Liečba stravouVšeobecnéZdravie

Imunita: Ako ochrániť nášho ochrancu?

Dobrá imunita a dobré trávenie spolu súvisia viac, než sa môže zdať

Vo vnútri každého z nás žije absolútne unikátny ekosystém tvorený mikróbami. Hoci toto slovo zvykne vyvolávať negatívne obrazy, obyvatelia nášho tela sú prevažne neškodní, dokonca užitoční. 99 % z nich sa nachádza v črevách a sami o sebe vážia až 2 kilogramy. Dokážu náš organizmus chrániť pred množstvom hrozieb, ktoré naň denne útočia a tvoria základ imunitného systému. Ako teda vlastne naša imunita vyzerá, akým spôsobom funguje a môžeme jej v jej práci nejako pomôcť?

Môžem pracovať na dohodu a poberať predčasný dôchodok?

Čítaj tu

Všetko sa to začína už v maternici. Tam žijeme ako osôbka bez mikróbov, jediac a dýchajúc cez krv, ktorej sterilitu zabezpečuje imunitný systém matky. Ten náš totiž zatiaľ nejestvuje. Máme len bunky slúžiace ako budúci prístav pre baktérie. Len čo sa plodový vak preruší, ich osídľovanie začína. Telo ženy je pritom vopred pripravené na to, aby dieťatku poskytlo perfektný mix mikróbov na začiatok. Iné je to s deťmi narodenými cisárskym rezom, ktoré neprešli klasickými pôrodnými cestami a ich črevná flóra si musí zo začiatku poradiť sama. Na rozdiel od bábätiek, ktoré prišli na svet prirodzenou cestou a počas tej sa už akoby vykúpali v zázračnom probiotickom elixíre, „cisárskym“ deťom trvá mesiace alebo aj dlhšie, kým získajú normálne črevné baktérie.

Zrodenie imunitného systému

Pre imunitný systém sú nesmierne dôležité práve baktérie, ktoré získame v prvých týždňoch života. Už na jeho začiatku sú budúci obyvatelia nášho tela mimoriadne aktívni. Na vytvorenie novej generácie im stačí dvadsať minút – kým teda dieťa spočíva v náručí matky prvé dve hodiny po pôrode, jeho črevné baktérie už okolo seba vidia plávať svojich praprapraprapravnukov. Napriek tomu trvá ešte tri roky, kým sa vhodná flóra usídli v zákutiach našej tráviacej sústavy. V detstve to pritom ide rýchlo – hračka medzi zubami, ňufáčik domáceho miláčika, hlina v záhrade… Dieťa má tendenciu skúmať svet ústami. Čokoľvek, čo ochutná, si čoskoro môže v črevách vybudovať svoje impérium. Veľkú rolu počas vývoja tráviacej sústavy pritom hrá dojčenie. Materské mlieko je dokonalým vynálezom prírody, ktorý sa v tele dieťatka postará o všetko potrebné – okrem iného aj o bifidobaktérie, ktoré budú v budúcnosti určovať, aký dobrý imunitný systém alebo metabolizmus budeme mať. Neskôr na imunitu začne vplývať aj náš životný štýl, choroby, záľuby, známosti či stres.

imunita
Bryndza je tradičným slovenským pomocníkom pre zachovanie si zdravej imunity

S každou prekonanou chorobou si telo vytvára protilátky

Ako vlastne funguje taký imunitný systém? Prostredníctvom maličkých buniek, z ktorých sa väčšina nachádza v črevách. Neustále tam majú plné ruky práce s neželanými návštevníkmi. Rozoznávajú cudzie elementy od domácich obyvateľov, zoznamujú sa s prišelcami (a na rozdiel od nás ľudí si každé jedno stretnutie aj veľmi dobre pamätajú) a v prípade nebezpečenstva okamžite zasahujú. Napríklad takú obyčajnú nádchu môže spôsobiť viac ako dvesto typov vírusov. Začína tak, že sa votrelec zachytí na okraji nosnej sliznice alebo hrdla. Imunitný systém funguje tak, že vyšle biele krvinky, aby útočníka zlikvidovali. Tento prvotný útok na vírus obvykle zlyhá, vďaka čomu telo vyšle na svoju obranu posily. Nos či hrdlo sa zapália a organizmus začne spotrebúvať množstvo energie na boj, čo je aj dôvod, prečo sa počas choroby cítime tak unavene a malátne. Dobrá správa ale je, že v budúcnosti už bude mať proti danému virulentnému kmeňu protilátky a zastaví ho tak už v zárodku. Vysvetľuje to tiež, prečo bývajú starší ľudia, ktorí majú už prekonaných omnoho viac zdravotných ťažkostí spôsobených vírusmi než deti, menej chorí.

Dôležitá informácia: Zmena výplaty dôchodkov počas Veľkej noci

Čítaj tu

Poctivý výcvik imunitnej bunky

Skôr než sa imunitná bunka dostane do krvi, musí prejsť skutočne tvrdým výcvikom, počas ktorého sa zoznamuje so štruktúrami tela. Ak si nie je istá, okolo čoho prechádza a zaútočí na vlastné tkanivo, je automaticky vyradená. Nie vždy je pritom jednoduché rozoznať, čo do organizmu patrí a čo nie. Napríklad červené krvinky majú na povrchu bielkoviny, ktoré pripomínajú baktérie. Keby imunitná bunka nebola vycvičená na to, aby sa vlastnej krvi ani nedotkla, mohla by na ňu zaútočiť. Našťastie, telo funguje ako spoľahlivý mechanizmus, ktorý útočí len na to zlé – choroboplodné zárodky, abnormálne rýchlo rozmnožujúce sa bunky či podozrivé elementy.

Čo vás trápi? Aké sú najčastejšie otázky o dôchodkoch?

Čítaj tu

Dobré trávenie – dobrá imunita

„Je možné, že niekto má lepšie nervy, pretože má viac baktérií, ktoré tvoria vitamín B. Niekomu neublíži ani to, že s chuťou zjedol pečivo, ktoré už chytala pleseň, niekto zasa oveľa rýchlejšie priberie, pretože má príliš usilovné baktérie zodpovedné za bacuľatosť,“ hovorí vedkyňa Guilia Enders vo svojej knihe Taktne o tráviacom trakte, pričom sa snaží vysvetliť, že s trávením sa spájajú mnohé ďalšie veci dejúce sa v našom vnútornom svete – okrem iného aj dobrá nálada či depresia. V praxi teda všeobecne platí, že človek s dobrým trávením žije omnoho spokojnejším životom, než ten, ktorého trápi zlé zažívanie. A ako môžeme v tejto oblasti pomôcť svojmu telu? To je už obohraná pieseň, no o nič menej pravdivá – správne stravovanie, pravidelný pohyb, pokojná myseľ namiesto nebezpečného stresu, pozitívne naladenie. To všetko je zároveň receptom, ako posilniť imunitu.

Text: Martina Píšová
Foto: 123rf.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button