Zo života

Nový rok začal a s ním aj príležitosť pre pozitívnu zmenu

Ako úspešne dodržať novoročné predsavzatia?

Ako je to s vašimi novoročnými predsavzatiami a odhodlaním v Novom roku s niečím začať alebo s niečím prestať? Patríte k tým, ktorí ich reálne vo svojom živote praktizujú a dotiahnu do víťazného konca, alebo k tým, u ktorých nadšenie netrvá príliš dlho, prípadne k tým, s prísľubmi iba vo verbálnej rovine?

Podľa dostupných historických prameňov a informácií (history.com) siahajú novoročné súvislosti až 4000 rokov späť do minulosti. Oslavy na počesť nového roka usporiadali údajne ako prví starí Babylončania, ale až prvý nový mesiac, nasledujúci po jarnej rovnodennosti, keď rovnaké množstvo slnečného svetla a tmy bolo predzvesťou začiatku nového roku. Uctievaným bohom prisľúbili splátku svojich dlhov a požičaných vecí, aby sa nedostali do ich nemilosti. V dnešnej modernej dobe sa odchádzajúci rok v osobnom i profesijnom živote uzatvára bilancovaním, oceňovaním, poukazovaním na úspechy, zlé rozhodnutia či zlyhania. Oslavy prichádzajúceho roku začínajú silvestrovským večerom. Nový rok sa víta o polnoci, kedy si ľudia tradične na celom svete vinšujú a dávajú predsavzatia, viac menej už iba pre seba. Plánujú pozitívnu zmenu v zmysle skvalitnenia svojho života.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Šanca na úspech je vždy

Zvlášť, ak je priamo úmerná viere vo vlastné schopnosti a s konkrétne vymedzeným a splniteľným cieľom. A je jedno, či sa budú týkať osobného alebo profesijného života. Podstatný je pritom zážitok z úspechu i ocenenia okolím. To človeka ešte viac povzbudí, motivuje a aktivuje. Motivácia, jeden z najsilnejších fenoménov, ovplyvňuje správanie, konanie a prežívanie človeka. Z nej vyvstáva otázka, prečo to alebo ono chcem vykonať. Môže sa viazať na fyziologické potreby, resp. vykonať niečo v záujme uchovania zdravia (pohyb, strava, spánok, odpočinok), na emocionálnu sféru, s pocitmi  istoty, spokojnosti, ale aj sociálne potreby, spojené s uznaním, sebaocenením alebo osobným rozvojom.

Úspešnosť zakaždým posilní sebadôveru a pocit užitočnosti. Naopak, ak sa nezadarí naplniť očakávania, dostavia sa pocity rozčarovania, slabosti alebo menejcennosti. Pri náročnejších cieľoch je vedecky dokázané, že sa dajú zvládnuť za predpokladu, že dlhodobý cieľ sa prerozdelí na krátkodobé. Aby nedošlo k zlyhaniu, najmä u tých s nízkou vierou v samého seba a s nedostatkom pevnej vôle, odporúča sa maximalizovať iba jedno predsavzatie.

Vďačnosť, posolstvo pre mladších i starších

Čítaj tu

Šťastie vraj praje pripraveným

Ak chceme zmeniť niečo v sebe i na sebe, musíme sa na to pripraviť a prehodnotiť svoj doterajší postoj. Otázne je, do akej miery sú pre nás stanovené ciele neodkladnou prioritou. A  je jedno, či sa budú týkať peňazí, vzhľadu alebo cestovania. Už malá výhra je veľkým úspechom a ešte silnejšou pohnútkou, vedúcou podľa CH. Duhigga (2012) k pokroku.

predsavzatia seniorov
Dosiahnutie menších cieľov nás postupne dovedie k splneniu tých väčších

Na prelomovú zmenu vzhľadu sa treba nastaviť

Dosiahnuť úbytok na váhe, keď ručička pôjde už v prvý týždeň smerom dole, zbaviť sa postupne toxínov a prekonať únavu, to sú realizovateľné, uskutočniteľné a splniteľné ciele. Na vzhľade záleží. Ak uspejeme, bude to pre nás pozitívny zážitok.

Zrelému veku prospievajú viac zážitky než materiálne veci

Čítaj tu

Sporiť sa oplatí

Rozhodneme sa šetriť, aby sme zbytočne nemíňali. Postoj svedčiaci o tom, že vieme ekonomicky uvažovať. Odkladať si čo to na horšie časy nikdy nie je na škodu. Mnohí sa rozhodnú „zbierať“ 1-2 – eurové mince alebo 5-eurové bankovky (pre niekoho veľké, pre iného malé hodnoty). Aký bude z toho úžitok? Okrem dobrého pocitu, sa tak dá poistiť pred nečakanými udalosťami alebo rizikami (chorôb), prípadne navýšiť vreckové na plánovanú dovolenku. Premyslený a splniteľný krok. Sľubuje efektívne prerozdelenie pravidelného príjmu, aby sme ho ľahko neminuli hneď na druhý deň.

Nech už sa rozhodneme akokoľvek, väčšina si určite bude želať, aby nadchádzajúci rok bol úspešný, naplnený láskou, šťastím a spokojnosťou.

Text: Marika Tomová
Foto: Freepic.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button