Zo života

Strach sa nás dokáže zmocniť aj v zrelom veku – preč s ním

Pomôžu priatelia aj ľudia, ktorí nás majú radi

Strach v ľudskom živote nie je nič neprirodzené. Sprevádza nás už od detstva. Zoznamujeme sa s ním cez strašidlá a neuveriteľné príbehy vo sfére povestí a rozprávok. Následne, v rámci výbavy do života, sme „zaštepení“ v rodine, v škole. Formujú nás samé zákazy, upozornenia a výstrahy pred možnými rizikami. A aby toho nebolo málo, obavy v nás vyvolávajú i správy z médií, informujúce dennodenne o násilnostiach, prírodných a iných katastrofách.

Z uvedeného teda vyplýva, že strach je bežnou súčasťou života, rovnako ako radosť a ďalšie emócie. Ale keďže strach a obavy nepredstavujú nič pozitívne a majú pre náš organizmus skôr deštrukčný charakter, preč s nimi.

Emócia strachu signalizuje útok

O strachu, ako veľmi silnej negatívnej emócii, treba vždy zodpovedne hovoriť, zvlášť, ak má človek osobnú traumatizujúcu skúsenosť. Ide o reakciu na potenciálnu alebo už prežitú hrozbu. Podnet prichádza zväčša nečakane. Vždy z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia. Na vyvedenie z rovnováhy a vnútorný nepokoj postačí konflikt, násilný incident alebo na ulici sa potulujúci, hladný psík. Znepokojenie vyvoláva i nepriaznivý zdravotný stav. Žiť bez starostí sa určite nedá pri strate blízkeho človeka, ale napríklad aj pri nedostatku financií. Organizmus okamžite zareaguje bolesťami hlavy, ramena. Kvalitný spánok sa zmení na nekvalitný. Mike Dow (Jasná myseľ, 2015) v tejto súvislosti argumentuje teóriou o chemických látkach a mozgovej rovnováhe, respektíve o rozkolísaných hladinách chemických látok v mozgu.

Pocit bezpečia dodáva aj kontakt s domácimi zvieratami

Nesprávne fungovanie chemických procesov sa s určitosťou odrazí na nálade človeka. Blahodárne pocity zrazu preruší skleslosť, naruší sa spánkový režim. Nie sme schopní sa koncentrovať alebo si pamätať, čo sme si prečítali, čo sme kde odložili. Myslenie a cítenie v zjednodušenom chápaní ovplyvňujú viaceré hormóny, serotonin (dôležitý pre optimizmus, sebadôveru a pocit kľudu), dopamin (motivácia, zábava, potešenie) a kortizol (povzbudzujúci stresový hormón, bez neho nie je možné zvládnuť požiadavky života, v prípade jeho nadprodukcie niekto reaguje podráždene aj na maličkosti).

Kedy hrozí zastavenie výplaty invalidného dôchodku?

Čítaj tu

Emočný dopad a obmedzenia

Strach sa dokáže ľahko zmocniť človeka, vytrhnúť ho z myšlienok, ľahko uviesť do omylu a dokonca i zablokovať na tele i duši.  Nežiaduci je už tým, že vyvoláva neistotu, nepokoj, niekedy až silný citový odpor. Občas i nevraživosť, s nepriateľským naladením alebo až nenávisťou. Na to, aby sa človek zo strachu a obáv vymanil, je potrebná vôľa, odhodlanie a aktívny postoj. Nezbavíme sa ho navždy, ale je možné ho mať vždy pod kontrolou.

Čo zlacnie a čo zdražie v roku 2020?

Čítaj tu

Zázrak uvoľnenia sa dostaví

Ingrediencií na prežitie spokojného, kvalitného života na zaslúženom odpočinku je viacero. Zásadným východiskovým bodom pre dnešok je nezostať sám. Obklopujme sa láskavými ľuďmi, tými, ktorých milujeme, ktorí nás nezrania ani svojím pohľadom. Vyhľadávajme spoločnosť tých, ktorí nás nakazia svojím pozitívnym myslením a smiechom a aspoň na krátky moment odbremenia a zbavia strachu, prípadnej bolesti. Zvlášť v zrelom veku je prejav láskavosti (pozdrav, chvála, ocenenie, pozvanie), zdrojom energie, sily a povzbudenia. A to iste poteší i uzdraví.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Text: Marika Tomová
Foto: Pixabay.com

Ukázať viac

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button