Zo života

Exkurzia do voľného času seniorov – vyhrala zábava, relax či vzdelávanie?

Čo pre človeka vlastne znamená voľný čas?

Trávenie voľného času môžeme zaradiť medzi dôležité hodnoty človeka. Je jedným z hlavných ukazovateľov životného štýlu. Ovplyvňuje nás vo všetkých smeroch našej osobnosti a v štýle správania sa. Život je dar, dlhý či krátky. Často si ho žiaľ skracujme sami, mrháme ním. Ak si dokážeme život užívať, potom je dosť dlhý, štedrý a šťastný.

Kvalita života = spokojnosť človeka. Kvalitu života vymedzuje psychológia z pohľadu spokojnosti človeka. A tá je jednoznačne individuálna. Platí to i v prípade trávenia voľného času. Niekto  trávi  voľný čas s rodinou, so skupinou rovesníkov, iný dá prednosť „sebe samému“ a trávi voľný čas v intímnej zóne domáceho prostredia.

Život nedostávame krátky, ale krátkym si ho môžeme urobiť

Niektoré výskumy, zaoberajúce sa voľným časom seniorov uvádzajú, že seniori majú denne v priemere 6,5 hodiny voľného času. Akosi to nekorešponduje s mojimi skúsenosťami. Často počujem, ako sa ľudia vyššieho veku sťažujú, že nemajú čas na to, či na ono. Verili by ste? Niekedy sa ani dvaja seniori nedokážu dohodnúť na jednom termíne stretnutia. Termín posúvajú, menia a zrazu sa im zdá, že kalendár má príliš málo dní na ich dohodu. Nakoniec i tu platí princíp dobrovoľnosti, radosti a zábavy. Oplatí sa spoločný termín nájsť a spríjemniť si deň.

Seniori chcú zmysluplne tráviť voľný čas

Ako hovorí slovenské príslovie: „Proti veku nieto lieku“. Život nám prináša rôzne situácie. Niekedy dobrovoľne, inokedy trochu z donútenia, trávime voľný čas na menšom priestore, ktorý nás však nemusí absolútne limitovať pri výbere aktivít. Ak treba, prijmime to, akceptujme, ale v žiadnom prípade nezvoľme dobrovoľnú izoláciu!

Dôchodky v roku 2020: Čo nás čaká?

Čítaj tu

Inšpirácie na voľnočasové aktivity

Najčastejšie voľnočasové aktivity v domácom prostredí sú: sledovanie televízie, počúvanie rozhlasu, čítanie kníh, časopisov, práca s PC, ručné práce, pestovanie izbových kvetín či chovanie domácich zvierat.

seniori koníčky
Šikovné seniorky sa rady venujú domácim prácam a pod ich rukami neraz vznikajú krásne veci

Seniori radi pozerajú prírodopisné filmy. Ženy uprednostňujú tie romantické, najmä kvôli krásnej prírode, ktorá tvorí kulisu romantického deja. Obľúbené sú aj programy s cestovateľskými námetmi. Poznávanie krajín, hoci iba tak, ako sa zvykne povedať „prstom na mape.“ Veľa ľudí mojej generácie počúva rozhlasové relácie, najmä živé vysielanie, zapájajú sa do súťaží, do interaktívnych programov, alebo im rozhlas počas dňa tvorí akúsi kulisu napr. pri ručných prácach. Mnohí seniori absolvujú Virtuálnu univerzitu tretieho veku, táto je organizovaná najmä pre tých, ktorí sú akokoľvek obmedzení pravidelným dochádzaním na univerzitu.

Voľný čas seniorov v domácom prostredí

Život seniorov ma zaujíma a vždy zaujímal. Vážila som si starších ľudí. Aj dnes využijem každú príležitosť porozprávať sa, podeliť sa o názory a získať pohľad iných ľudí, dnes už vlastne mojej generácie.

Čo zdražie a čo zlacnie v roku 2020?

Čítaj tu

Väčšina seniorov voľnočasové aktivity chápe, ako možnosť byť v kolektíve. Prekvapivo ide o najmä o tých, ktorí počas aktívneho života pôsobili medzi ľuďmi: učitelia, lekári, zdravotné sestry, administratívni pracovníci…

Táňa (75 rokov) hovorí, že musí stále niečom robiť, byť v pohybe, inak by vraj umrela.

Irenka (66 rokov) na moju otázku odpovedá: „Celý život som sa niečomu venovala, prečo by som mala prestať teraz, keď mám oveľa viac času?“

Mária (70 rokov) sa prihlásila na Virtuálnu univerzitu, odbor: „Svet okolo nás.“ Cyklus zaujímavých prednášok ju napĺňa, nedokáže sa veru nudiť.

Takto sa od januára zvihnú dôchodky

Čítaj tu

Získať názor ľudí, ktorí sa uzavreli vo svojom najhlbšom súkromí, je oveľa ťažšie. Mám výhodu, že rozhovor nadviažem nenútene, pozvoľna tak, aby som reč viedla svojím smerom. Kto sa pýta, veľa sa dozvie. Využívam cestu do obchodu, v čakárni u lekára či v MHD. A tak zisťujem, že je dosť ľudí, ktorí sa k voľnočasovým aktivitám stavajú tak, že už majú „odslúžené“. Prípadne svoj voľný čas spájajú so sebestačnosťou. To je dobre, že aj keď nie sú aktívni, určitým spôsobom rozhodujú o tom, čo budú robiť.

Anička (71 rokov) hovorí, že ona už chce mať svoj pokoj. Voľný čas pre ňu znamená najmä pasívny odpočinok.

Terezka (78 rokov) mi odpovedá otázkou: „Čo by som mala robiť? Mňa nič z toho, čo hovoríte nebaví!“

Oľga (74 rokov) ma tiež prekvapila rezolútnym prehlásením, že chce mať jednoducho pokoj.

Nedá mi nezdôrazniť, že voľný čas je dôležitou súčasťou života človeka v každom veku, ako čas na oddych, regeneráciu síl a celkové uvoľnenie. Nemôžem nespomenúť pedagogický rozmer voľnočasových aktivít v domácom prostredí, ako je informatívne vzdelávanie, sebavýchova.

Ak trávite voľný čas v súkromí domova, nebuďte smutní, kontaktujte svojich priateľov telefonicky, SMS, e-mailami a prijímajte návštevy. Nezatvárajte sa, pozývajte priateľov k sebe.

Nezabudnite: „Sladkosť domova nie je v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“   Martin Rázus

Text: Anna Čunderlíková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button