Zo života

Zrelému veku prospievajú viac zážitky, než materiálne veci

Nie je dôležité, čo si urobil včera, ale čo urobíš dnes, zajtra, pozajtra

Život človeka v zrelom veku býva posudzovaný podľa funkčnosti tela, fyzickej kondície a podobne. S vývojom doby sa ale predmetom širšieho záujmu stáva nielen fyzické, ale i duševné zdravie. Telo a myseľ sú predsa prepojené nádoby a ich harmónia je veľmi podstatná. Už starovekí Gréci volali po tzv. kalokagathii (kalos-krásny, agathos-šľachetný), zdôrazňujúc súlad telesnej a duševnej krásy a snahu, aspoň sa priblížiť takejto dokonalosti.

Z hľadiska duševnej pohody človeka sú žiaduce pozitívne emócie. Osožné sú omnoho viac prekvapenia a zážitky, než materiálne blaho, či rôzne stresujúce udalosti (choroby, traumy, zlá životospráva, prejedanie sa, nedostatok spánku, pohybu, nadmerný konzum alkoholu). Dokonca i malé prekvapenie poteší, zlepší náladu alebo vyvolá pocit šťastia. Dá sa súhlasiť s Alešom Bednaříkom[1]  (psychológia šťastia), podčiarkujúcim spojitosť medzi pozitívnymi emóciami a ich vplyvom na myslenie, aktivovanie, správanie sa človeka i silou, meniť veci a svet k lepšiemu.

Ako požiadať o predčasný dôchodok

Čítaj tu

S čím sa spájajú pozitívne emócie?

Súvis majú napríklad s cestovateľskými zážitkami. Zanechajú trvalé stopy. Navždy budú evokovať konkrétnu destináciu, situácie, skúsenosti s niekým alebo niečím. Pri spomienke na vtipný alebo príjemný dovolenkový zážitok sa v predstavách jednotlivcov vynorí príjemné teplo, nespútaný pokoj, veselosť, gastronomický apetít či chuť žartovať. Automaticky sa aktivuje pozitívny náboj a chuť niečo podobné opäť zažiť, a teda tešiť sa na nové zážitky. A tento moment má kvalitatívny ráz.

voľný čas dôchodcovia
Kniha je výborným priateľom či spoločníkom a sľubuje nevšedné zážitky

Zážitkom je i dobrá kniha

Je najlepším priateľom, spoločníkom. Hodí sa pre chvíle všedné i sviatočné. Vhodná je v extrémne vysokých teplotách leta, v pochmúrnom daždivom počasí i v treskúcej zime. Nielenže si pri nej vytvárame chvíľku iba pre seba, ale s ňou prichádza okamih obohatenia. Zážitkom pre čitateľa je niekedy už samotný obal. Bez ohľadu na to, či je to bestseller roka alebo klasika spestrená pozadím doby a popisujúca zoširoka hlavných protagonistov, čitateľovi sľubuje naplnenie očakávaní, rozčarovanie alebo trpké sklamanie. Akokoľvek, adrenalín obyčajne zvýši pútavo prerozprávaný príbeh, prepojený rôznymi dejmi, so stanoveným, otáznym alebo diskutabilným koncom. Byť „závislým“ na dobrej knihe a mať čitateľské návyky sa človeku vyplatí viac, ako byť nadšencom takých zbytočností, ako sú televízne reality show.

Takto od januára porastú dôchodky

Čítaj tu

Kniha je pre čitateľa vždy určitým posolstvom, s dôrazom na vzťahy, dôveru, výnimočnosť, životné filozofie. Stáva sa spoľahlivým nástrojom na odbúravanie stresu, na relax, podporu duševného bohatstva a sviežosti. Ako zdroj informácií, obohacuje mozgovú kapacitu (uvažovanie, slovná zásoba, fantazírovanie, aktívna predstavivosť), mentálne schopnosti (pozornosť, pokojná myseľ) i kreativitu čitateľa (nápady získané z knihy, sebarealizácia). Tak prečo si ju nedopriať?

Neverte pochybným obchodníkom

Čítaj tu

A keďže život ubieha rýchlo, netreba premeškať ani minútu z drahocenného času, kým pamäť a nohy slúžia. Nie je dôležité, čo človek mohol a mal urobiť včera, aj keď to možno ovplyvnilo súčasnosť. Podstatné je dnes, zajtra, pozajtra si dopriať hoci len malé potešenie, s pocitmi šťastia a pohody.

Text: Marika Tomová
[1] Aleš Bednařík: „Sila pozitívnych emócií“
Foto: 123rf.com, Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button