VšeobecnéVšeobecné infoZdravieZdravý život

Nordic walking – dynamická severská chôdza

Prečo sa oplatí hýbať v každom veku?

Dôvodov je hneď  niekoľko. Ak by ste si mysleli, že idem propagovať šport, nie je tomu tak. Fyzickou aktivitou myslím každý pohyb, najmä chôdzu. Pohyb nám zvyšuje sebavedomie a zlepšuje náladu. Neveríte? Vyskúšajte, hoci severskú chôdzu.

S pohybovou aktivitou môžeme začať v každom veku. Určite sa oplatí pohyb zaradiť do denného rozvrhu v každom ročnom období. Aj malými zmenami a postupným dávkovaním pohybu môžeme pre svoje zdravie urobiť veľa.

Ako pôsobí pohyb na naše zdravie?

  • Zlepšuje činnosť srdca
  • Pozitívne ovplyvňuje krvný tlak
  • Udržuje chrbticu a kĺby v pohybe, posilňuje svalstvo
  • Pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu a cukru
  • Posilňuje imunitný systém
  • Je prevenciou nadváhy a obezity
  • Fyzická aktivita môže predĺžiť mladosť a oddialiť starobu
  • Uvoľňuje nervové napätie, pomáha vyrovnávať sa so stresom

Čo zlacnie a čo zdražie v roku 2020?

Čítaj tu

Nordic walking

Severská chôdza je pomerne mladý šport. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch minulého storočia, pôvodne ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach, odtiaľ pochádza aj jeho druhý názov „severská chôdza“. Nordic walking  je založený  na využívaní špeciálnych palíc. Rozhodne si nemýľme trekingové palice s palicami pre nordic walking. Poradiť sa s odborníkom sa vyplatí.

Pomerne často stretávame turistov s rýchlou chôdzou prechádzajúcich parkom, ulicami sídliska, mesta a u nás aj na cyklistickom chodníku medzi Zvolenom a Sliačom. Myslím, verím, že sú cyklistami akceptovaní. Vhodných miest sa určite nájde v každom meste a ešte viac v obci.

Super nenáročná aktivita, ktorú môžeme praktizovať počas celého roka. Športovú úroveň si ľahko prispôsobím osobnej zdatnosti. Potrebujeme počiatočnú investíciu do správnych palíc a úvodnú inštruktáž pre vytvorenie návykov chôdze. A potom už stačí iba optimálne turistické oblečenie, obuv (podľa počasia) a pevná vôľa.

Nordic walking je pohyb vhodný pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí so zdravotnými problémami. Pri pohybe sa využíva sila hornej časti tela, ktorá nás poháňa pri chôdzi vpred. Zapojených je až 600 svalov, horná časť tela takto preberá až 30% práce nôh a odľahčuje ich záťaž.

nordic walking
Pri severskej chôdzi je správne vykonaný pohyb nesmierne dôležitý

Posilňuje a spevňuje celé telo

Ak budeme „seversky chodiť“ tak, ako sa má, postupne si vytvarujeme, posilníme horné i dolné končatiny a bonusom bude  štíhly pás.

Dôchodky v roku 2020

Čítaj tu

Ako je to správne?

  • Severská chôdza má byť rýchla a svižná. Palice držíme blízko pri tele, rukami voľne šviháme, aby sa vytváral otáčavý pohyb ramien.
  • Vykročíme pravou nohou, načiahneme ľavú ruku a stočíme rukovať palice – pohyb je z ramena, nie z lakťa. Lakeť sa nekrčí, prípadne iba minimálne.
  • Nenásilne sa odrazíme od povrchu a keď je palica za telom, vyrovnáme lakeť, otvoríme dlaň a uvoľníme zovretie.
  • Pred a po severskej schôdzi sa poriadne ponaťahujeme, uvoľníme.

Možností, ako získať správne informácie, je veľa, cez inštruktorov, kurzy,  počas pobytu v kúpeľoch (počas 3 – 4  týždňov sa dá veľa pre seba urobiť) a hlavne vytvoriť si návyk pravidelnosti.

Čoho sa pri nordic walking vyvarovať?

Najčastejšie chyby: nesprávna technika, nesprávne držanie tela, nevhodná obuv, či zlá koordinácia a nosenie palíc.

Takto ušetríte na liekoch a zdravotníckych pomôckach

Čítaj tu

Sama, či v spoločnosti?

Každý to má trochu inak. Niekto chce byť sám a určovať si tempo „po svojom“. Niektorí hovoria „chôdza nie je schôdza“ a majú pravdu. Iní možno uvítajú spoločnosť rodinných príslušníkov, susedov, priateľov, čo je aj môj prípad. Dostupné zdroje uvádzajú, že pri severskej chôdzi spálime až 400 kalórii za hodinu.

Ak ste ešte nezačali, práve je vhodný čas. Meteorológovia hovoria, že september a október bude priať pobytu v prírode.

 „Koho neuzdravia lieky, toho uzdraví príroda.“  (Hippokrates)

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Back to top button