Zo života

Tvorivé dielne otvárajú seniorom nové možnosti

Kreativita a hobby

Tvorivé dielne sú pre každého, kto má záujem tvoriť pekné veci. Nielen pre seniorov, ale prečo práve nie pre nich? Veď snahou všetkých organizátorov je, pomáhať seniorom využívať voľný čas a zapájať ich do rôznych činnosti. Inšpirovať ich k zmysluplnému využívaniu voľného času.

Kreatívny svet, svet otvorených možnosti. Prečo ma zaujala práve táto aktivita seniorov? Vždy, keď sme sa stretli, tak mi veľmi pútavo o nej rozprávala priateľka Boženka, ktorá kreatívnej tvorbe tiež podľahla. Seniori OZ Občania Sekier – Môťová pri tejto zaujímavej činnosti zabúdajú na vek, na choroby i starosti. Ich cieľom je vytvoriť čo najkrajší výrobok.

Pár slov o skupine

Pre koho je aktivita určená? Prioritne je určená pre osoby 55+ OZ Občania Sekier – Môťová. Je sympatické, že sa aktivít často zúčastňujú aj deti, spravidla vnúčatá, prípadne deti z miestnej ZŠ. I keď je hlavným organizátorom práve spomínané OZ, prichádzajú sem seniori aj z ostaných sídlisk Zvolena a tiež z mesta. Aj „Dielničky“ majú svoje logo. Žienky sa pochválili a hrdo nosia trička, ktorými sa zaraďujú do komunity.

Kde sa stretávajú? Občianske centrum, Zvolen, ul. Okružná

Kedy?  Každý pondelok od 17:00 – 19:00 hod.

S kým: Vladimíra Šupinová, Petra Prostináková, Dagmar Šramatyová – nadšenkyne v oblasti kreatívneho tvorenia.

Seniori prichádzajú do Občianskeho centra jedenkrát týždenne, alebo si vyberú z programu, čo ich najviac zaujme, na čom chcú pracovať. Každý nový senior prispieva pri vstupe na Dielničky 5 eur a pri každej ďalšej návšteve 1 euro.

Predpokladala som, že im materiál na výrobu úžasných prác hradí OZ. Prekvapili ma svojou šetrnosťou. Niečo si nakúpia zo spoločnej kasičky a využívajú nepotrebný materiál – recyklujú tričkovinu, gázu, ďalšie nepotrebné textílie, vlnu, papier, zvyšky sviečkového vosku… Materiál si prinášajú z domova, ale pomáhajú aj priatelia, známi.

Takto sa budú vyplácať dôchodky počas vianočných sviatkov

Čítaj tu

Čím sa môžu seniori pochváliť?

Pani Šupinová – Vlaďka, tak ju všetci volajú, mi prezradila, čím všetkých sa zaoberajú. Paverpol – stužovač látky, decoupage – servítková technika, korálkovanie – kumihimo náramky, eukanistika – maľovanie voskom. V súčasnej dobe majú v pláne maľovanie na hodváb. Práce tohto úžasného kolektívu som si mohla prezrieť na malej výstavke.

Impulz pre seniorov

Prečo si zvolenskí seniori vybrali práve túto komunitu a práve kreatívnu činnosť? Pre odpoveď som nemusela chodiť ďaleko. Nenútená komunikácia priniesla zaujímavé pohľady, veď posúďte sami.

Milka (75 ročná) – je jednou z prvých členiek tohto tvorivého kolektívu. Impulz prišiel z Denného klubu dôchodcov Sekier. Rozhodla sa, že pomôže v začiatkoch, to sa písal rok 2014, zostala dodnes. Začali s pletením z papiera. Recyklovali, k činnosti potrebovali chuť a šikovné ruky. Milka pracuje aj doma, niektoré výrobky si nechá na pamiatku, niečo pre rodinu a väčšinu rozdá pre radosť. Nápady na pletenie z papiera prinášala ďalšia členka Olinka, sama sa má čím pochváliť. Z jej archívu fotografií vyberám:

Henrieta (68 ročná) – nechcelo sa jej počítať svoj vek, ale po chvíľke sa rozhovorila. Na stretnutie sa vždy teší. Je tu príjemná atmosféra, kolektív stmeľuje manažérka Vlaďka. Henrieta dokázala vyrobiť krásne veci a to aj napriek zdravotnému stavu, ukazuje mi dlaň, ruku po úraze. Ako sama hovorí, prichádza si cvičiť jemnú motoriku a darí sa jej.

