Zo života

Kúzlo vianočných trhov v Prahe čochvíľa začína

Vianoce - to nie sú len posledné decembrové dni

Každá metropola sa už dlho pred zimou pripravuje, čo zaujímavé ukáže svojim návštevníkom. Praha nie je výnimkou. Každoročne sem prichádzajú tisícky turistov a priaznivcov najmä vianočných trhov. Návšteva hlavného mesta Česka je skvelým zážitkom v každom ročnom období. Jej zákutia, historické objekty, parky, záhrady či neodmysliteľné vianočné trhy. Potulky nočným mestom, kde je v tomto období čulý ruch až do polnoci, využije takmer každý. Zasnežená Praha je nádherná. Kto ju raz videl v bielom šate, vracia sa sem opakovane. Vianočné trhy sú výbornou príležitosťou.

Po celé obdobie vianočných trhov sprevádzajú návštevníkov rôzne kultúrne podujatia. Najviac ich je na Staromestskom Námestí. Z pódia vyhráva hudba rôznych žánrov, folklórne skupiny predvádzajú ľudové tradície, spevy a tance, majstri umelci zabávajú okolostojacich zvedavcov aj obdivovateľov. Nezabudnuteľný je večer 30. novembra, kedy pražskí radní slávnostne zažínajú vianočný strom. Rozsvietený je počas celých trhov, teda až do 6. januára.

Vo vzduchu cítiť prichádzajúce sviatky pokoja a zmierenia

Každoročná vianočná výzdoba dotvára kolorit Prahy a slávnostnú atmosféru. Trhy začínajú už 20. novembra na Náměstí Míru, na pražských Vinohradoch. Už zďaleka láka obrovský trdelník, vznášajúci sa ponad rady drevených predajných stánkov. Otvorené sú denne až do Štedrého večera. Okolo neogotického kostola Svaté Ludmily ponúkajú predajcovia rôzne vianočné darčeky, ozdoby a dobroty k zahryznutiu.

Takto sa od januára zvihnú dôchodky

Čítaj tu

Na svoje si prídu aj detičky. V budove, hneď za kostolom, sa poriadajú kreatívne dielničky. Môžu si tiež pozrieť, spolu s rodičmi, divadielko či sfilmované rozprávky.

Na námestí Republiky sa začínajú trhy o tri dni neskôr, 23. novembra. Aby vám nebola zima, predajcovia ponúkajú už tradične varené víno, rôzne teplé údené šunky a iné špeciality pre „mlsné“ jazýčky. Obdivovateľom remesiel bude príjemne pri prechádzaní predajnými stánkami s rôznymi ručne vyrábanými vecičkami. Do 24. decembra tu zakúpite aj všetky možné ozdoby na vianočnú výzdobu.

Praha
Predajné stánky sú otvorené od 10.00 do 22.00 hodiny, občerstvíte sa však až do polnoci (ilustračné foto)

Od Václavského námestia cez Mustek až na Staromestské námestie, budete prechádzať v období od 30. novembra do 6. januára nespočetným množstvom kúzelných stánkov so všetkým, čo poteší oko, srdce aj chuťové bunky. Predajné stánky sú otvorené od 10.00 do 22.00 hodiny, občerstvíte sa však až do polnoci. Okrem toho nájdete v blízkosti množstvo reštaurácií, avšak s veľmi vysokými cenami. Osobne odporúčam prejsť po Pařížské ulici, kde sa v prvej odbočke vpravo, na Kostečné ulici, nachádza veľmi príjemná reštaurácia Krčma. Dobré jedlo, dobré ceny.

Ak ste priaznivci železničných miniatúr, nenechajte si ujsť na vrchu Václavského námestia, vedľa sochy, reštauráciu Výtopna. Mašinky vám privezú nápoje priamo na stôl!

A keď sa budete potuľovať po Staromestskom námestí, určite sa vyvezte výťahom na prekrásnu večernú vyhliadku zo Staromestskej veže. Je to hneď prvý vchod vedľa Orloja. Seniori zaplatia 150,- Kč – ale vyplatí sa.

Praha je krásna, no neskúseným vytiahne z vrecka priveľa peňazí

Čítaj tu

Dávajte si však v Prahe veľký pozor na svoje veci. Vycvičení zlodeji číhajú na každého nepozorného návštevníka. Aby sa tá krásna predvianočná atmosféra nepremenila zbytočne na nepríjemný zážitok.

Text: Ľubka Jenčíková – Ovenka
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button