PoistenieZdravie

Ignoráciou týchto preventívnych prehliadok zväzujeme lekárom ruky

Poznačme si do kalendára ochranu vlastného zdravia

Bezradným lekárom často sťažujú prácu samotní pacienti, ktorí sa vyhýbajú preventívnym prehliadkam. Mnohokrát je to strach alebo nedostatok informácií, ktoré nám bránia vstúpiť do ambulancie a nechať sa preventívne vyšetriť. Najobávanejšími sú prehliadky u zubára, gynekológa, urológa a ani také vyšetrenie u gastroenterológa nevzbudzuje radostné pocity. Poisťovňa Union Vám dá kupón na nákup v hodnote 10 eur, ak absolvujete pravidelné preventívne prehliadky u všeobecného lekára, urológa a gynekológa.

Preventívne urologické vyšetrenie mužov a gynekologická prehliadka u žien patria medzi mimoriadne dôležité prehliadky vôbec. Keďže spolu so zubnou ambulanciou patria do trojky nie práve obľúbených, radi by sme pripomenuli, že okrem toho, že sú úplne bezplatné, často vďaka nim odhalíme začiatok rozvoja závažných ochorení a preto zdôrazňujeme, nesprávajme sa k svojmu zdraviu macošsky, ale matersky. Okrem toho, za pravidelnosť vás odmenia – viac na union.sk.

Návšteva urologickej ambulancie

Preventívna prehliadka u urológa je po päťdesiatke plne hradená všetkými zdravotnými poisťovňami. V prípade výskytu onkologického ochorenia v rodine pacienta dokonca už po prekročení štyridsiatky, pretože sa jedná o ochorenie, ktoré nemusí mať žiadne zjavné príznaky. Frekvencia preventívnych prehliadok v tejto ambulancii nie je presne vymedzená, stanovuje ju urológ sám, ale vo všeobecnosti sa odporúča v trojročnom intervale.

Ktorá banka poskytne účet pre seniorov najvýhodnejšie?

Čítaj tu

Súčasťou sú laboratórne testy

Preventívna prehliadka začína rozhovorom a zisťovaním rodinnej aj osobnej anamnézy. Lekár ďalej odošle moč na chemický rozbor a krv na zisťovanie hladiny testosterónu. Po prekročení hranice 50 rokov sa z krvi zisťuje aj takzvaný PSA – prostatický špecifický antigén. Po preskúmaní anamnézy môže odborník spraviť aj kultivačné vyšetrenia na kandidózu, kvapavku, baktérie, ureaplazmu či chlamýdie.

Ako získať štátnu dotáciu na dovolenku?

Čítaj tu

Bezbolestné palpačné vyšetrenie a ultrazvuk

Súčasťou preventívnej prehliadky v urologickej ambulancii je aj palpačné vyšetrenie semenníkov a tiež prostaty (cez konečník) a ultrazvukové vyšetrenie obličiek a močových ciest. Návšteva lekára sa končí poučením pacienta a množstvom užitočných rád, ako si zachovať zdravie čo možno najdlhšie. Lekári odkazujú, že sa jedná o bezbolestné vyšetrenie, jediné, s čím muži často zápasia, sú pochopiteľné predsudky a obavy, ktoré však treba dať raz za tri roky jednoducho bokom.

urológ, gynekológ
Motivujte sa navzájom s partnerom absolvovať preventívnu prehliadku

Gynekologické vyšetrenie

Ženy sú v prípade preventívnych prehliadok u gynekológa predsa len trochu zodpovednejšie, avšak je nutné povedať, že so zvyšujúcim sa vekom sa znižuje frekvencia ich návštev v gynekologickej ambulancii. Preventívne vyšetrenie je plne hradené všetkými zdravotnými poisťovňami a dokáže ženu ochrániť pred rozvinutím závažných ochorení ženských reprodukčných orgánov ako sú vaječníky a maternica. Ženy by do ambulancie mali zavítať jedenkrát za rok.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

Prehliadka postráži maternicu aj prsníky

Preventívne vyšetrenie u gynekológa začína rozhovorom a zisťovaním celkovej anamnézy. Lekár sa zaujíma o svoju pacientku a kladie otázky. Súčasťou prehliadky môže byť aj laboratórne testovanie moču. Okrem kompletného bezbolestného gynekologického vyšetrenia lekár prevedie vyšetrenie prsníkov pohmatom, prípadne pacientku odošle na ultrasonografiu. Po 40. roku života zdravotne poisťovne odporúčajú a preplácajú aj takzvané mamografické vyšetrenie prsníkov v dvojročnom intervale. V rámci skríningu rakoviny kŕčka maternice je každoročne odobraný aj ster na cytologické vyšetrenie, ktorý sa preventívne vykonáva do veku 64 rokov.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button