Srdce a cievyZdravie

Varovné signály: Takto sa hlási mozgová príhoda 5 týždňov vopred

Naučte sa ich včas rozpoznávať

Náhla cievna mozgová príhoda je život ohrozujúci stav a treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Dávno už neplatí, že číha najmä na vyššie ročníky. Percento mladých ľudí, ktorí prekonali prvú mŕtvicu do veku 44 rokov, stúpa. Vo väčšine prípadov nejde o smrteľné ochorenie, avšak viac ako často vedie k prechodnej či trvalej invalidite. Napriek osvete len veľmi málo Slovákov pozná signály, že práve prekonávajú mozgovú príhodu. A pritom na záchranu majú menej ako tri hodiny.

Často sa zdá, že cievna mozgová príhoda zaútočí bez varovania. Nie je tomu celkom tak. Telo vysiela varovné signály a o blížiacom sa „mozgovom infarkte“ referuje približne päť týždňov vopred. Už sme tak nejako zvyknutí drobné symptómy zvaľovať na stres, prípadne ich podceňovať. Ak ste však nedávno zažili aspoň jeden z nasledovných stavov, odporúčame vyšetrenie lekárom. Je dosť možné, že z času na čas prekonávate takzvané „minimŕtvice“ alebo vám telo naznačuje, že s priechodnosťou vašich ciev nemusí byť všetko v poriadku.

Valorizácia dôchodkov prebehla, no nie všetci dôchodcovia dostali vyššiu penziu

Čítaj tu

Reč, porozumenie alebo nečakaná zmätenosť

Počujete slová, vidíte, ako sa s vami niekto rozpráva, ale neviete zareagovať. Aj by ste chceli odpovedať, ale reč neposlúcha – neviete nájsť správne vety, v duchu formulujete, ale nedokážete sa doslova „vykoktať“. Alebo máte pocit náhlej zmätenosti, tisíc myšlienok a žiadna správna, alebo na sekundu nechápete, kde ste a prečo. Rovnako je varovným znamením aj to, že na chvíľu nerozumiete, čo vám je hovorené, čo od vás ľudia práve chcú. Tento stav môže trvať iba chvíľku, rozhodne však patrí medzi lastovičky, ktoré predzvesť cievnej mozgovej príhody avizujú.

Rovnováha a chôdza

Chôdzu vykonávame takpovediac automaticky. Ak ste sa však v poslednej dobe pristihli pri tom, že telo nevykonalo pohyb reflexívne, že ste sa z ničoho nič zastavili, zapotácali či potkli, nemali by ste to rozhodne brať na ľahkú váhu. Strata koordinácie vychádza opäť raz z mozgu.

Problém s určením výšky dôchodku? Častejšie, ako si myslíte

Čítaj tu

Keď zrádza zrak a sluch

Problémy s videním bývajú sprievodným javom samotnej mŕtvice. Avšak objavujú sa aj pred ňou. Náhla strata či občasné rozmazané videnie a bolesť očí patria medzi ne. Výnimkou nie je ani sluch, respektíve pocit, že vám hučí v hlave či ušiach. Neviete sa sústrediť, nevidíte a nepočujete jasne.

Tŕpnutie časti tváre

Brnenie, stuhnutie alebo stŕpnutie najmä jednej polovice tváre tiež nie je dobrým znamením a odzrkadľuje zmenené mozgové procesy. Nejde však iba o tvár, náhla slabosť v končatinách, neudržanie predmetu v ruke alebo už spomenuté zakopnutie môžu znamenať blížiace sa zdravotné problémy. K výstrahám však patrí aj nečakaná bolesť hlavy nevoľnosť a pocity na zvracanie.

mozgová príhoda
Správnemu zotaveniu predchádza najmä rýchla lekárska pomoc

Odlíšte migrénu od mozgovej príhody

Migréna je nepríjemná bolesť hlavy spojená s nevoľnosťou, poruchou zraku, sluchu a citlivosťou na svetlo. Neprichádza v žiadnom prípade náhle. Začína sa matnou, nejasnou bolesťou, ktorá sa pozvoľne stupňuje až postihnutý človek nemôže inak, len ľahnúť si do tmy a ticha a pomocou liekov počkať a doslova pretrpieť, kým chorobný stav odznie.

Náhla bolesť hlavy, nevoľnosť, poruchy koordinácie, ochrnutie časti tváre, neschopnosť usmievať sa, strata videnia, sluchu či celková nemohúcnosť alebo zmätenosť sú už regulérnymi príznakmi cievnej mozgovej príhody, kedy je zo všetkého najpodstatnejšie konať rýchlo a zavolať lekársku pomoc.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019

Čítaj tu

Za všetko môže upchatá alebo prasknutá cieva

Až 80 % všetkých mozgových príhod tvorí takzvaná ischemická, ktorej príčinou je upchatie cievy a následné zastavenie prívodu kyslíku do príslušnej časti mozgu. Je síce menej často zodpovedná za priame ohrozenie na živote, avšak veľmi rýchlo pri nej dochádza k odumieraniu mozgových buniek a pacient bojuje doslova každú minútu o záchranu funkčnosti mozgu.

Hemoragická cievna príhoda je o to komplikovanejšia, že pri nej dochádza k prasknutiu mozgovej cievy z dôvodu vysokého tlaku a následne ku krvácaniu do mozgu. Tento stav priamo ohrozuje pacienta na živote a rovnako aj v tomto prípade je každá minúta drahá.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Text: Alena Kytková
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button