VšeobecnéZdravie

Povedzme áno zdravému životu bez cigariet

Fajčenie, zabíjajúca vášeň v životnom príbehu mnohých

Najrozšírenejším návykovým správaním, a to aj napriek nepriaznivým, až smrtiacim účinkom, je fajčenie. Svetová zdravotnícka organizácia definuje fajčiara ako človeka, ktorý práve fajčí, denne (aspoň 1x) alebo príležitostne. V mesiaci November sa v tomto kontexte nedá prehliadnuť projekt nazvaný Medzinárodný deň bez fajčenia. Je rovnako aktuálny pre fajčiarov i nefajčiarov. Už tradične býva podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine, s jasným odkazom – kľúčová naďalej zostáva prevencia.

Praktický prínos systému preventívnych opatrení spočíva v informovanosti, s primárnym cieľom, zvládať samého seba. U človeka, ktorý disponuje dostatočným množstvom zrozumiteľných informácií, sa jeho povedomie o smrteľnom riziku fajčenia zvýši. Skôr bude schopný odolať alebo sa tohto zákerného zlozvyku raz a navždy zbaviť, a tým kvalitatívne posilniť.

Fajčenie, zlá investícia

Neutíchajúca vášeň a slabosť, v súvislosti s fajčením, je poháňaná vnútornou nestabilitou a nadmerným stresom. So zreteľom na zdravie, starnutie i možnosť predčasného úmrtia, je míňanie peňazí na fajčivo veľmi zlou investíciou. Mesačná položka na cigarety, vzhľadom k cene, nie je zanedbateľná. A v konečnom dôsledku na tomto obrovskom biznise profituje tabakový priemysel.

Vnúčatá, silné puto založené na dôvere

Čítaj tu

Tabaku, resp. tabakovému dymu, ktorého základnou zložkou je nikotín, dáva väčšina fajčiarov prednosť pre jeho chvíľkové stimulačné a tlmivé účinky na psychiku (vnímanie, prežívanie). Povieme si, po jednej cigarete sa predsa neumiera. Zabúdame alebo nepoznáme varovné výsledky rozsiahlych bádaní. Sú jednoznačné. Z konštatovaní odborníkov, skúmajúcich vplyv fajčenia na ľudský život (Kredátus,2004, Pavúk, 2005 a iní) vyplýva, že v jednej cigarete sa nachádza odhadom asi 1 – 1,3 mg nikotínu. Smrteľná dávka je 60 mg. A vylúčiť sa nič nedá. Ani to, že tento ničivý jed by v uvedenom množstve mohol byť obsiahnutý už aj v jednej cigarete.

fajčenie vo vyššom veku
Fajčenie, zabíjajúca vášeň v životnom príbehu mnohých

Vedecké štúdie varujú

Aktívne i pasívne fajčenie zvyšuje riziko pľúcneho karcinómu. V porovnaní s nefajčiarmi je u fajčiarov riziko rakoviny pľúc 22-krát vyššie. Varovania lekárov sa vzťahujú aj na srdcovo – cievne ochorenia (zrýchlený tep, zvýšený krvný tlak, poškodenie cievneho systému, riziko srdcového infarktu, mozgovej mŕtvice). Úrad verejného zdravotníctva SR (www.uvzsr.sk, 2019) informuje, že fajčeniu vo svete holduje 1,1 miliarda ľudí a podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie), v dôsledku užívania tabaku zomrie každý rok 8 miliónov ľudí. Vysoké číslo, až milión úmrtí, sa pripisuje pasívnym fajčiarom. A to je dostatočný dôvod pre osvetu. Vďaka za to, že aj Slovenská republika má záujem legislatívne ošetriť, a tým chrániť práva nefajčiarov na verejných priestranstvách. Zákon č. 377/2004 Z.z. je chápaný ako antifajčiarsky zákon. Bol prijatý v prvom rade preto, aby ochránil nefajčiarov pred škodlivými účinkami fajčenia.

Takto sa budú dôchodky vyplácať počas sviatkov

Čítaj tu

Potlačiť žiadostivosť a definitívne sa zbaviť myšlienky zapáliť si, chce vôľu a schopnosť prekonať samého seba. Rozpoznať riziká, uniesť tlak prostredia a odolávať záludnostiam života nám dovolí maximalizovať to najcennejšie, čo máme, zdravie. A v pokročilejšom veku je veru už aj tak trochu „opotrebované „.

Minimálny dôchodok najvyšší za posledné roky

Čítaj tu

Text: Marika Tomová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button