Všeobecné infoZo života

Celoživotné vzdelávanie seniorov – zaujímavý projekt z Brna

Na návšteve u českých susedov

Pomerne častým problémom prechodu z produktívneho života do dôchodku je zmena aktívneho pracovného tempa, pravidelného programu, množstva každodenných povinností na nepravidelné tempo, ktoré vedie až k nečinnosti. Zažili ste ten pocit? Navštevovanie Univerzity tretieho veku sa môže pre mnohých stať novou motiváciou vzdelávať sa či napredovať. Medzinárodné projekty Erasmus totiž nie sú len pre mladých študentov, sú tu aj pre nás – vekom a skúsenosťami starších. 

Predstavujeme projekt IDEMAS 50+, ktorý sa uskutočňuje v rámci medzinárodného programu Erasmus + a jeho koordinátorom je práve naša Univerzita tretieho veku pri TU vo Zvolene. Celý projekt manažuje Mgr. Ing. Erik Selecký, PhD., vedúci IĎV TU Zvolen.

Zdražovanie v roku 2020

Čítaj tu

Ďalšie univerzity zapojené do programu:

Mendelova univerzita Brno, Česká republika
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubsku, Poľsko
Associação Rede de Universidades da Terceira Idade, Almerim, Portugalsko
Fundacion Universidade da Coruna, Španielsko.

Hlavným cieľom projektu je zlepšenie športových, manuálnych a kreatívnych zručností, vrátane jazykových znalosti a samozrejme výmena skúsenosti seniorov. Stretnutie organizuje vždy jedna z U3V zapojených do projektu.  Projekt začal v septembri 2018 a pokračuje až do júna 2020. Pobyt účastníkov bol žrebovaný, mne žreb určil Českú republiku.

Mendelova univerzita Brno

03.- 06. septembra 2019 sa medzinárodné stretnutie univerzít tretieho veku konalo na Mendelovej univerzite v Brne. Hostí privítali pani rektorka univerzity a riaditeľ ICV. Umožnili nám pozrieť si Polopriemyselne prevádzky na Agronomickej fakulte, kde ako súčasť štúdia testujú technologickú prípravu, výrobu a kontrolu výrobkov z mäsa, mliečnych výrobkov a pečiva. Fakulta má udelený certifikát a tak sme mohli ich výrobky aj ochutnať.

Testovanie technologickej prípravy, výroby a kontroly mäsových výrobkov

Hlavným cieľom stretnutia boli workshopy, kde sme mali možnosť vyrobiť – vyskúšať si práce na vyhotovenie, na ktoré nám pripravili materiál české kolegyne. Ja som si aranžovala kvetinové srdiečko, vyhotovila som si vianočný pozdrav a anjelika z korálikov. Svoje práce som si starostlivo uložila, ako spomienku na nezabudnuteľné stretnutie.

Ako požiadať o predčasný dôchodok

Čítaj tu

Seniori z českej univerzity pripravili výstavu vlastných prác. Prezentovali sa aranžovanými kvetinovými predmetmi, výrobou zdravíc (vianočné, veľkonočné, meninové, narodeninové), pletenými výrobkami, najmä košíkmi ale i zaujímavou výrobou bižutérie. Dostali sme malý prezent. Ja si opatrujem vrecúško s levanduľou. Rovnako nás zaujala výstava obrazov – maľovaných ale i fotografií. Ich námety a prevedenie boli úžasné. Čo všetko seniori dokážu!

Je úžasné vidieť, čo všetko seniori dokážu vyčariť spod rúk

Seniori pre nás ako voľno-časovú aktivitu pod vedením Mgr.et Mgr. Lenky Kamanovej, Ph.D., vedúcej ICV, pripravili návštevu priepasti Macocha – Moravský kras. Je viac než 138 metrov hlboká a považovaná za najväčšiu priepasť v Českej republike i v strednej Európe.

Macocha – Moravský kras

Prehliadku mesta Brna sme začali na Špilbergu – hrad, pevnosť, ktorý sa nachádza na rovnomernom vrchu kopca. Hrad bol založený v polovici 13. storočia a jeho zriaďovateľom bol  moravský „markhrabie“ a český kráľ Přemysl Otakar II. Úžasná vyhliadka na mesto a následne prehliadka centra mesta: stará radnica, kostoly, múzea, divadla, fontány. Učarovala nám svetelná fontána – vodná stena pri Janáčkovom divadle.

Špilberg

Rovnako zaujímavý a užitočný bol i spoločenský večer, ktorý sa niesol v duchu výmeny skúsenosti.

Dievčatá z Portugalska

Posledný deň bol opäť venovaný prezentácii aktivít a výrobkov ostatných zúčastnených univerzít tretieho veku.  Každá skupina si volila iný spôsob priblíženia – hotové výrobky, komentovanie, video prezentácia. Mňa najviac zaujala prezentácia kolegov z Portugalska, ich školiteľka predviedla aranžovanie krásnych kytíc, ktorými na záver obdarovali hlavné organizátorky stretnutia seniorov. Milé gesto!

Kvetinový aranžmán

Neváhajte, pridajte sa k nám – celoživotné vzdelávanie na univerzite tretieho veku výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho života.

Michal Dočolomanský: S iným životom by som ten svoj nemenil

Čítaj tu

„Najdôležitejším výsledkom každého vzdelania je poznanie samého seba.“ Ernst Feuchtersleben

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Anna Čunderlíková, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button