Zo života

Deň s vôňou lásky a porozumenia

Valentín – sviatok zaľúbených

Niekto sa prihovára za sviatok Valentína a niekto je kategoricky proti. Poukazujú na to, že prevláda komerčný záujem a potláča city. Je to vec názoru, ktorý by sme mali akceptovať, ale zároveň nemusíme súhlasiť. 14.február je deň zaľúbených. V tento deň majú vraj príležitosť aj nesmelí, tajní ctitelia. Milovaná – obdarovaná osoba by vyznanie nemala odmietnuť a určite by mala zaň poďakovať.

Od kedy oslavujeme Valentína na Slovensku? Určite si väčšina z nás pamätá, že v 90. rokoch 20. storočia prenikla oslava Valentína aj k nám. Prijali sme ju rozporuplne. Mladí ľudia s nadšením, niečo nové, krásne. Skôr narodení, akosi opatrnejšie, nedôverčivejšie.

Dnes si vraj, ako uvádza jedna štatistika, sviatok Valentína pripomína až 70 % Slovákov.

Kto bol sv. Valentín

Patrón zaľúbených, snúbencov a mladomanželov. Informácii i zdrojov je niekoľko. Pôvod je spojený so záhadami. Nie je jednoznačné, o ktorého Valentína ide. Najznámejšia kresťanská legenda hovorí o sv. Valentínovi, mučeníkovi, žijúcom za vlády cisára Claudia II. (v roku 296). Ďalšia zmienka o sv. Valentínovi je  z 5 – 6. storočia a hovorí o dni smrti sv. Valentína. Pramene zo 6. storočia zase hovoria, že to bol biskup v Terni (stredné Taliansko). Iný zdroj hovorí o dni umučenia sv. Valentína, ten pochádza z 8. storočia. Nech je to akokoľvek, jeho meno je takmer vo všetkých prípadoch spájané s príkladným životom, láskou a zhovievavosťou.

Zaujímavá legenda

Jedna zaujímavá legenda hovorí o tom, že sv. Valentín mal rád ruže, ktorými obdaroval snúbencov a prial im šťastný život, preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov. V láske prichádza pokoj, solidarita, jednota a čistota.

Wellness – súčasť zdravého životného štýlu

Čítaj tu

Valentínky – lístočky, pohľadnice

Tradíciu zamilovaných lístočkov, pohľadníc vraj založil francúzsky vojvoda Karol Orleánsky, ktorý poslal lístoček svojej manželke zo zajatia. Komerčný charakter tento sviatok dosiahol až v 19. storočí. Prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov sa rozšíril do celého sveta.

Zaujímavé informácie o „Valentínkach“

  • prvá komerčná valentínska pohľadnica bola údajne vyrobená v 40. rokoch 19. storočia
  • najstaršia známa pohľadnica je vystavená v Britskom múzeu
  • odhaduje sa, že na sviatok sv. Valentína sa každý rok pošle jedna miliarda valentínskych pozdravov, z uvedeného počtu vraj 85% dostávajú ženy.

Najčastejší darček

Asi najväčší záujem je o kvety a kvalitné cukrovinky. Suveníry prevládajú ako srdiečka, vankúšiky, plyšové medvedíky. Ľudia míňajú na darčeky rôzne, niekto 5 – 10 eur, a niekto aj väčšie sumy, najmä na šperky. Osobne si myslím, že v dobe internetu valentínske pohľadnice idú viac-menej do úzadia. Ja by som ju zvolila ako vizitku k darčeku.

Sv. Valentín a seniori
Na Sv. Valentína si pozornosť a lásku zaslúžia aj rodičia či starí rodičia

Netradičný darček

Láska má mnoho podôb, a preto je úžasné, ak sa v tento deň, v deň s vôňou lásky a porozumenia, nezabúda aj na tých skôr narodených. Pozornosť si zaslúžia rodičia, starí rodičia i seniori v denných kluboch dôchodcov, v domovoch dôchodcov. Kvietok, čokoláda alebo delikatesa vo forme zaujímavej sušienky rozhodne urobia radosť. Spomínam si na milú akciu, asi tak dva roky späť, keď Zvolenské noviny vypísali súťaž  o najkrajší, najemotívnejší „valentínsky list“. List bol písaný pre neznámeho adresáta, najmä pre seniorov, ktorí nemajú príbuzných a zo zdravotných dôvodov sa zdržiavajú iba doma. Verím, že každý doručený list urobil radosť.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Valentínska kvapka krvi

Na Slovensku sviatok Valentína nadobudol jeden krásny a humanitný význam v spojitosti s darovaním krvi, ktorá je tak prepotrebná. V tomto roku by to malo byť po 25-ty krát. Darovaním krvi pomáhame druhým, je to úžasný pocit naplnenia pomoci deťom, mladým ľuďom i seniorom. Všetkým, ktorí sú na vzácnu tekutinu odkázaní. Stať sa darcom má aj určité obmedzenia, vekom i zdravotným stavom. Verím, že všetci, ktorí tak môžu urobiť, stanú sa aj pri tejto príležitosti darcom krvi.

Dovolila som si dať do pozornosti akciu, ktorú organizuje Slovenský červený kríž. Treba si vyhliadnuť miesto a čas odberu. Priniesť si občiansky preukaz, preukaz poistenca. Tí, ktorý už darovali krv, i preukaz darcu.

Návrh zákona o 13. dôchodku vláda schválila

Čítaj tu

Spomeňme si v tento deň na niekoho koho máme radi, povedzme mu, aký má pre nás význam, že je pre nás darom…

Na záver ešte jeden motivačný citát:

„Majte lásku vo svojom srdci. Život bez nej je ako záhrada bez slnka, keď sú mŕtve kvety.“  (Oscar Wilde)

Text: Anna Čunderlíková
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button