VšeobecnéZdravie

Zdravie na prvom mieste: Zvládnete týchto 10 výziev pre seniorov?

Názor experta: „Ľudia sa strachujú o dôchodkové financie. Už menej ich trápi dôchodkové zdravie.“

Všetci vieme, že by sme mali žiť zdravšie. Napriek tomu je ale pre mnohých z nás pojem „zdravý životný štýl“ čímsi abstraktným, ba dokonca nedosiahnuteľným. V mysli sa nám najskôr vybaví obraz športovca s drahými teniskami na nohách, ktorý sa po desaťkilometrovom behu chystá ísť si urobiť večeru obsahujúcu tofu a množstvo surovej zeleniny. Pravdou ale je, že na to, aby sme žili zdravo, nemusíme ani zďaleka obetovať enormné množstvo času a peňazí. Je to vlastne celkom jednoduché.

Mnohí ľudia pri započutí slovíčok ako „strava“ či „cvičenie“ skrátka prestanú počúvať. Prečo? Majú pocit, že celý tento nepochopiteľný humbug modernej doby zvaný zdravý životný štýl je len čosi ako americká reklama, ktorá ide celkom mimo nich. Predstavia si posilňovňu, svalnaté ženy natreté olejom, obed pozostávajúci zo šalátu z quinoy a vstávanie kvôli behu o piatej ráno – a s myšlienkou, že to nie je nič pre nich, stratia záujem. Zdravý život pritom v skutočnosti človeku stonásobne viac dáva, než berie a začať s ním po malých krôčikoch sa dá naozaj kedykoľvek. Americká organizácia Kaiser Family Foundation preto v snahe o podporu kvalitnejšieho života seniorov zostavila program desiatich výziev, ktoré vám pomôžu zbaviť sa zlozvykov a tráviť dni kvalitne a naplno.

Komu sa oplatí odísť do predčasného dôchodku?

Čítaj tu

1. Dobré tenisky sú základ

Kvalitná obuv určená na chodenie je investíciou, ktorá sa vám mnohonásobne vráti. Svoje o tom vie Carolyn Rosenblattová, zakladateľka stránky www.agingparents.com, ktorá poskytuje pomoc a podporu pre seniorov. Ona sama je sedemdesiatničkou, ktorá sa začala vo veku 63 rokov zúčastňovať triatlonových pretekov a v tejto záľube pokračuje dodnes. „Začnite krátkymi prechádzkami po ulici a postupne pridávajte, kým nebudete kráčať 30 minút denne trikrát do týždňa,“ znie jej rada. Posilníte tým nielen svoje telo, ale aj myseľ.

2. Rovnováhu je treba trénovať

Najlepší spôsob ako predísť pádom je precvičovať si zmysel pre rovnováhu. Stačí na to málo: Raz za deň sa postaviť na jednu nohu a zotrvať tak 30 sekúnd so zavretými očami. Ide o geniálnu prevenciu mnohých úrazov, ktoré sú vo vyššom veku častým dôsledkom neudržania balansu.

3. Menej cukru, viac energie

Francúzke raňajky v podobe croissantu a kávy nie sú práve vhodnou voľbou na každodennú konzumáciu. To isté platí o sladených nápojoch, ktoré by ani zďaleka nemali nahradiť pitie čistej vody či minerálky. Menej škodlivých cukrov v tele znamená viac energie pre vás. A viac energie sa tiež rovná šťastnejšiemu pocitu v mysli. Inými slovami – aj malá zmena môže spôsobiť reťazovú reakciu, ktorá v konečnom dôsledku obráti váš život k lepšiemu.

zdravie seniorov
Menej cukru v jedálničku znamená viac energie v živote

4. So stresom nie sú žarty

Možno si stres ani neuvedomujete, no to neznamená, že na vás nevplýva. Ľudia majú vo zvyku ho podceňovať – to je ale veľká chyba. Stres vyvoláva v organizme reakciu aktivujúcu mozog, žľazy, imunitný aj nervový systém, v dôsledku čoho sa podieľa na vzniku rôznych chorôb. Najmä jeho dlhodobé pôsobenie vie byť nielen nebezpečné, ale aj viditeľné. Keďže stres zvyšuje hladinu cukru v krvi, výsledkom po niekoľkých týždňoch je okrem iného aj tuk naukladaný v oblasti pásu. Ideálna cesta, ako s ním bojovať, je taká, ktorá nezahŕňa jedlo, cigarety, alkohol či lieky. Odporúčaná a vysoko účinná vie byť napríklad meditácia.

5. Svaly budete potrebovať ešte dlho – venujte im pozornosť

Svaly sú úžasné orgány, ktoré nám umožňujú hýbať sa. Nejde pritom len o kondíciu – vďaka svalom nám napríklad drží pokope aj chrbtica, ktorá má zas vplyv na celkové držanie tela. Kay van Normanová, odborníčka na zdravé starnutie, varuje: „Ak nebudeme svaly používať, prídeme o ne.“ Ideálnymi cvičeniami sú chôdza a joga, ale taktiež cvičenia s vlastnou váhou či ľahkými činkami.

8 najdôležitejších vecí o dôchodkoch

Čítaj tu

6. Padajte

Tento krok programu môže vyznieť kontroverzne, no má opodstatnenie. „Ak nebudeme trénovať sadanie na podlahu a stavanie sa späť dobrovoľne, po čase toho nebudeme schopní vo chvíli, keď to budeme potrebovať,“ hovorí opäť van Normanová.

7. Rýchlosť je rovnako dôležitá ako sila

Tenis ako vhodný šport pre seniorov? Samozrejme. Cvičenie by malo byť vyvážené, nie zamerané len jednostranne na udržanie celkovej kondície či rovnováhy. (Nehovoriac o tom, ak fyzická aktivita absentuje úplne.)

8. Verte si – máte prečo

Po sérii nešťastných udalostí sa 71-ročná Sharon Cutlerová rozhodla podstúpiť program na rozvoj sebadôvery. A tvrdí, že tak našla poklad. „Prvá osoba, ktorej musíte dôverovať, ste vy sami. Ľudia sú radi v blízkosti tých, ktorí majú zdravé sebavedomie,“ hovorí dnes úspešná autorka kníh.

9. Pustite sa do vlastného projektu

Nemusí ísť nutne o siahodlhý román, no možnosť pracovať na niečom vlastnom (koniec koncov, o čom ste snívali, že budete robiť na dôchodku?) je viac, než si niektorí ľudia môžu len priať. Baví vás vyšívanie? Túžili ste sa odjakživa naučiť paličkovať? Alebo máte nápad na farebné vtáčie mestečko na jablčnom strome vo vašej záhrade? Do toho! Nastupujúca vláda slnečných lúčov ponúka doslova tonu nových možností. Uvidíte, že chytíte druhý dych.

Vianočný príspevok bude dvojnásobný

Čítaj tu

10. Sebazdokonaľovanie je celoživotný proces

Učíme sa celý život. Koniec koncov, vždy je čo. A taktiež celý život pracujeme na tom, aby sme boli lepšími ľuďmi. „Sebazdokonaľovanie nie je len fyzický proces. Týka sa aj mysle,“ hovorí Cutlerová a odporúča každému neustále skúšať niečo nové, spoznávať nových ľudí, učiť sa a cibriť si mozog. Aj to je totiž súčasťou zdravého životného štýlu.

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button