Zo života

Seniori milujú návykovú logickú hru Sudoku

Súťaživosť ostrí schopnosti, ktoré však môžu byť efektívne využité iba v spolupráci s ostatnými

Sudoku je hra, ktorá postupne ovláda ľudí naprieč generáciami. Mladí, starí vypĺňajú printové či internetové tabuľky a venujú jej každú voľnú chvíľu. Sudoku určite osloví viac ľudí než krížovky, kde treba mať určité vedomosti z rôznych oblasti napríklad z histórie, literatúry a podobne. Čísla a písmenka sú univerzálnejšie.

Matematika alebo logika? Veľa ľudí prirovnáva Sudoku k Rubikovej kocke, ktorá v 80. rokoch minulého storočia  ovládla takmer celý svet. Obidve hry majú tvar štvorcov s nutnosťou logicky myslieť nad vzájomným usporiadaním riadkov a stĺpcov. Hra je pre jednu osobu. Pripisuje sa jej európsky pôvod. Niektoré zdroje uvádzajú, že jej pôvod je v Japonsku, zrejme vychádzajú z názvu. Dostalo sudoku aj vás?

Kde sa vzalo sudoku

Už staré civilizácie prikladali číslam magický význam, a tak magické štvorce objavujeme na rôznych miestach: v jaskyniach, v kostoloch i na hradoch. Magické štvorce sú považované za akési „prasudoku“. Z dostupnej literatúry sa dozvedáme, že koncom 18.storočia švajčiarsky matematik Leonardo Euler objavil tajomstvo „sudoku“ a dal im meno „latinské štvorce“. V roku 1979 Američan Howard Garnes tieto štvorce publikoval v časopise Number Place. Od Američanov hru prevzal v roku 1984 japonský časopis Nikoli a o dva roky neskôr dostala hra meno SUDOKU. Názov Sudoku údajne vznikol z japonského „Súdzi wa dokušin ni kagiru“, čo sa dá voľne preložiť ako „číslo nesmie ostať slobodné“.

Takto sa od januára zdvihnú dôchodky, počítajte s nami

Čítaj tu

Zábavná číselná hra pre ľudí všetkých generácii

Často sa tejto záľube venujú seniori, ale aj súťaživí zamestnanci počas teambuldingov. Dokonca od roku 2007, napriek tomu, že je to hra pre jedného, Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov zorganizoval prvé Majstrovstva Slovenska. V organizovaní národných šampionátov sme sa tak stali ôsmou krajinou.

Poteší ma, ak vás bude článok bude inšpirovať k jej vyskúšaniu. Riešite Sudoku doma? Možno by stálo za to, prísť do Denného kluby Jednoty dôchodcov, inšpirovať ďalších rovesníkov a zorganizovať súťaž. Využijete zmysluplne voľný čas, získate nových priateľov a rozhodne si budete všetci trénovať logické myslenie i pamäť. Pomôžete využiť čas nielen sebe, ale aj ľuďom, ktorí majú určité pohybové obmedzenia.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959, 1960 – presné termíny

Čítaj tu

Základné pravidlá hry Sudoku s číslami

Ako na to? V každom Sudoku je vždy niekoľko vyplnených políčok. Cieľom hry je vyplniť zostávajúce políčka číslami. V sudoku 4×4 vypĺňame políčka od 1 do 4. Sudoku 6×6 zas od 1 do 6 a Sudoku 9×9 použijeme čísla od 1 do 9.

hry pre dôchodcov
Pravidlá hry sudoku sú jednoduché, jej vyriešenie sa však bez logického uvažovania rozhodne nezaobíde

Takto vyriešite sudoku

  • Každé číslo sa v každom rade môže vyskytovať iba raz
  • Každé číslo sa v každom stĺpci môže nachádzať iba raz
  • Každé číslo sa v každom bloku môže vyskytovať taktiež iba raz

Okrem správneho vyplnenia sudoku podľa týchto pravidiel, je dôležité vylúštiť hlavolam v čo najkratšom čase. Začať treba jednoduchými verziami a postupne pridávať na zložitosti, inak by nás to mohlo odradiť skôr ako začneme.

Sudoku – extrémne zaujímavá hra náročná na logické myslenie má aj tienisté stránky. Na jednej strane zlepšuje logické myslenie, ale zároveň sa stáva návykovou. Tak, ako vo všetkom, aj pri riešení Sudoku platí „Všetko s mierou.“

Minimálny dôchodok najvyšší za posledné roky

Čítaj tu

Na záver ešte jedna myšlienka:

„Súťaživosť ostrí schopnosti, ktoré však môžu byť efektívne využité iba v spolupráci s ostatnými.“ John Adair

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button