Anka (72 ročná) – hovorí, že celý život pracovala s ľuďmi. Ocenila prístup Vlaďky, ktorá im prácu organizuje, inšpiruje a podnecuje ich k aktivite. Práca jej prináša radosť, pohladí dušu, prebúdza k umeleckému cíteniu a úžasnej tvorbe. Anka mi s hrdosťou oznámila, že kolektív sa pravidelne zúčastňuje výstavy ručných prác, ktoré k Vianociam a k Veľkej noci organizuje Jednota dôchodcov a Mesto Zvolen. Zároveň sa pochválila, že ich práce sú najkrajšie. Zaujímala som sa, či sa súťaž hodnotí. Nehodnotí, ale oni sa ocenili samé, čo mi s úsmevom potvrdila aj Vlaďka. Hrdé sú na svoju tvorbu. Anka nechodí iba na Dielničky, ako svoje stretávanie nazývajú, ale raz týždenne je z nej v komunitnom centre cvičiteľka. Dve hodiny relaxu pre seba i pre kolektív žien – senioriek. Klobúk dolu pred ňou!

Takto sa od januára zdvihnú dôchodky

Čítaj tu

Chcela som sa niečo dozvedieť o OZ Občania Sekier a Moťová. Pani Marta Kozicová, predsedníčka OZ hovorí, že je to práca náročná a dobrovoľná. Inšpirujúci je záujem ľudí, inak by sa ťažko pracovalo, keď nie je dostatok finančných prostriedkov. Každá skupina, hoci minimálne, ale prispieva si na svoje aktivity. Pani Kozicová pozitívne hodnotní akciu SENIORI SENIOROM, kedy ženy z Občianskeho centra, po dva roky plietli ponožky pre pacientov na Geriatrické oddelenie vo zvolenskej nemocnici. Radosť bola obojstranná.

Aké ďalšie aktivity spájajú ľudí v komunitnom centre?

  • Cvičenie s Jarkou a Ankou,
  • dielničky,
  • country tanec,
  • hrajme sa,
  • sebaobrana.

Naozaj pestré aktivity, každý si môže niečo vybrať. A ako hovorí Petra Prostináková, členka výboru OZ, ich cieľom je organizovať také aktivity, ktoré spájajú ľudí naprieč generáciami. Starší odovzdávajú svoje skúsenosti mladším. Aj dnes bolo medzi nimi milé dievčatko, bola sama, kamarátke sa dnes nepodarilo prísť. Sprevádzala ju mamina. Bežne prichádza na Dielničky aj viac deti.

Aká je  Vlaďka Šupinová?

Manažérka s veľkým „M“. Nemá špeciálnu marketingovú stratégiu. Je neuveriteľne úprimná, otvorená a z každého jej gesta cítiť, že sa riadi srdcom. Organizuje, inšpiruje, nakupuje, šetrí a recykluje. Po druhý raz, v dnešný deň, dávam dolu pomyselný klobúk. Patrí jej obdiv i vďaka.

„Šikovné ručičky“ a výrečnosť milých ľudí sprevádzala príjemná atmosféra jedného úžasného popoludnia. Ďakujem za prijatie i za to, že sa môžem o získané skúsenosti podeliť s ďalšími seniormi. Netuším, či ma vnímali, keď som sa s nimi lúčila, natoľko boli zaujatí svojou prácou. Stihli ma však pozvať na kapustnicu a na ťahanie štrúdli. Určite to bude pekná akcia.

Aj takéto aktivity môžete vyskúšať na tvorivých dielničkách v OZ Občania Sekier – Môťová

Život starého človeka sa vraj dá prirovnať ku galérii, v ktorej človek pozerá a hodnotí  to, čo prežil. Ak bol život dobrý, aj obrazy uchované v jeho pamäti –  v galérii – sú krásne. Ak jeho život nebol dobrý, žiaľ, poznačí to i jeho galériu.

Takto pôjdu do dôchodku ročníky 1958, 1959 a 1960

Čítaj tu

Želám všetkým krásny život a prekrásnu galériu života, do ktorej rozhodne patrí aj dnešné kreatívne tvorenie. Galéria týchto seniorov je, a ešte aj bude, úžasná. I dnes sa potvrdila  táto krásna myšlienka:

„Ako človek starne, umenie a život tvoria jedno.“ (Georges Braque)

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Anna Čunderlíková

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button