Všeobecné infoZo života

Láska a vzájomná úcta naprieč generáciami

13. október - Sviatok starých rodičov

Deň starých rodičov je zaradený medzi Medzinárodné dni Slovenska. Sviatok, ako vyplýva z jeho vyhlásenia, je pohyblivý. Tento rok pripadá na 13.októbra. Ide o vzťah dvoch generácii, dnes, pri dožívaní sa vyššieho veku, nie je výnimkou, že je to vzťah a láska, ktorá sa buduje aj medzi tromi generáciami súčasne.

Deň starých rodičov vznikol na podnet Američanky Marian Lucille Herndon McQuade, ženy v domácnosti, matky 15 detí a starej matky 40 detí. Kampaň za ustanovenie tohto sviatku začala v roku 1970 a v roku 1973 Západná Virgínia, ako prvý štát vôbec, oslávila tento sviatok. Oficiálne bol vyhlásený v roku 1978 a oslavuje sa v prvú nedeľu po Sviatku práce v USA. Je nesmierne veľa medzinárodných dní, niektoré sú dokonca úsmevné, ale tento sviatok si nesmierne vážim, mám k nemu úctu.

Vieme, prečo si nenechať vybavovanie dôchodku na poslednú chvíľu

Čítaj tu

Rodina je miestom lásky

V minulosti bolo bežné, že ľudia viacerých generácii žili v jednom dome, najmä starí rodičia, rodičia a deti. Iste sa nájde niekto, kto na to obdobie nespomína rád. Taký je život. Ibaže takýto život mal aj určité výhody. Deti nepoznali jasle, škôlky, nemuseli mať pestúnky. Toto všetko zvládala rodina, pomáli starí rodičia. To boli 50.- 60. roky minulého stočia. 70. roky už boli iné, deti chodili, najmä v meste, do jaslí, do škôlky, ale význam starých rodičov bol naďalej nesmierne veľký. Vnúčatá vo vzťahu k starým rodičom prežívali rozprávkový život, najmä počas prázdnin. Sama často s láskou spomínam na môjho starého otca, ktorý ma učil láske k prírode a k ľuďom. Učil ma vážiť si históriu, tradície a krásu ľudu pod Poľanou.

starí rodičia
Oslávte s rodinou nedeľný Deň starých rodičov v pohode a láske

Deti sa učia pozorovaním

Starí rodičia by mali byť neodmysliteľnou súčasťou života vnúčat. Ktoré sú ich najdôležitejšie funkcie?

Múdri učitelia. V každej oblasti života, najmä v kuchyni – s láskou hovoríme o receptoch a radách starej mamy. Chlapci zase s obdivom vzhliadajú k manuálnej zručnosti starého otca. Celoživotné skúsenosti ich naozaj stavajú do role láskavého učiteľa.

Encyklopédia naživo. Poznať históriu svojej krajiny a životné príbehy rodiny je pre deti dôležité. Určite ste sa pristihli pri tom, ako ste si povedali: „Keby som sa bol(a) vtedy na to a to opýtal(a).“  Žiaľ, už nie je koho pýtať sa.

Dôverní poslucháči. Deti často utekajú k starej mame, k starému otcovi. Utešia, pomôžu vyriešiť problém s rodičmi, kamarátmi, spolužiakmi.

Výborní spoluhráči. Starí rodičia naučia vnúčatá hry, ktoré nemajú nič spoločné s počítačom, tabletom, mobilom, a naopak, vnúčatá často zasvätia starých rodičov, ako využívať najmodernejšiu techniku. Máte to šťastie, máte takéto poslanie v rodine? Ak áno, určite chytáte druhý dych so svojími vnúčatami.

Takto môžete ušetriť: Prehľad seniorských zliav

Čítaj tu

Deti a vnúčatá sú dnes rozbehnuté po svete

Doba priniesla i rozdelenie rodín. Deti sú dnes roztrúsené po celom svete, tým pádom aj vnúčatá. Väčšie i menšie vzdialenosti mnohých obmedzujú v osobnom kontakte. Virtuálny svet jednoducho nestačí. Do života rodín sa vkráda samota a frustrácia, na jednej i na druhej strane. Pekné vzťahy v rodine sú dobrým štartom pre deti i vnúčatá.

Život je zmena, zmenu nezastavíme

Milí starí rodičia, nech to máte akokoľvek, hoci i na diaľku, vždy je príležitosť pestovať si vzťahy. Ak nastala akákoľvek nepríjemná situácia treba zabudnúť, odpustiť a začať odznova s láskou a pochopením.

Pýtajte si u lekára tento recept

Čítaj tu

Verím, že sa tu zastaví niekto aj z mladšej generácie, preto sa prihováram aj im. Možno im to starí rodičia máličko posunú. Milé deti a vnúčatá, tento deň je príležitosťou ukázať starým rodičom lásku, podať im pomocnú ruku, ak budú potrebovať. Ak ste práve ďaleko, zavolajte, pošlite e-mail, SMS.

„Šťastná rodina nie je ničím iným než predčasným nebom.“  (George Bernard Shaw)

Text: Anna Čunderlíková
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button