Zo života

Zumba Gold – s pohybom to ide ľahšie

Pokojné tanečné cvičenie aj pre skôr narodených

Zumba má v sebe špecifickú energiu. Ak sa pre ňu rozhodnete, určite vás pohltí, opantá. Tiež som sa stala jednou z tých, čo sa snažia udržiavať vo forme prostredníctvom nej. Mení sa vďaka zumbe aj pohľad na život? Určite áno. Každým dňom sa stáva môj život radostnejší.

Dobré veci často vzniknú náhodou. Nebolo tomu inak ani so Zumbou – uvádza sa, že jej tvorcom je kolumbijský tréner a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Niekedy začiatkom deväťdesiatych rokov išiel na tréning a vraj si zabudol kazetu s hudbou. Použil tú, ktorú počúval cestou a improvizoval. Klientom sa to tak zapáčilo, že si vyžiadali ďalšie hodiny a na svete bola Zumba.

Tanečný fitness program

Každá lekcia trvá spravidla 60 minút a začína warm-upom, čiže rozcvičením, ktoré používa prvky aerobiku. Po zahriati nasleduje tanečná párty – latino-americké rytmy. Hlavná rola patrí pomerne hlučnej hudbe. Dôležitá je koordinácia pohybu a schopnosť reagovať na zmeny hudby. Všetko sa cvičí v stoji. Lekcia končí pomalou skladbou cool down – zníženie tepovej frekvencie a strečingom. Choreografia počíta so striedaním rýchlych a pomalých rytmov, v podstate je to vytrvalostný tréning, ktorého cieľom je vyformovať a posilniť celé telo. Rozhodne je aj dobrým spaľovačom tuku.

Pocit osamelosti môže doľahnúť na kohokoľvek z nás

Čítaj tu

Zumba pre skôr narodených Zumba Gold

Keď som začala cvičiť a pochválila som sa na FB, priatelia sa ma pýtali, prečo „zlatá“. Ona je naozaj zlatá, založená na pokojnom pohybe s nízkou intenzitou a minimálnou rýchlosťou. Žiadne skoky či výskoky. Každý pohyb smeruje k zlepšeniu našej mobility a koordinácie.

zumba gold
Zumba nie je iba pre ženy

Tancovať chceme všetci, aj my  skôr narodení, či  už máme pohybové problémy, nadváhu alebo iné zdravotné obmedzenia. Vyžiadal si to život, a tak vznikla Zumba pre „slabších cvičencov“. Choreografie, ktoré obsahujú tri až štyri prvky, sa postupne rozvíjajú. Nie sú náročné,  naozaj vhodné aj pre menej zdatných jedincov.

Komu patrí odchodné pri odchode do dôchodku?

Čítaj tu

V rámci programu  U3V – IDEMASAP 50+, cvičíme každý pondelok od 10:30 – 11:30 hod. v telocvični TU Zvolen. Celé leto ma na zumbu pomaly presviedčala priateľka Evka. Okrem pohybového obmedzenia som sa cítila neisto aj preto, že som sa mala  pridať do skupiny, ktorá už mala za sebou jeden semester. Prijali ma skvelo. Stretla som tam výborných ľudí, bývalé kolegyne, ale aj veľa nových a zaujímavých ľudí.

Wellness – súčasť zdravého životného štýlu

Čítaj tu

Zumba je skutočne vhodná pre všetkých. Ak nájdete vo svojom meste či okolí takýto program, ani neváhajte. Iniciatíva sa vám vráti hneď niekoľkými spôsobmi. Vyskúšajte!

„Hudba je liekom na trápenie duše.“  (Quintus Horatius Flaccus)

Text: Anna Čunderlíková
Foto: Freepik.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button