Zo života

Zomrel Karel Gott: Navždy v našich srdciach

Smutná správa o odchode legendárneho speváka zasiahla krajinu

Slovensko a Česko sa dnes ráno ponorilo do ticha. Vo veku 80 rokov zomrel Karel Gott, legenda česko-slovenského hudobného sveta. Majster odišiel do umeleckého neba krátko pred polnocou, v utorok 1. októbra 2019. Nie je tomu tak dávno, čo porazil zákernú rakovinu. No v lete priznal boj s akútnou leukémiou, ktorý, žiaľ, už nevyhral.

„S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera (v utorok), krátko pred polnocou, po ťažkom a dlhom ochorení, opustil môj milovaný manžel, Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny,“ oznámila smutnú správu, podľa ČT24, spevákova manželka, Ivana Gottová.

Karel Gott bol bezpochyby najvýznamnejším českým spevákom. Za svoju kariéru, ktorá sa začala ešte v roku 1965 a trvala päťdesiat rokov, vydal celkovo 50 miliónov platní a 293 sólových albumov v zahraničí aj na domácej scéne. Za svoje výkony neochvejne získaval Zlatých a Českých Slávikov, najprestížnejšie hudobné ocenenia, ktorých počas svojho pôsobenia nazbieral až štyridsaťdva. Stodvadsaťkrát ho ocenili televízie, na konte mal osem zlatých a jednu diamantovú platňu a celkovo prepožičal svoj nezameniteľný hlas takmer tisícke populárnych piesni.

smrť Karel Gott
Mladý spevák, Karel Gott, bol idolom dám v každom veku

Chcel byť maliarom, stal sa elektrikárom

Keď v roku 1958, ako 19-ročný mladík, vyhral prvé miesto v súťaži amatérskych spevákov, ani sám netušil, aký veľký životný skok a závratná spevácka kariéra mu je súdená. Celý doterajší život sa venoval maľbe a výtvarné umenie chcel študovať na univerzite. No víťazstvo v pesničkovej súťaži otvorilo mladému spevákovi dvere do hudobného sveta. O dva roky neskôr sa rozhodol skoncovať so zamestnaním a naplno sa venovať spevu. V tom čase pracoval ako elektrotechnik v českej ČKD. V spomienkach často žartoval, že na začiatku kariéry mával desivé sny o tom, ako jeho otec vravieval: „Prečo sa len ten chlapec radšej nedržal remesla…“ Nakoniec vyštudoval operný spev, no počarovala mu populárna hudba, na začiatku najmä rytmický twist. Prelomovým rokom Gottovej hudobnej kariéry bol angažmán v pražskom divadle Semafor, vďaka čomu sa zrodil aj majstrov prvý veľký hit „Oči snehem zaváte“, za ktorý získal prvého Zlatého Slávika.

Takto ušetríte na liekoch a zdravotníckych pomôckach

Čítaj tu

Pre zahraničie „Boh“

V 80. a 90. rokoch minulého stočia si svojou charizmou získal zahraničné publikum. Úspechy žal v mnohých európskych krajinách. No dá sa však povedať, že Karel Gott bol celosvetovo známy. Jeho hlas poznali vo všetkých kútoch Európy, za veľkou mlákou či v Ázii. Vďačil za to účasti na medzinárodnej európskej súťaži „Eurovízia“, kde spevácky zastupoval Rakúsko s nemecky spievanou piesňou „Tausend Fenster“. Nemecky hovoriaci priaznivci považovali jeho priezvisko Gott (z nemeckého prekladu Boh, pozn. red.) za prezývku. A majster im často s obľubou vysvetľoval, že sa nejedná o pseudonym, ale o riadne priezvisko, ktoré jeho rodina nosí už po niekoľko generácií.

Kedy hrozí zastavenie výplaty invalidného dôchodku?

Čítaj tu

Spevákovi bol 3. mája 1977  udelený titul „zaslúžilý umelec“ a o pár rokov neskôr, 30. apríla 1985, dostal najvyššie možné vyznamenanie za zásluhy v oblasti umenia, titul „národný umelec“. Vyslúžil si tiež prezývku „Zlatý hlas z Prahy“.

smrť Karel Gott
Nerušil vystúpenia, ani keď ho zrádzalo zdravie

Nesklamal, ani keď ho zrádzalo zdravie

Posledné roky sa však Karel Gott pomaly vytracal z pódií, no svoje vystúpenia zbytočne nerušil aj napriek nepriaznivému zdravotnému stavu, ktorý ho dlhšiu dobu trápil. V novembri 2015 mu lekári náhodne diagnostikovali Non-Hodgkinov lymfóm, zákernú formu rakoviny. Spevák okamžite nastúpil onkologickú liečbu a vo februári 2016 mal za sebou poslednú chemoterapiu. Choroba úplne zmizla a spevák bol vyliečený. Avšak do rúk lekárov ho v poslednom období dostávalo viacero ďalších ochorení. Podstúpil operáciu brušnej dutiny či chrbtice, potrápil ho aj zápal pľúc. Oslabený organizmus speváka, napriek jeho veľkej snahe a spolupráci s lekármi, nezvládol nástup akútnej leukémie.

„Je to veľká, obrovská strata,“ smúti Helena Vondráčková“ „Ešte pred pár dňami som uňho bola, pripravovali s Ivankou knihu a chceli odo mňa nejaké fotky. Strávila som s nimi štyri hodiny. Karel ma veľmi príjemne prekvapil, prijal ma s úsmevom, snažil sa byť aktívny, ale skoro sa unavil. Neodchádzala som zo stretnutia s jasnou mysľou, ale dúfala som, že to predsa len vybojuje. Bol to úžasný bojovník.“

„Vždy som veril, že Karel Gott je mimozemšťan, ktorý nám sem prišiel ukázať, ako sa má žiť čestne, s pokorou a bez závisti a zášti. Podľa môjho názoru, slovo, ktoré Karla najlepšie vystihuje, je slušnosť. Díky, Kájo,“ vyjadril sa pre český Blesk skladateľ Karel Vágner.

„Navždy zostaneš v mojom srdci. Ďakujem Ti za to, že som s tebou mohla spievať, za to, že si ma sprevádzal celým životom. Ďakujem Ti za priateľstvo. Nikdy nezabudnem. Úprimnú sústrasť Ivanka, dievčatká,“ k smutnej správe napísala česká speváčka, Ilona CSáková.

Koho sa týkajú zmeny dôchodkového veku od roku 2019?

Čítaj tu

Hity, ktoré nezostarnú

Oči sněhem zaváté (1964), Lady Carneval (1968), Kávu si osladím (1972), Kdepak ty ptáčku hnízdo máš? (1975), Zvonky štěstí (1985), Zůstanu svůj (1987), Když muž se ženou snídá (1992), Ta pravá (2018), Srdce nehasnou (2019).

Česť Maestrovej pamiatke.

Text: Alena Kytková
Zdroj: Blesk.cz
Foto: Forum24.cz, Radio.cz,

Ukázať viac

Alena Kytková

Šéfredaktorka V prípade otázok ma môžete kontaktovať na: info@zivotseniora.sk

Súvisiace články

Pozrite si taktiež
Close
Back to top button