Vnútorné chorobyZdravie

Ste stále hladní? Možno máte Helikobaktera

Prehliadanie možnej nákazy vás môže stáť zdravie

Napriek pravidelnej strave pociťujete hlad. Ľudia trpiaci na prítomnosť Helikobaktera v žalúdku tento stav popisujú ako neustály zvláštny pocit, ktorý prestane, ak si niečo malé zahryznú. Naopak, iní hovoria o pocite ťažoby, nech zjedia čokoľvek. Samozrejme, pôvodcom nemusí byť iba táto baktéria, ale pozornosť by sme mali zbystriť.

Predpokladá sa, že infekciou H. Pylori trpí viac ľudí, ako reálne lekári vyšetria. Odhaduje sa, že dokonca viac ako polovica celosvetovej populácie.  Nakaziť sa môžete rôzne – od nedostatočne umytých pohárov, cez bozkávanie až po špinavé ruky. Rovnako sa lekári právom domnievajú, že sa jeho neliečenie stáva pôvodcom vážnejších chorôb, akými sú vredové či zápalové  ochorenia žalúdka či dvanástnika, kde sa najčastejšie usadzuje. Nepriamu spojitosť však môže mať aj s astmou, kožnými ochoreniami ako ekzém, rosacea, lupienka, s vypadávaním vlasov (alopéciou) či dokonca s obezitou.

Pacient od hladu nevie zaspať

Medzi najčastejšie príznaky patria rôzne ťažkosti s trávením. Niektorým pacientom býva často zle už po konzumácií bežných potravín či káve alebo cítia tlak v hornej časti žalúdka. Prejavuje sa však aj takmer permanentným pocitom hladu. Úľava prichádza až po zjedení aspoň malej desiaty alebo krajca chleba. Ďalším nepohodlím, ktoré táto špirálovitá baktéria spôsobuje, sú nadúvanie, grganie alebo nepríjemný dych.

Jeden spôsob testovania nestačí

Pokiaľ máte podozrenie, že trpíte nákazou H. Pylori, určite je potrebné obrátiť sa najprv na všeobecného lekára, ktorý postúpi liečbu špecialistovi – gastroenterológovi. Diagnostika sa prevádza najprv neinvazívne a teda bezbolestne – buď dychovým testom, vyšetrením stolice na prítomnosť antigénu H. pylori alebo sérologickým dôkazom protilátok v krvi. Podobný test na preverenie vzorky stolice môžete sebe a ostatným členom rodiny urobiť aj doma – je totiž možné ho zakúpiť v lekárni a stojí približne päť až šesť eur. Nesmiete však aspoň mesiac pred tým užívať antibiotiká.

helikobakter
Na potvrdenie infekcie je nutné aj gastroskopické vyšetrenie žalúdka

Gastroskopii sa nevyhnete

Invazívne vyšetrenie a dokazovanie Helikobaktera prebieha gastroskopicky – lekár odoberie dokopy až štyri vzorky zo stien žalúdka, ktoré následne odošle na preskúmanie mikrobiológovi. Pre správnosť výsledkov sa však nákaza H. Pylori považuje za diagnostikovanú, až keď dve rôzne metódy jeho prítomnosť dokážu. Je nutné povedať, že vplyvom rôznych kontraindikácií môže byť výsledok, napriek prítomnosti baktérie v tráviacej sústave, negatívny. Aj z tohto dôvodu odborníci často uprednostňujú, pre správnosť výsledkov, až tri testy.

Dvojtýždňová liečba

Keďže sa jedná o bakteriálnu infekciu, ochorenie je nutné liečiť antibiotikami, dávkovanie však záleží od stupňa nákazy. Liečbu lekár stanovuje prísne individuálne v závislosti od celkovej anamnézy. Inak sa postupuje pri pacientoch s vredovým ochorením, inak s refluxom, astmou či kožnými chorobami. Jedny antibiotika však v zásade stačiť nebudú – pacient často odchádza z ordinácie celkovo s  trojkombináciou alebo až štvorkombináciou liekov, ktorých súčasťou sú, okrem antibiotík, aj liečiva proti tvorbe žalúdočných štiav. Celková kúra tak trvá od sedem do štrnásť dní.

Ako na osteoporózu, keď trpíte intoleranciou laktózy?

Masticha a probiotika podporia liečbu

Väčšina pacientov sa úspešne vylieči už pri prvom zásahu. Šanca opätovne sa nakaziť je minimálna. Nesmieme však opomínať, že celkovo sa jedná o nie práve najľahší boj. Pacienti, ktorých kontrolné testy na H. Pylori zostávajú aj po absolvovaní kúry pozitívne, pokračujú v liečbe podľa pokynov lekára. Mnohí sa rozhodnú riešiť infekciu na vlastnú päsť, mnohokrát aj bez antibiotík, pomocou voľnopredajných produktov či alternatívnej medicíny. Tu víťazí najmä masticha, ktorú ako podpornú liečbu pomaly začína schvaľovať aj klasická medicína a stáva sa predmetom výskumov vo svete. Doplnkovou nutnosťou je však určite dodanie dostatočného množstva správnych probiotík na obnovenie zničenej črevnej mikroflóry.

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button