staneme rodičmi. No kto s vami opravoval bicykel, učil vás rúbať drevo, či dôverne žmurkajúc – aby sa o tom nedozvedela mamina – s vami vyvádzal tie najbláznivejšie kúsky?

 

Skutočný otec je darom z nebies

Kým vzťah otca a dcéry je ako láskyplné objatie princeznej a jej rytiera – ochrancu, vzťah otca a syna skôr vyzerá ako najlepšie a najdobrodružnejšie, no taktiež mimoriadne náučné kamarátstvo. Dievčatá si z neho berú myšlienku „raz si chcem vziať muža, ako je môj ocko“, chlapci zas zdravý vzor, ktorému sa jedného dňa budú pokúšať priblížiť. A hoci sa malé princezné raz s požehnaním svojho rytiera vydajú za krásneho princa a mladí muži zas odídu hľadať si ženu svojho života, láska otca a jeho dieťaťa pretrvá večne. Urobte teda dnes niečo pre toho svojho. Možno už nie je medzi nami a dozerá na vás zhora, prípadne ste možno našli svoj silný otcovský vzor v inom výnimočnom mužovi, než svojom biologickom otcovi, no na tom nezáleží. Podstatná je láska, vďačnosť či tichá spomienka, ktorú mu dnes venujete, aby ste tomuto múdremu a spravodlivému kráľovi poďakovali za všetko, čo vďaka nemu vo svojom živote máte. Pretože každý skutočný otec si zaslúži vedieť, že tu vždy bude niekto, kto ho nekonečne miluje.
Text: Martina Píšová
Foto: Pixabay.com
Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button