Zo života

Putovanie Prahou: Starobylé pamiatky

Tieto miesta stihnete navštíviť aj počas víkendu

Praha je v celosvetovom rebríčku zaradená medzi najkrajšie metropoly sveta. Za krásami historických miest nemusíte prekonávať veľké vzdialenosti. Všade sa dostanete mestskou hromadnou dopravou či pešo, a to za vskutku krátku chvíľu. Ak ste sa rozhodli iba pre víkendový či párdňový pobyt, poradíme, ktoré pamätihodnosti či miesta si netreba nechať újsť.

Ako prvá určite zaujme Staroměstská veža. Stačí prejsť Václavským námestím na Staroměstské námestie, zastať pred Orlojom na radnici (veľký pozor na zlodejov) a rázom sa môžete vyviezť výťahom na vyhliadku. Najkrajšia je podvečer. Vstupné pre seniorov je 150,- Kč.

Čaro historických sakrálnych budov

Priamo na námestí je ďalší objekt, ktorý rozhodne stojí za povšimnutie. Týnský chrám – jeden z najvýznamnejších pražských kostolov vôbec. Vstupné bez sprievodcu je dobrovoľné, odporúča sa však 1 €. Môžete sa v ňom, ako v každom chráme, zúčastniť priamo bohoslužbieb. V čase omše však nie je možná tradičná prehliadka kostola. Za zmienku stojí, že hlavný oltár bohužiaľ už nie je pôvodný. Ten odviezli počas 30- ročnej vojny, v roku 1648, Švédi počas obliehania Prahy. Dodnes sa vedú spory o jeho navrátenie.

Zájsť môžete tiež do najstaršieho pražského kostola – Svatého Mikuláše – s vynikajúcou akustikou, vďdaka ktorej sa tu často usporadúvajú prenádherné koncerty.

Praha
Kostel Matky Boží před Týnem (Týnský chrám)

Kľukatými uličkami

Ak sa obrátite čelom k Týnskému chrámu, po ľavej ruke uvidíte pomník Jana Husa a Pařížsku ulicu s najdrahšími obchodmi svetoznámych značiek. Keď zájdete z Parížskej do prvej ulice vpravo (Kostečná ul.), nájdete tu v podzemných priestoroch vynikajúcu reštauráciu Krčma, kde sa najete za veľmi príjemné ceny. Pařížská ulica je v židovskej štvrti Josefov s viacerými zaujímavými historickými pamiatkami.

Vybavte si kúpele jednoducho

Čítaj tu

Uličkami okolo Týnského chrámu prejdete okolo mnohých ďalších pamiatok a múzeí až k Prašnej bráne, Divadlu Hybernia, ktoré sa nachádza na známom Náměstí Republiky. Tu si určite prehliadnite krásny Obecní dům. Ak chcete nakupovať, máte jedinečnú možnosť tak urobiť v nákupnom centre Paladium.

Putovanie striedajte s oddychom

Ste už z toľkého chodenia unavení? Sadnite na električku č.15 a za pár minút vystúpte na Malostranskej ulici. Odtiaľ je len pár nenáročných krokov smerom k metru do Valdštejnské zahrady a počas víkendu si milovníci krásy a histórie prídu na svoje aj priamo vo Valdštejnskom paláci. V takom príjemnom prostredí zrelaxuje na chvíľu naozaj každý.

Praha
Valdštejnska záhrada

Alebo pokračujte električkou až na zastávku Hellichova ku kostolu Panny Marie Vítězné k Pražskému Jezuliatku. Nachádza sa hneď pri zastávke s výstavou artefaktov, prinesených mníchmi Karmelitánmi z rôznych kútov sveta. Dvierkami vľavo alebo dverami vpravo prejdete k výstave prenádherných obliečkov pre Jezuliatko. Okrem iných mu darovala vlastnoručne vyšívané šatôčky aj samotná cisárovná Mária Terézia.

Praha je krásna, no neskúseným vytiahne z vrecka veľa peňazí

Čítaj tu

Kde sa vzalo Pražské Jezuliatko

Podľa legendy sa Ježiško zjavil istému španielskemu mníchovi s príkazom vyhotoviť sošku podľa Ježiškovej podoby. Sošku  dostala ako svadobný dar španielska vojvodkyňa, ktorá sa vydala do Prahy. Aby ju neuctievala sama, darovala sošku kláštoru Karmelitánov. V 30. rokoch 17. storočia však bol kláštor vyplienený a soška odhodená do smeti. Po návrate Karmelitánov bola znovu objavená jedným mníchom. Aj tomu sa zjavil Ježiško s prosbou, aby mu vyrobil polámané a stratené ručičky, že bude ochraňovať kláštor, Prahu aj jej ľud. Pripisujú mu zázračnú záchranu mesta, napríklad aj pred Švédmi a mnohé iné uzdravenia.

Zvládnete ešte jeden výlet? Prejdite kúsok pešo, smerom k ďalšej zastávke s názvom Újezd a posilnite sa kávičkou vo vynikajúcej cukrárni, ktorú máte po ceste. A hneď zabočte na petřínskú lanovku (celodenný cestovný lístok vám platí na prepravu na Petřín a späť). Petřín je zaujímavý, môžete sa poprechádzať k (či do) Štefánikovej  hvezdárni, alebo sa vyviezť (seniori) za 80 Kč na rozhľadňu. Ak máte so sebou mládež, vyšantia sa na krivých zrkadlách v bludisku.

Komu prispeje zamestnávateľ až 275 eur na dovolenku?

Čítaj tu

Prípadne sa môžete len posadiť na lavičku medzi prekrásne šípové ruže a relaxovať.

Text: Ľubka Jenčíková
Foto: Pixabay.com, Prague.eu, Cz Prague

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button